צניחה של 37% ברווחי ברקשייר התאוויי של המיליארדר וורן באפט

חברת האחזקות ספגה הפסדים מצד חטיבות הביטוח שלה, הפעילות הראשית של החברה; מניית ברקשייר מדשדשת, ונחלשה מתחילת השנה ב-4.7%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ברקשייר התאוויי, חברת האחזקות של המשקיע המיליארדר וורן באפט, דיווחה על צניחה של 37% ברווח הנקי שלה והחמיצה את תחזיות האנליסטים. הירידה ברווח נגרמה בעיקר בשל חטיבות הביטוח של החברה. הרווח הנקי של ברקשייר הסתכם ב-4 מיליארד דולר ברבעון השני,  והכנסות החברה טיפסו ב-3% והסתכמו ב-51.4 מיליארד דולר.

באפט, בן 84, בנה את ברקשייר ביובל האחרון והפך אותה לאימפריה מגוונת המחזיקה בחברות ייצור, קמעונות, חשמל, אנרגיה, ורכבות. אף שתחומי פעילות אלה מספקים זרם יציב של רווחים, התוצאות של החברה עדיין יכולות להיות תנודתיות, בשל ההתבססות הרחבה על השקעות ועל תחום הביטוח. "ענף ביטוח החיים והנכסים בהחלט סופג לעתים מהלומות חזקות", אומר דיוויד קאס, פרופ' בבית הספר למינהל עסקים רוברט ה. סמית באוניברסיטת מרילנד. "מה שמשנה הוא הביצועים בטווח הארוך".

חטיבות הביטוח של ברקשייר רשמו הפסד חיתום נטו בסך 38 מיליון דולר, לעומת רווח של 411 מיליון דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. את הירידה ברווחיות הובילה חברת ביטוח הרכב גייקו, וגם חטיבת ביטוח המשנה של ברקשייר רשמה הפסד נרחב יותר ברבעון. התרומה של גייקו לרווחי ברקשייר הסתכמה ב-53 מיליון דולר, לעומת 393 מיליון דולר בשנה שעברה, בשל גידול בתדירות של תביעות הביטוח ועלותן. החברה הדגישה כי היא מעלה פרמיות כדי לקחת בחשבון את ההפסדים הגדולים יותר. ההפסד של חטיבת ביטוח המשנה של ברקשייר התרחב ל-411 מיליון דולר, לעומת 9 מיליון דולר, בשל עלויות סערות באוסטרליה ותנודות בשערי מט"ח.

וורן באפטצילום: בלומברג

הירידה ברווח הנקי הונעה בעיקר מירידה ברווחי פעילויות ההשקעה של ברקשייר. הרווח הנקי של ברקשייר זינק לשיא ברבעון השני של 2014, על רקע רווח של יותר מ-2 מיליארד דולר מתחום נגזרי האשראי וההשקעות, בין היתר מעסקת החלף של מניות ונכסים עם חברת גרהם הולדינגס, לשעבר מו"לית "וושינגטון פוסט". ברבעון השני היה הרווח מנגזרים והשקעות 123 מיליון דולר.

ברקשייר דיווחה כי נתוני הרבעון השלישי יכללו גם רווח לפני מס בסך 7 מיליארד דולר מהמיזוג שהוביל ליצירת חברת קראפט-היינץ ביולי. ברקשייר מחזיקה ביותר מרבע מהחברה הממוזגת, לאחר שסייעה במימון העסקה. למרות הרווח החד-פעמי הצפוי, מניות ברקשייר מדשדשות השנה. מאז תחילת השנה נחלשו המניות ב-4.7%, לעומת עלייה של 0.9% במדד S&P 500 האמריקאי.

החטיבה הגדולה ביותר של ברקשייר מחוץ לתחום הביטוח, חטיבת הרכבות BNSF, רשמה רווח נקי של 963 מיליון דולר, לעומת 916 מיליון דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. עם זאת, ההכנסות לקרון ירדו, בשל האטה בביקוש לתובלת נפט ופחם. רווחי חטיבת האנרגיה של ברקשייר טיפסו ל-502 מיליון דולר, לעומת 375 מיליון דולר ברבעון השני ב-2014. רווחי חטיבת הייצור, השירותים והקמעונות של ברקשייר, הכוללת בין היתר את ישקר, החברה הישראלית שרכש באפט מידי משפחת ורטהיימר, טיפסו קמעה ל-1.31 מיליארד דולר. הכנסות ישקר ירדו ב-9% ברבעון השני, בעיקר בשל שינויים בשערי מט"ח.

קופת המזומנים של ברקשייר המשיכה לתפוח, והגיעה לשיא של 66.6 מיליארד דולר בסוף יוני, לעומת 63.7 מיליארד דולר בסוף הרבעון הראשון. באפט ושני סגניו כמנהלי השקעות, טוד קומבס וטד וקסלר, השקיעו 3.09 מיליארד דולר במניות ו-837 מיליון דולר באג"ח ברבעון השני. הם מכרו מניות בסך 1.05 מיליארד דולר ואג"ח בסך 395 מיליון דולר ברבעון. שווי תיק המניות של ברקשייר הגיע ל-117.7 מיליארד דולר בסוף הרבעון השני, לעומת 115.5 מיליארד דולר בסוף הרבעון הראשון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker