ככה ייעשה למנכ"ל 
האהוב ביותר באמריקה

כשהמנכ"ל ארתור דימולאס הודח מניהול הרשת הקמעונית מרקט בסקט, עשרות אלפי עובדים שבתו במחאה. כשאליהם הצטרפו ספקים וצרכנים - הדירקטוריון החזירו לתפקיד ■ כעבור שנה הכנסות הרשת עלו ל-4.8 מיליארד דולר - הגבוהות ביותר ב-98 שנותיה של החברה

לוגו בלומברג
בלומברג

ביולי שעבר, 25 אלף עובדי סופרמרקטים במדינות אזור ניו אינגלנד בארה"ב פתחו במרד כשארתור דימולאס, מנכ"ל רשת הסופרמרקטים הזולה מרקט בסקט, פוטר על ידי דירקטוריון החברה המשפחתית. אחרי הפסקת עבודה בת חודש, שבמהלכו הפעילות ברשת הואטה ללקוחות ספורים, התמונה התהפכה: דימולאס שוב עמד בראש החברה.

בשנה שחלפה נאלצה מרקט בסקט לאסוף את השברים מהסכסוך המשפחתי שהתחולל בקיץ שעבר. מאז, נראה שהיא מתפקדת יותר טוב מאי־פעם, ויש כאן לקח לקמעונאים ולחבריהם בקהילה העסקית שנאבקים לשמור על לקוחותיהם מרוצים ועל עובדיהם יצרניים. "המודל העסקי שלנו, במובנים רבים, הוא מודל פשוט", כתב דימולאס באימייל. "הוא מבוסס על מתן כבוד לאנשים. על לחסוך ללקוחות כסף, לספק להם שירות איכותי ולשתף את הצלחת החברה עם העובדים", הסביר.

הפגנת העובדים, הספקים והלקוחות עבור ארתור דימולאס ביולי 2014צילום: Boston Globe via Getty Images

אם השנה האחרונה מהווה איזושהי אינדיקציה, המודל הזה עובד. חמש חנויות חדשות נפתחו ושלוש צפויות לעלות באינטרנט. לפי חברת מחקרי השווקים נילסן, המחירים בסניפי מרקט בסקט היו נמוכים ב-16% מאצל המתחרות. אבל אפילו עם המחירים הנמוכים האלה, החברה הצליחה לחלק לעובדיה בונוסים בסכום כולל של 129 מיליון דולר. ההכנסות הצפויות ל-2015 - 4.8 מיליארד דולר - יהיו הגבוהות ביותר ב-98 שנותיה של החברה.

הדברים לא נראו מבטיחים כל כך בקיץ 2014. בעוד 71 סניפי הרשת במיין, ניו המפשייר ומסצ'וסטס הצליחו להישאר פתוחים במהלך חודש ההשבתה, המדפים התרוקנו במהרה לאחר שנהגי המשאיות של החברה סירבו לבצע משלוחים ועובדים הפגינו מחוץ לסניפים כשהם מחזיקים בשלטים הקוראים להחזרתו של "ארטי־טי" - כינויו של המנכ"ל האהוב.

"לכל אחד היה רגע מסוים של פחד", אמר על צעדי המחאה ג'ו שמידט, מפקח הפעילות של הרשת שהחל לעבוד בה בשנות ה–80 כאורז מוצרים. "זאת החלטה גדולה — לנקוט צעד כזה בפומבי, להצהיר שאנחנו מתכוונים לשים את הקריירות שלנו על כף המאזניים".

ואז קרה משהו לחלוטין לא צפוי: הלקוחות והספקים הצטרפו לקלחת, עם צעדות מחאה שמשכו אלפי תומכים. פייסבוק וטוויטר נוצלו גם הן למאבק ומצלמות טלוויזיה נהרו בהמוניהן. ההשפעה של החשיפה התקשורתית היתה קטלנית. משהו היה חייב להיעשות. בדיוק חודש אחרי שהתקוממות העובדים החלה, דירקטוריון החברה נכנע והסכים למכור את החברה למשפחתו של ארטי־טי תמורת 1.6 מיליארד דולר. דימולאס חזר כמנצח.

"הוא מעניק יותר 
ממה שאתה נותן"

ארטי-טי נהנה מהברית הבלתי-שבירה שלו עם עובדיו, שנובעת מהמחויבות שלו להיות יותר מסתם הבחור שנותן להם משכורות. עובדים אומרים שכשבני משפחתם נעשים חולים, ארטי־טי משלם עבור טיפולי הכימותרפיה. וכשמתרחשים מקרי מוות בקרב עובדים, ארטי־טי כמעט תמיד מופיע בפני המשפחה להביע תנחומים.

ארתור דימולאסצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

"הוא מעניק יותר ממה שאתה נותן", אמר שון מורס, 45, עוזר למנהל בסניף מרקט בסקט בלונדונרי, ניו המפשייר. "הוא רוצה שלכולנו יהיו חיים טובים יותר. אני יכול לדאוג למשפחה שלי, הם בריאים וזה הכל בזכותו".

דימולאס גם ממחיש את חשיבות הקידום מתוך הרשת. רבים מהעובדים והמנהלים החלו לעבוד בה כבני נוער כשארזו מצרכים. כעבור 20 שנה, יש להם קריירות אמיתיות ומשכורות של שש ספרות.

כמובן שגם מרקט בסקט צריכה להתמודד עם התהפוכות בשוק הסופרמרקטים האכזרי - עם שולי הרווח הדקיקים ועם טעמי הצרכן המשתנים. בעלי A&P, פעם רשת הסופרמרקטים הגדולה בארה"ב, בדיוק הגישו בקשה לפשיטת רגל בשל חובות ועלויות עובדים. אפילו הול פודס, יקירת הצרכנים והמשקיעים במשך שנים, סובלת מהאטה במכירות ופותחת בימים אלה רשת חדשה שמתמקדת בלקוחות צעירים במטרה 
להתניע את צמיחת החברה.

"אנחנו קודם כל בעסקי האנשים"

בעולם הקמעונות של ימינו, מה שדימולאס הצליח לעשות מרשים. רשת החנויות שלו, המורכבת ממנהלים מתוגמלים, עובדים לשעה שאינם חברים באיגוד מקצועי, ספקים ולקוחות, היא מקרה חסר תקדים בהיסטוריה של שוק העבודה האמריקאי, אומר פרופ' תומס קושן מבית הספר לניהול ב-MIT (המכון הטכנולוגי מסצ'וסטס).

קושן מלמד כיום את מקרה המבחן של מרקט בסקט בשיעוריו, בסיוע דו"ח של 27 עמודים שנכתב עם שניים מעמיתיו. הוא אומר כי שיטות העבודה השוטפות של דימולאס לא קונבנציונליות. למשל, בזמן שחנויות אחרות מחליפות את מלאי המוצרים שלהן בלילה, מרקט בסקט עושה זאת במהלך היום. הפעילות יוצרת אי־נוחות מסוימת במעברים, אבל זאת בדיוק המטרה. בעצות למנהלים שקושן כלל בדו"ח, ארטי־טי אומר שהוא רוצה "שהלקוחות יגידו לעובד - 'תוכל לעזור להביא לי את זה? ומה לגבי זה?' אנחנו קודם כל בעסקי האנשים ורק אחר כך בעסקי המזון".

אפילו הילרי קלינטון מזכירה את המקרה של מרקט בסקט בתקווה למשוך מצביעים בזמן שאוטובוס הקמפיין שלה נוסע ברחבי ניו המפשייר. לפי בוסטון גלוב, קלינטון אמרה לקהל משתתפים מוקדם יותר החודש כי חברות שמחלקות את רווחיהן בין העובדים רואות שהם עובדים קשה יותר. הדבר הופך אותם לעובדים נאמנים ויצרניים יותר, ציינה קלינטון. זה לקח שארטי־טי למד מזמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker