וול-מארט העלתה את שכר המינימום: אבל עובדי דרג הביניים ממורמרים עכשיו

וול-מארט העלתה את שכר המינימום לעובדיה ל-9 דולר השנה ול-10 דולר בשנה הבאה; אך מי שמשתכרים 1-2 דולר יותר מכך לא קיבלו העלאה, ומתמרמרים על כך שעובדים חדשים ופחות מנוסים יקבלו שכר קרוב לשלהם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

כשמנכ"ל רשת וול-מארט הכריז על כוונתו להעלות את שכר המינימום של עובדי הסניפים השנה, הוא אמר כי המהלך נועד לשפר את המורל ולסייע לוול-מארט לשמור על עובדיה. אך עבור חלק ממאות אלפי העובדים שלא קיבלו העלאת שכר, לתכנית זו יש השפעה הפוכה.

בראיונות ובמאות אמירות בפייסבוק, עובדי וול-מארט טוענים כי המהלך אינו הוגן לעובדים בכירים יותר שלא קיבלו העלאה, ומקבלים שכר דומה למה שכעת יקבלו עמיתים חדשים יותר ומנוסים פחות. עובדים חדשים בוול-מארט החלו לקבל שכר מינימום של 9 דולר לשעה באפריל, ובפברואר יעלה שכר המינימום ל-10 דולר לשעה.

"זה מציב עובדים אלה כנגד אלה", אומר שרמיין גיוונס-תומס, העובדת בוול-מארט כבר עשור. "כאשר אנשים מרגישים שאינם מוערכים, זה פוגע במורל. אני שומעת אנשים מדברים מדי יום על חיפוש עבודה אחרת ורצון לעזוב את וול-מארט ואת העבודה שגורמת להם לחוש לא מוערכים".

גיוונס-תומס משתכרת 12 דולר לשעה בחנות בקרבת שיקאגו, ומשתייכת לקבוצת OUR Walmart, ועד עובדים נתמך איגוד שקורא לתנאי עבודה טובים יותר. היא אומרת כי היא נמצאת בחופשה רפואית מאז אוגוסט האחרון, אך שומרת על קשר קרוב עם עמיתיה בסניף.

חלק מהעובדים גם אמרו כי הם חושדים כי מקצצים בשעות העבודה שלהם, ומצמצמים את העלאות השכר השנתיות שלהם, כדי לכסות את עלויות העלאת שכר המינימום לעובדים חדשים וזוטרים יותר. וול-מארט מכחישה זאת ואומרת כי היא נוקטת צעדים כדי להבטיח שלכל עובדיה ניתנת הזדמנות לעבור לעבודות בשכר גבוה יותר. לצד העלאת שכר המינימום, היא העלתה את הסכום שעובדים מקבלים בעת קידום, העלתה את השכר למנהלים מסויימים והעלתה גם את השכר המירבי לכל המשרות בהן השכר מחושב לפי שעה.

כמה קמעונאיות בארה"ב העלו את שכר המינימום לעובדיהן בחודשים האחרונים, בהן GAP, TJX וטארגט. המהלכים שובחו על רקע הקריאות למאבק באי-שיוויון בשכר, נושא שהגיע גם לרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC), שהצביעה בשבוע שעבר בעד הצעה המאלצת חברות לחשוף את פער השכר בין המנכ"ל לעובדים הטיפוסיים בחברה.

אך אם וול-מארט ויתר הקמעונאיות לא יעלו בהתאם גם את שכר העובדים הותיקים יותר שלהן, הן עשויות להיתקל בהתמרמרות, לדברי דיוויד קופר, אנליסט במכון למדיניות כלכלית. לרוב, כשמעסיקים מעלים את השכר ההתחלתי, הם גם מעניקים העלאות למי שמשתכרים 1-2 דולר יותר מהשכר המינימלי לשעה, כדי לשמר היררכיית שכר ולרצות את העובדים הותיקים יותר.

בכירים בוול מארט ידעו כי העלאת שכר המינימום תגרום למי שלא קיבלו העלאה לחוש מופלים לרעה, אומרת קריסטין אוליבר, הממונה על משאבי אנוש בוול-מארט. מאז, החברה מקשיבה לעובדים הממורמרים, ומבינה כי מדיניות השכר החדשה עשויה להוביל לעזיבה רבה יותר של עובדים, אמרה אוליבר.

בניסיון לשמר עובדים שלא קיבלו שכר, וול-מארט שינתה את מערכת שיבוץ המשמרות שלה כדי לסייע לעובדים לקבל את השעות בהן הם מעוניינים לעבוד, והשיקה תכנית הכשרה חדשה לקידום בתוך החברה.  "אנחנו כל הזמן בוחנים ומשנים את מה שהשכר הנכון אמור להיות, והיינו מודעים לנושא", אמרה אוליבר. "לא התכוננו לבצע העלאות שכר נוספות, אך אנחנו ממשיכים לבחון אם יש דברים נוספים שאנחנו יכולים לעשות עבור מי שנמצאים באמצע מדרג השכר.

העלאות שכר נוספות לעובדים ששכרם אינו גבוה בהרבה משכר המינימום החדש יעלו לוול-מארט כ-400 מיליון דולר, לדברי ג'נט ויקס-לים, עוזרת מחקר באוניברסיטת מסצ'וסטס באמהרסט. היא ביססה את החישוב על העלאות שביצע ענף הקמעונות לאחר העלאות שכר קודמות בשכר המינימום המדינתי והפדרלי. וול-מארט לא הגיבה לנתון זה.

וול-מארט אמרה ברבעון הקודם כי רווחיה נפגעו מהעלאת השכר שהוכרזה והגדילה עלויותיה במיליארד דולר. החברה אמרה כי כחצי מיליון מבין 1.3 מיליון עובדיה בארה"ב מקבלים העלאות במסגרת התכנית, וכל העובדים יוכלו להינות ממערכת השיבוצים החדשה ומתכניות ההכשרה החדשות.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker