פרשנות |

גוגל רצתה להתמקד, אבל בהכל. עכשיו היא יכולה

בעשרת הדברות של גוגל, כתוב ש"החברה צריכה לעשות דבר אחד ממש ממש טוב" ■ כעת, כשגוגל מהמרת והופכת לקונצרן - חברות רבות עשויות ללכת בעקבותיה

ניו יורק טיימס
פרהד מנג'ו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
פרהד מנג'ו

זמן קצר לאחר ייסודה, העלתה גוגל לאתרה מסמך בשם "10 דברים שאנחנו יודעים שהם אמת" - מאמץ לזקק את התרבות התאגידית הבלתי רגילה שלה לרשימת מרשמים קצרה: עשרת הדברות של הגוגליות. אחד המשפטים המצוטטים ביותר משם לאורך השנים הוא שעל חברות "לעשות דבר אחד ממש ממש טוב". והדבר שגוגל טובה בו, לפי המסמך, הוא ברור: "אנחנו עושים חיפוש".

רעיון זה נראה כיום נושן, בהתחשב בעולם התרחב של מוצרי גוגל, המקיפים תחומים מגוונים כמערכות הפעלה, , , , , וכן, גם . אך גם כאשר המסמך פורסם בשנת 2000, הייתה בחברה חוסר-ודאות לגבי המשך ההתמקדות בחיפוש. לארי פיג' וסרגיי ברין, שני מייסדי החברה, היו בעלי חזון לאופן שבו הטכנולוגיה תוכל לשנות את העולם, ונראה היה בלתי סביר כי הם יגבילו את רעיונותיהם למנוע חיפוש באינטרנט.

לארי פייג' וסרגיי בריןצילום: אי־פי

"אני כתבתי את המסמך, והם אישרו אותו, אבל לארי ידע כי בשלב מסויים נצטרך לעדכן את הנקודה הזו", אמר דאגלס אדוארדס, מנהל שיוק בתחילת דרכה של גוגל, ומחבר המסמך. אדוארדס אמר כי פייג' התנגד במיוחד לסעיף של "לעשות דבר אחד". "החזון של לארי היה תמיד להפוך למשהו כמו ג'נרל אלקטריק, וגוגל היתה רק הדגם הראשון שלו", אומר אדוארדס, שחיבר ספר על שנותיו בגוגל. מנוע החיפוש "מעולם לא היה אמור להיות היעד הסופי", הוסיף.

שווה להיזכר בהיסטוריה זו אל מול הכרזתו של פייג' ביום שני כי גוגל תארגן מחדש פעילותה ותהפוך לקונצרן דמוי ג'נרל אלקטריק ששמו אלפבית, שמנוע החיפוש יהפוך לחברה בת בתוכו.

מתחילת דרכו, פייג' חשק בשני ערכים תאגידיים מתחרים: מיקוד והתרחבות. כפי שטענה גוגל במסמך "10 דברים" שלה, הטכנולוגיות הטובות ביותר מגיעות ממחוייבות אובססיווית לעבודה על בעיה אחת גדולה. אך כפי שציין פייג' פעמים רבות, ענף הטכנולוגיה מפיק במהירות מומחיות שלטענתו ניתן ליישם לגבי עשרות בעיות אחרות המשפיעות על האנושות – אמונה שמקדמת את הרחבת הסגנון הגוגלי אל מגוון תחומים.

לוגו אלפבית של גוגל

בעבר, רצונו של פייג' להתמקד ולהתרחב בבת אחת היה לבדיחה בענף הטכנולוגיה. "גוגל ממוקדת. בהכל", צייץ פעם אהרון לוי, מנכ"ל חברת מיחשוב הענן בוקס. אך הוא דרך אלגנטית ליישב את הסתירה. באמצעות יצירת כחצי תריסר חברות בנות שכל אחת מוקדת לפתרון בעיה טכנולוגית אחרת, המבנה מאפר הן התמקדות טקטית והן מגוון אסטרטגי. בקיצור, היא נותנת לפייג' להתמקד. בהכל.

מהלך זה גדול יותר מגוגל עצמה במובנים מסויימים. במונחי הערכות שווי, אפל מתעלה על גוגל. אך כיצואנית תרבות תאגידית, אין משתווה לגוגל. גוגל הייתה החלוצה במה שהפך לדגם הטיפוסי של חברה מודרנית בעמק הסיליקון - תרבות מבוססת מהנדסים בה ההיררכיה הפנימית מדוכאת, הראיות האמפיריות מקודשות ואנשים זוכים למרחב פעולה גדול לעבוד על הבעיות שמרתקות אותם, גם אם הן נראות כרחוקות מהיעד המרכזי של החברה.

כעת, באמצעות יצירת מבנה רשמי שיקדש את המטרה של עבודה על מגוון בעיות רב, גוגל, או למעשה אלפבית, מציעה דגם לגלגול הבא של חברת טכנולוגיה מודרנית - כזה שמסוגל לעשות הרבה יותר בפינות שונות של העולם, לטובה או לרעה.

במכתבו המסביר את מבנה החברה החדש, טען פייג' כי קונצרן יאפשר לו ולברין לנהל בצורה יעילה יותר תחומים נפרדים שהקשר ביניהם מועט. יידרש זמן כדי לדעת האם הוא צודק. אך אם ההימור שלו יתברר כנכון, אנו עשויים לראות חברות רבות הולכות בעקבותיו. בשנים האחרונות, השאיפות של מגזר הטכנולוגיה לחדור עמוק יותר ויותר לחיינו הניבו הן חששות והן שעשוע. מייסדי חברות טכנולוגיה טוענים כי כל ענף בחיים המודרניים, כולל בריאות, תחבורה, מדיה וחינוך, יכולים להשתפר באמצעות יישום נרחב יותר של טכנולוגיית מיחשוב.

כעת, גוגל יצרה מבנה שנועד לממש בדיוק את האוטופיה לכאורה הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker