סטנלי פישר: ארה"ב קרובה לתעסוקה מלאה; האינפלציה מאוד נמוכה

המדיניות האולטרה-מרחיבה בה נקט הבנק הפדרלי בשנים האחרונות הצליחה, במיוחד בשוק העבודה, אמר סגן יו"ר הבנק הפדרלי

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

סגן יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, סטנלי פישר, אמר כי האינפלציה הנמוכה העיקשת בארה"ב לא תימשך לאורך זמן לאור העובדה שהכלכלה קרובה לתעסוקה מלאה.

"חלק גדול מהאינפלציה הנוכחית הוא זמני", אמר פישר, לשעבר נגיד בנק ישראל, בראיון לטום קין בערוץ הטלוויזיה של בלומברג. לאחר התפוגגות השפעותיהם של נפילת מחירי הנפט וחומרי גלם אחרים, "תבוא התייצבות בשלב מסוים, כך שאנחנו לא נישאר ברמה כה נמוכה לנצח".

לדברי פישר, המדיניות ה"אולטרה-מרחיבה" בה נקט הבנק הפדרלי במהלך השנים האחרונות הצליחה. "הריביות הנמוכות נועדו לתמוך בהתאוששות", אמר. "במונחי תעסוקה, הן מאוד הצליחו".

פישר הוסיף כי הבנק הפדרלי לוקח בחשבון התפתחויות כלכליות בינלאומיות, אולם אחריותו היא קודם כל לדאוג לארה"ב. "המחויבות שלנו לכלכלת ארה"ב מוגדרת בחוק. כמובן, מה שקורה בחו"ל משפיע עלינו. אם יש האטה בשאר העולם, אלו לא חדשות טובות עבור כלכלת ארה"ב".

סטנלי פישרצילום: AFP

ישיבתה הבאה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) תתקיים ב-16 וב-17 בספטמבר, ומשקיעים וכלכלנים רבים צופים כי הבנק המרכזי יחליט בישיבה על העלאת הריבית בארה"ב לראשונה זה כמעט עשור. בהודעת הבנק הפדרלי לאחר ישיבתו הקודמת ביולי נאמר כי בכירי הבנק מעריכים כי יהיה מקום להעלאת הריבית ברגע ש"יחול שיפור מסוים נוסף בשוק העבודה".

משרד העבודה האמריקאי מסר ביום שישי כי 215 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש שעבר, בהתאם לתוספת ממוצעת של 211 אלף משרות מדי חודש מתחילת השנה. שיעור האבטלה נותר ללא שינוי ברמה של 5.3%.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ