כך מנסה גוגל לחקות את וורן באפט

"באפט הוא הגיבור של גוגל" ■ "אלפבית נשמעת כמו ברקשייר התאווי - עם הימורים גדולים"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

מנכ"ל גוגל, לארי פייג', מדבר בחיבה על גישת עמיתו המיליארדר, וורן באפט, לעסקים. בהחלטתו לארגן מחדש את מבנה גוגל, פייג' גם מיישם את השפעת באפט.

פייג' הודיע כי הוא מארגן מחדש את גוגל, כך שכל החטיבות מחוץ לפעילות הליבה של גוגל יפורקו ויפעלו באופן עצמאי. פייג' יהיה מנכ"ל חברת האחזקות החדשה, שתיקרא אלפבית, ואילו סגנו, סונדר פיצאי, יהיה מנכ"ל גוגל, שתפעל כחברה בת בתוך אלפבית.

המבנה החדש מחקה במידה מסוימת את חברת האחזקות של באפט, ברקשייר התאוויי, המחזיקה בשלל חברות שפעילותן מגוונת ונעה מביטוח ורכבות ועד נעלי ריצה וגלידה. ביובל האחרון הוא בנה את אחד העסקים הגדולים בעולם באמצעות הימנעות מאופנות חולפות, קנייה כשאחרים מוכרים וגישה ארוכת טווח להשקעות. התשואה הממוצעת של ברקשייר התאוויי מאז הנפקתה ועד סוף 2014 היתה 22% בשנה - יותר מכפליים מהתשואה הממוצעת של מדד S&P 500.

"הם רואים בוורן גיבור ובברקשייר מודל", אומר סטיב וולמן, מנהל כספים המשקיע בברקשייר מאז 1982 ורכש מניות באפל בסוף 2003. הוא אינו בעל מניות בגוגל, אך אומר כי הוא מצטער על כך.

גם בכירים אחרים במגזר הטכנולוגיה ציינו את הדמיון לברקשייר. "אלפבית של גוגל נשמעת כמו ברקשייר התאוויי של המאה ה-21, אך עם הרבה הימורים גדולים של הון סיכון", צייץ בטוויטר ג'ף ויינר, מנכ"ל לינקדאין.

במכתב לבעלי מניות פוטנציאליים לפני הנפקתה הראשונה לציבור (IPO) של גוגל, ציטטו פייג' והמייסד השותף שלו, סרגיי ברין, את באפט, כאשר תיארו את המוקד של החברה לטווח הארוך. "הרבה מזה הוא בהשראת מאמריו של באפט בדו"חות השנתיים שלו ובמכתביו לבעלי מניות ברקשייר התאוויי", נכתב בהערת השוליים היחידה בתחתית ההצהרה.

לארי פייג' וסרגיי בריןצילום: אי־פי

אחד הסממנים הבולטים של גישתו של באפט היתה לתת לצוותי ההנהלה של החברות השונות שבהן הוא מחזיק לנהל אותן באופן עצמאי. במסגרת המבנה החדש של אלפבית, פיצ'אי יעמוד בראש גוגל; טוני פאדל, לשעבר בכיר באפל, שעבר לגוגל כשזו רכשה את החברה שלו, נסט לאבס, תמורת 3.2 מיליארד דולר ב-2014, ימשיך לעמוד בראשה; ומנכ"ל ג'ננטק לשעבר, ארט לוינסון, יעמוד בראש חברת שירותי הבריאות קליקו.

המבנה החדש יאפשר לפייג' להוריד מעליו חלק ממעמסת התפעול היומיומי של ניהול החברה, אף שימשיך לפקח על הקצאת המשבים לפעילויות השונות. זהו תפקיד דומה לזה שמשחק באפט במטה ברקשייר באומהה שבנברסקה.

באפט מעולם לא היה מנכ"ל שמרגיש צורך לפקח מקרוב על הכל. המבנה המבוזר איפשר לו להסתדר עם צוות מטה קטן יחסית, אף שברקשייר מעסיקה יותר מ–300 אלף אנשים ביותר מ-80 חברות בנות. עיקר תפקידו של הצוות הוא להבין כיצד להקצות את הון החברה. ברקשייר אינה משלמת דיווידנד וכמעט שאינה מבצעת רכישה בחזרה של מניות, מה שמותיר את באפט עם מיליארדי דולרים מדי שנה להשקיע בחזרה בעסקים קיימים או לרכוש עסקים חדשים.

"וורן אומר: 'שילחו את הכסף לאומהה'", אומר וולמן. "הם אומרים, שילחו את הכסף לכאן, ואנחנו נקצה את ההון בצורה דומה, ברוחו של וורן באפט, אבל בתחומים שהם מבינים בהם", הוסיף לגבי גוגל.

בראיון באוקטובר ל"פייננשל טיימס", פייג' אמר כי הוא מקבל רעיונות מבאפט. "אחד הדברים שאנחנו עושים הוא לספק מימון סבלני, לטווח הארוך", אמר אז פייג'. ובכל זאת, יש הבדלים. באפט נמנע מהשקעות טכנולוגיות במרבית הקריירה שלו, והתמקד בעסקים עם יתרונות תחרותיים לטווח הארוך. והוא כמעט שלא בנה דבר מאפס.

במסגרת המבנה החדש, כמעט כל ההכנסות והרווחים של אלפבית יגיעו מגוגל. החברה נהגה להשתמש במזומנים מתחומים אחרים למימון השקעות, בין אם רכישות כמו נסט או פיתוח מכונית ללא נהג. אך בעבר חברות טכנולוגיה ניסו אסטרטגיה זו ללא הצלחה, אומר דיוויד יופי, פרופ' בבית הספר למינהל עסקים של הרווארד. יבמ, נוקיה ו-HP הוסיפו תחומי פעילות, אך מכרו אותם כשנקלעו לקשיים.

בניגוד לברקשייר, שלרוב רוכשת חברות מבוססות עם תזרים מזומנים יציב, פייג' יצטרך לנהל קונצרן שיעדו ליצור מוצרי טכנולוגיה חדשים שייהפכו ללהיט. "צריך להיות מסוגלים לנהל את הליך החדשנות, ולהחליט אילו השקעות שוות ואילו לא", אומר יופי. "ובכך ההיסטוריה של מגזר הטכולוגיה רצופה כישלונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker