ארגון מחדש מפתיע בגוגל: תהפוך לחברת אחזקות בשם אלפבית, שגוגל היא החברה הבת שלה

גוגל, יוטיוב, אנדרואיד ושירותים נוספים יהפכו לחברה בת תחת תקרת אלפבית, מה שיגדיל את השקיפות של הפעילויות השונות בגוגל ■ סונדר פיצ'אי יהפוך למנכ"ל גוגל, בעוד לארי פייג' יהיה מנכ"ל אלפבית

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

גוגל הודיעה אתמול בערב במפתיע על ארגון מחדש, ויצרה חברת אחזקות שמעניקה לשירותי האינטרנט המובילים שלה עצמאות רבה יותר, תוך שהיא מציעה למשקיעים שקיפות מרובה יותר בנוגע לתכניות השאפתניות של החברה להתרחב לתחומים חדשים, בהם בריאות ואספקת אינטרנט. התאגיד החדש ייקרא אלפבית.

גוגל, יו-טיוב, אנדרואיד ושירותים נוספים יהפכו לחברה עצמאית הפועלת תחת תקרת אלפבית. עוד יכלול אלפבית את קליקו (חברת מחקר בריאות), גוגל ונצר'ס וגוגל קפיטל (חברות הון סיכון), נסט (יצרנית המוצרים החכמים לבית) גוגל X (המעבדה הסודית של גוגל) וחברות בנות נוספות, דיווחה החברה בבלוג שלה ביום שני.

לוגו אלפבית של גוגל

לארי פייג', מנכ"ל גוגל, אמר כי המטרה אינה להפוך את אלפבית למותג צרכני. אך המבנה החדש יעניק שקיפות רבה יותר להשקעות של גוגל במגוון תחומים, בהם גם מכוניות ללא נהג, שירותי אינטרנט מהיר וטכנולוגיות בריאות. הוא גם יקל על גוגל בביצוע רכישות בעתיד או מכירת תחומי פעילות. משקיעי וול סטריט קיבלו את ההכרזה בברכה, ומניית גוגל זינקה בכ-6% לאחר סגירת המסחר אתמול.

פייג' יישאר בתפקידו, ושותפו לייסוד גוגל, סרגיי ברין, יהיה נשיא החברה. רות פורת, סמנכ"לית הכספים של גוגל, תהיה סמנכ"לית הכספים של חברת האחזקות. סונדר פיצ'אי, סגנו של פייג', יקודם ויהיה מנכ"ל גוגל, שכעת תהיה לחברה בת - אם כי זו המניבה את עיקר הכנסות החברה האם. אומיד קורדסטני יעבור מתפקידו כסמנכ"ל עסקי ליועץ לאלפבית ולגוגל. "סרגיי ולארי יוכלו להקצות את זמנם בין פעילויות הליבה לתחומים חדשים", אמר סמיט סינהא, אנליסט בחברת ב. ריילי אנד קו. "סונדר יתמקד בתחום הליבה, וסרגיי ולארי יוכלו לבחון את פעילויות הצמיחה העתידיות".

סונדר פיצ'אי. יהפוך למנכ"ל גוגלצילום: רויטרס

המבנה החדש ייושם בהדרגה בחודשים הקרובים. אלפבית תפרסם דו"חותיה הרבעוניים הראשונים כחברת אחזקות עבור הרבעון הרביעי - פרסום שלרוב מתבצע בינואר. מחזיקי מניות גוגל אינם נדרשים לעשות דבר. המניה תומר באופן אוטומטי למניות אלפבית.

השינוי מגיע חודשים ספורים לאחר הצטרפות פורת, ותיקה בוול סטריט, לגוגל. היא אמרה בעבר כי גוגל יכולה לשמור על קצב צמיחה גבוה תוך הגבלת הצמיחה בהוצאותיה. "אנו מאמינים כי עם הזמן, חברות נוטות להתקבע באותם דברים עם שינויים קטנים בלבד", כתב פייג' בפוסט החברה המכריז על השינוי. "החברה שלנו פועלת היטב כיום, אך לדעתנו אנחנו יכולים להפוך אותה לנקייה ושקופה יותר".

לארי פייג' וסרגיי בריןצילום: אי־פי

לגבי שם החברה החדשה, אמר פייג' כי "אהבנו את השם אלפבית כיוון שפירושו אסופת אותיות המייצגות שפה, אחת ההמצאות החשובות באנושות, והליבה של האופן בו עובד מנוע החיפוש גוגל. אהבנו גם את העובדה שאפשר לפרש את השם כ"הימור אלפא" (כאשר אלפא בז'רגון השקעות הוא תשואה על ההשקעה הגבוהה מהתשואה על המדד) - שזה מה שאנחנו שואפים אליו!".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ