"נפלתם על הראש והתעוררתם ב-1950?" אליזבת וורן כותשת את הרפובליקאים

בנאום בסנאט נגד הניסיון הרפובליקאי להפסיק את מימון הארגון ללא כוונת רווח Planned Parenthood טענה וורן כי אין זו תגובה ספונטנית לסרטון שפרסמו מתנגדי הפלות נגד הארגון, אלא חלק מאסטרטגיה רבת שנים ומתוכננת היטב של הרפובליקאים לפגוע בזכויות נשים ובשירותי בריאות בסיסיים לנשים

סוכנויות הידיעות
רויטרס

"אני מגיעה לסנאט היום כדי לשאול את עמיתיי הרפובליקאים שאלה: האם יש לכם מושג איזו שנה היום? האם נפלתם על הראש ואתם חושבים בטעות שהתעוררתם בשנות ה-50'? או בסוף המאה ה-19? צריך לקרוא לרופא? כיוון שאיני יכולה להאמין שבשנת 2015 הסנאט מבזבז זמן בניסיון להפסיק לממן מרכזי בריאות לנשים".

כך פתחה השבוע הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן את נאומה בסנאט, כאשר קראה לעמיתיה להצביע נגד ההצעה הרפובליקאית לקצץ בתקציב הארגון Planned Parenthood. ההצעה הרפובליקאית מגיעה לאחר שמתנגדי הפלות בארה"ב החלו לפרסם סדרת סרטים נגד הארגון, שמפורסם כאחד המובילים במאבק לזכויות נשים לבחירה על גופן. בסרטונים מוצג הארגון כעושה שימוש ציני ברקמות עוברים שהופלו. הארגון טוען כי הסרטים מגמתיים וערוכים כדי להציגו בצורה רעה, וכי הרופאה המוצגת בהם אינה מייצגת את עמדות הארגון.

אך למרות הסערה שחוללו הסרטונים, וורן אינה חושבת שהם המניע האמיתי להצבעה, ופרשה בנאומה את המדיניות רבת השנים של הרפובליקאים לא רק נגד הפלות כי אם נגד אמצעי מניעה, תכנון משפחה, ושירותי בריאות רבים המיועדים לנשים, כמו אבחון מוקדם של סרטן וטיפול במחלות מין למיניהם.

"לרפובליקאים יש תכנית במשך שנים לנשל נשים מזכותן לקבל החלטות בנוגע לגופן שלהן", אמרה וורן. "בואו נסתכל על העובדות: ב-2013 איימו הרפובליקאים לסגור את פעילות הממשל, אלא אם החוק ישתנה ויאפשר למעסיקים למנוע מנשים גישה לאמצעי מניעה. במארס 2015 ניסו הרפובליקאים למנוע חוק לא שנוי במחלוקת, על מפלגתי, למניעת סחר בבני אדם. הסיבה? הם דרשו הגבלות חדשות על הפלות, על מימון פרטי שנועד לסייע לקורבנות סחר בבני אדם. ביוני הרפובליקאים בבית הנבחרים העבירו תקציב המבטל את תקצוב תכנית המשפחה במסגרת Title X – תכנית המענקים הפדרלית היחידה המממנת אמצעי מניעה, בדיקות איידס ומחלות מין ושלל שירותים אחרים עבור אוכלוסיות עניות ונעדרות ביטוח בריאות.

אליזבת וורןצילום: אי־פי

"בשנים האחרונות הרפובליקאים נאבקו על ביטול הרפורמה של אובמה בשירותי הבריאות, והצביעו יותר מ-50 פעם על כך – בין היתר על סעיפים הדורשים חברות ביטוח בריאות לכסות אמצעי מניעה. זה לא רק הקונגרס. ב-5 השנים האחרונות, מחוקקים רפובליקאים במדינות השונות בארה"ב העבירו כמעט 300 הגבלות חדשות על גישה להפלות. השנה בלבד העבירו מחוקקים רפובליקאים יותר מ-50 הגבלות על גישתן של נשים לשירותי בריאות חוקיים.

"התכנית הרפובליקאית לפגוע במימון של Planned Parenthood אינה תגובה מופתעת לסרטון מאוד ערוך. זוהי פשוט פיסה נוספת במתקפה מתוכננת, שיטתית, מתוזמרת של הימין על זכויות נשים".

ארגון Planned Parenthood מפעיל מאות מרכזים לתכנון משפחה ברחבי ארה"ב, תוך התמקדות באוכלוסיות חלשות, ומשרת מיליוני נשים בארה"ב מדי שנה. בניגוד לטענה הרפובליקאית, רק חלק קטן מהפעילות שלו היא הפלות – 3%. ובנוסף לפעילויות כמו "תכנון משפחה", הכוללות חלוקת אמצעי מניעה בין היתר, הארגון מבצע בדיקות PAP, בדיקות סרטן, ייעוץ לזוגות, ומעניק לנשים שלל שירותי בריאות, גם אם אין להן ביטוח רפואי או גישה לשירותי בריאות. וורן ציינה כי חמישית מהנשים בארה"ב טופלו במרכזי בריאות של הארגון בשלב כלשהו בחייהן.

וורן הסבירה לעמיתיה המחוקקים כמה עובדות פשוטות על הארגון: המימון הפדרלי שהוא מקבל הוא במסגרת חוקי מדיקייר, ביטוח הבריאות הממלכתי, המספק מימון לשירותים כמו אבחון סרטן, ובמסגרת Title X, המספק מימון לאמצעי מניעה. לעומת זאת, הפלות המתבצעות על ידי הארגון אינן זוכות למימון פדרלי בשל איסור בחוק על כך מזה 40 שנה. "ולכן הצבעה על קיצוץ המימון ל-Planned Parenthood אינו ביטול מימון ההפלות, אלא ביטול מימון לשירותי בריאות בסיסיים למיליוני נשים", הסבירה וורן.

ההצבעה בסנאט נכשלה השבוע, אך כעת המחוקקים שהעלו אותה קוראים לרפובליקאים להגיש הצעה נוספת בנושא לאחר חזרת הקונגרס מפגרת הקיץ בספטמבר. "אני מעודד את עמיתי להמשיך להיאבק בהפסקת המימון לארגון זה, שמעניק יותר ערך למחיר מכירת רקמות תינוקות מאשר לקדושת החיים", אמר הסנאטור הרפובליקאי טד קרוז, המוביל את מאמצי הפגיעה במימון ומנסה להתמודד על המועמדות הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב.

אך הצדדים המתונים יותר במפלגה הרפובליקאים מגלים יותר זהירות. מנהיג הרפובליקאים בסנאט למשל, מיץ' מקונל, אמר כי בכוונת המפלגה להתמקד בהגדלת הפיקוח על ארגונים כמו Planned Parenthood, ולא בהפסקת המימון עבורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker