איראן בצעד נדיר: העניקה אשרת כניסה לכתב של עיתון יהודי

"נדרשו שנתיים של משא ומתן עם ממשלת איראן כדי לזכות בהזדמנות הזו", אמרה עורכת העיתון היהודי-אמריקאי הוותיק "ג'ואיש דיילי פורוורד"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בצעד נדיר, העניקו הרשויות של איראן אשרת ביקור בחודש שעבר לכתב העיתון היהודי-אמריקאי הוותיק "ג'ואיש דיילי פורוורד", אחד העיתונים הנקראים והנחשבים ביותר בקרב יהודי ארה"ב.

העיתון הודיע אתמול כי נדרשו שנתיים לקבלת האשרה שניתנה ב-20 ביולי. נראה כי ההחלטה האיראנית מהווה חלק מניסיונות טהרן להשפיע על דעת הקהל היהודית בארה"ב בסוגיית הסכם הגרעין אליו הגיעו איראן והמעצמות ב-14 ביולי, ואשר יוביל לריכוך הסנקציות שהוטלו על איראן בתמורה לערבויות ברות-אימות לכך שפעילותה הגרעינית של איראן אינה למטרות צבאיות.

משרד התרבות של איראן, האחראי על מתן אשרות כניסה לעיתונאים זרים, אישר ביום שלישי כי הנפיק אשרת ביקור לעיתון הפורוורד, שנוסד בניו יורק לפני קרוב למאה שנים בתור יומון בשפת יידיש המיועד למהגרים יהודים טריים בארה"ב.

אף כי משרד התרבות אמר כי האשרה שניתנה היתה ל-30 ימים, העיתון מסר כי האשרה היתה תקפה לשבעה ימים בלבד, וכי הכתב שהשתמש בה, שזהותו לא נחשפה, שב לארה"ב.

נשיא איראן רוחאני בתדרוך עיתונאים לאחר ההסכמות הראשונות עם המעצמות בנושא הגרעיןצילום: אי–פי

לעיתים תכופות בעבר, העיתון היה ביקורתי כלפי ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. אולם בסוגיית הסכם הגרעין האיראני, העיתון לא נקט בעמדה, ורק קרא לקיום דיון ער בטרם תיערך ההצבעה בקונגרס בחודש הבא.

"ההסכם המוצע עם איראן הוא בעל חשיבות עצומה ליהודים אמריקאים, ואנחנו שלחנו כתב לאיראן כדי שנוכל לספק לקוראינו נקודת מבט מעמיקה ואובייקטיבית על מה שאיראנים אמיתיים חושבים על ההסכם המוצע, על ארה"ב ועל ישראל", אמרה ג'יין אייזנר, העורכת הראשית של הפורוורד, בהודעה שפורסמה ביום חמישי.

"נדרשו שנתיים של משא ומתן עם ממשלת איראן כדי לזכות בהזדמנות הזו, ואנחנו מצפים להציג את הדיווח האובייקטיבי הזה באתר האינטרנט שלנו ובעיתון שלנו בשבוע הבא", הוסיפה אייזנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker