באפט רוכש את יצרנית ציוד המטוסים פרסיז'ן ב-37.2 מיליארד ד' - מהעסקות הגדולות בחייו

פרסיז'ן קאסטפרטס מייצרת להבי טורבינות וחלקים אחרים עבור יצרניות מטוסים ותחנות כח; ברקשייר, שרשמה נפילה של 37% ברווח הנקי ברבעון שעבר, תשלם פרמיה של 21% לכל מנייה של פרסיז'ן

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ברקשייר התאוויי, חברת האחזקות של וורן באפט, הודיעה על רכישת יצרנית הציוד למטוסים פרסיז'ן קאסטפרטס (Precision Castparts Corp) בעסקה של 37.2 מיליארד דולר - אחת מהרכישות הגדולות בתולדות ברקשייר.

לפי תנאי העסקה, ברקשייר תשלם 235 דולר למניה במזומן ותיטול על עצמה את החובות של פרסיז'ן, לפי הודעת החברה. המחיר שברקשייר תשלם למניה משקף פרמיה של 21% למחיר הסגירה ביום שישי של מניית פרסיז'ן, שנפלה 17% ב-12 החודשים האחרונים.

צילום: בלומברג

ברקשייר, שדיווחה בסוף השבוע על נפילה של 37% ברווח הנקי, כבר מחזיקה ב-3% מהחברה. פרסיז'ן, שהוקמה ב-1949 ומרכזה בפורטלנד אורגון, מייצרת רכיבים כמו להבי טורבינות עבור יצרניות מטוסים, תחנות כח ותעשיית האנרגיה, ובין לקוחותיה איירבוס ובואינג. מכירותיה השנתיות הגיעו ל-10 מיליארד דולר.

העסקה מצטרפת לשורה של רכישות גדולות של באפט בתחום התעשייה, בהן ישקר ב-2006 ויצרנית הכימיקלים לובריזול ב-2011. כמו כן הרכישה מסייעת להקטין את ערימת המזומנים שהצטברה בקופות ברקשייר והסתכמה ביותר מ-66 מיליארד דולר, נכון ל-30 ביוני. "הערצתי את פעילות פרסיז'ן במשך הרבה זמן", אמר באפט בהודעת הרכישה. "היא ספקית ראשונה של תעשיית התעופה העולמית, ואחד ממקורות היצוא הגדולים ביותר של ארה"ב".

פרסיז'ן עושה שימוש בטכנולוגיית הנדסה מתקדמת כדי לייצר רכיבים תעשייתיים למנועי מטוסים ותחנות כח, כמו גם לצינורות נפט וגז. החברה מעסיקה כ-30 אלף עובדים ובשנה שעברה רשמה רווח תפעולי של 2.6 מיליארד דולר והכנסות של 10 מיליארד דולר.

פרסיז'ן מסרה ביולי כי היא מצפה למכירות של 10-10.4 מיליארד דולר ורווח תפעולי של 27% בשנת התקציב הקרובה, שמסתיימת במארס. בשנה שעברה, 70% מהמכירות בוצעו לתעשיית התעופה, ועוד 17% למגזר האנרגיה. לקוחות החברה כוללים את ג'נרל אלקטריק, בואינג ואירבוס.

הירידה ברווחי ברקשייר נגרמה בעיקר בשל חטיבות הביטוח של החברה. הרווח הנקי של ברקשייר הסתכם ב-4 מיליארד דולר ברבעון השני,  והכנסות החברה טיפסו ב-3% והסתכמו ב-51.4 מיליארד דולר. באפט, בן 84, בנה את ברקשייר ביובל האחרון והפך אותה לאימפריה מגוונת המחזיקה בחברות ייצור, קמעונות, חשמל, אנרגיה, ורכבות.

באפט רכש בעבר את חברת הרכבת ברלינגטון נורת סנטה פה, לפי שווי של 44 מיליארד דולר. הוא אמר באותה עת כי הרכישה היא הימור על התאוששות כלכלת ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker