המנצחת של העימות הרפובליקאי - קרלי פיורינה זינקה לתודעה בארה"ב

"הדרך האפקטיביות ביותר להתחרות היא לשחק את המשחק בדרך שלי – ואני מתחרה בגברים כל חיי", אמרה פיורינה לאחר עימות המשנה, ששודר לפני העימות הראשי; בעקבות העימות, זינקו החיפושים על פיורינה בגוגל והאזכורים שלה בטוויטר

רויטרס
מיכל רמתי
רויטרס
מיכל רמתי

קרלי פיורינה, מי שהייתה בעבר מנכ"לית HP וכיום מתמודדת על המועמדות הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב, ניסתה ביום שישי לנצל במהירות את התגובה החיובית להופעתה בעימות הרפובליקאית, בפנייה לתורמים פוטנציאליים ולתומכים לתרום לקמפיין שלה לנשיאות. פיורינה, האשה היחידה מבין 17 האנשים שהגישו מועמדות למפלגה הרפובליקאית, זכתה לביקורות נלהבות על הופעתה החזקה בעימות השני של המפלגה, שלא שודר בשעות צפיית השיא.

בשל ריבוי המועמדים, רשת פוקס פיצלה את העימות לשניים, כאשר העימות ששודר בשעות צפיית השיא כלל רק 10 מבין המועמדים, ובהם הבולטים ביותר בסקרים בינתיים. פיורינה נמנתה עם 7 המועמדים שנאלצו להסתפק בעימות מוקדם יותר ומתוקשר פחות. אך בעימות זה היא זרחה לעומת 6 המועמדים האחרים, הרחק מאור הזרקורים שהתמקד בדונלד טראמפ בעימות הראשי.

פיורינה קרלי, מועמדת אפשרית לנשיאות ארה"בצילום: אי־פי

שמה של פיורינה זינק בתוצאות החיפוש בגוגל ובהתייחסויות בטוויטר, לאחר העימות המוקדם. ביום שישי, זינק שמה של קרלי פיורינה למקום השלישי מבין החיפושים על המועמדים הרפובליקאים, אחרי דונלד טראמפ ובן קרסון, אך לפני מרקו רוביו, טד קרוז וכן המועמדים ה"רציניים" יותר, ג'ב בוש וסקוט ווקר.

פעילים רפובליקאים ותורמים אמרו כי פיורינה, שהקמפיין שלה ועמותת-העל שלה מפגרים במירוץ אחר הכסף, עם גיוס של 4.8 מיליון דולר בלבד עד סוף יוני, צפויה ליהנות מגידול בתרומות בעקבות הופעתה. "אין מה שמושך כסף כמו הצלחה, והצלחה בעימות שנייה רק לזכייה באיווה ובניו המפשייר בתחילת עונת הפריימריז", אמר מגייס התרומות הרפובליקאי פרד מאלק.

הקמפיין של פיורינה פירסם שתי בקשות תרומות המקדמות את הופעתה, שעות ספורות לאחר תום העימות, כולל פנייה אחת שהציגה את עשרת הגברים שהופיעו בעימות הראשי, עם כיתוב: "מה לא בסדר בתמונה הזו?".

פיורינה, ששיעורי התמיכה בה היו פחות מ-1% בסקר רויטרס-איפסוס האחרון, קראה לנוכחים באסיפת פעילים שמרנים באטלנטה ביום שישי להיכנס לאתר האינטרנט שלה, ולתרום "מכספכם, או זמנכם, או רשת מכריכם". הקמפיין של פיורינה סירב לומר האם להופעתה בעימות הייתה השפעה על התרומות לקמפיין. אך לארי סונסיני, עורך דין בקליפורני הנמנה עם תורמיה, אמר כי קיבל כמה פניות בנוגע להופעתה בעימות ביום שישי, וכי הוא צופה שקהל התורמים שלה יצמח במהרה. "היכרות עם השם מאוד חשובה מבחינת תורמים", אמר סונסיני, "אני חייב להאמין שקופת הקמפיין שלה תתפח".

פיורינה הייתה חדה ועוצמתית בעימות ביום חמישי, עם אמירות קצרות ולעניין, תוך שהיא עוקצת הן את טראמפ, המוביל בסקרים מבין המועמדים הרפובליקאים, והן בהילרי קלינטון, המועמדת המובילה בסקרים לייצג את המפלגה הדמוקרטית בבחירות.

קים רים, נשיאת פדרציית הנשים הרפובליקאיות של איווה, אמרה כי בארוחה בה נכחה ביום שישי, השיח התמקד בהופעה של פיורינה. "וגם ביום חמישי, כשהייתי במסיבת צפייה בעימות השני עם חברות, ישבנו ודיברנו על קרלי וההופעה שלה בעימות הראשון. היא למעשה זכתה בשני העימותים", סיפרה.

פיורינה, שהפסידה במירוץ לסנאט בקליפורניה ב-2010, אמרה לעיתונאים באטלנטה כי אין בכונתה לשנות את גישת הקמפיין שלה לאחר העימות. "למדתי לפני זמן רב שהדרך האפקטיביות ביותר להתחרות היא לשחק את המשחק שלי – ואני מתחרה בגברים כל חיי", אמרה.

על כהונתה כמנכ"לית HP ספגה פיורינה בשעתו ביקורות חריפות, בין היתר על המיזוג הכושל עם יצרנית המחשבים קומפאק, והסתכסכה לעתים תכופות עם דירקטוריון החברה וכן עם הכפופים לה. מניית HP צנחה ביותר מ-50% בתקופת כהונתה, והחברה פיטרה 30 אלף עובדים בתקופה זו. ביום בו הוכרז על הדחת פיורינה מתפקידה על ידי הדירקטוריון, זינקה מניית החברה בכ-7%.

עם זאת, פיורינה קיבלה לידיה את המושכות בחברה ב-1999, שיא בועת הטכנולוגיה, ונשארה בתפקיד עד תחילת 2005. תקופה זו כללה את התפוצצות בועת האינטרנט, שגרמה לקריסת חברות רבות. מאז שפיורינה הודחה עברו כבר יותר מ-10 שנים, ו-HP מעולם לא הצליחה לשחזר את מעמדה כאימפריית טכנולוגיה חדשנית. 5 מנכ"לים מאוחר יותר, שחילופיהם היו כרוכים בשערוריה אחר שערוריה ומאבקים ניצחים בדירקטוריון החברה, HP הודחה ממדד דאו ג'ונס ומנסה עדיין למצוא את דרכה בעולם הטכנולוגי החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker