כמה הבוס הגדול מרוויח יותר ממני? מיליוני עובדים יידעו בקרוב

רשות ני"ע בארה"ב תחייב אלפי חברות לחשוף את היחס בין שכר המנכ"ל לשכר העובדים

סוכנויות הידיעות

אלפי חברות בורסאיות בארה"ב יחויבו בקרוב לחשוף נתון שבוודאי יעניין מאוד את עובדיהן. רשות ני"ע בארה"ב (SEC) צפויה להודיע היום על כלל חדש שיחייב חברות לפרסם את היחס בין שכר המנכ"ל לבין שכר העובד הממוצע, נתון שיספק זווית חדשה באחד הנושאים השנויים ביותר במחלוקת בארה"ב.

בזמן שהשכר הממוצע בארה"ב גדל בקצב האיטי ביותר מזה 33 שנה, שכר הבכירים המשיך לזנק. אם לפני 50 שנה השתכר המנכ"ל הטיפוסי 20 דולר על כל דולר שעובד בחברה שלו קיבל, הרי שכיום הפער הוא יותר מפי 300.

חשיפת הנתונים עשויה להגביר את הלחץ על חברות גדולות לרסן את שכר בכיריהן. דירקטוריונים ובעלי מניות יכולים להשתמש בהם כדי לשפוט את תפקוד ההנהלה, בעוד שהצרכנים יכולים לבחור לקנות בחברות שמדיניות השכר שלהן הוגנת יותר. עם זאת, מבקרי הכלל החדש טוענים כי חישוב יחס השכר יהיה כרוך בעלויות מיותרות וכי הוא עלול להיות מנוצל לרעה.

הכלל של חשיפת יחס השכר נוסף ברגע האחרון לרפורמה הפיננסית שאושרה ב-2010 (חוק דוד-פרנק), ובשנים האחרונות שקדה ה-SEC על גיבושו. במארס פנתה קבוצה של חברי קונגרס ליו"ר ה-SEC מרי ג'ו הארט וקראה לה לסיים לגבש אותו עוד השנה, בטענה כי תרבות שכר הבכירים הגבוה "פוגעת במשפחות עובדות, מורידה את מורל העובדים ומנוגדת לכל מה שלפי מחקרים טוב לעסקים".

"הזאב מוול סטריט"צילום: מתוך הסרט

הכלל החדש יהיה תקף ל-3,800 חברות גדולות בארה"ב, וחברות קטנות וזרות יהיו פטורות ממנו. החברות יצטרכו לחשוף את יחס השכר במסמכים הפיננסיים שהן מפרסמות בתוך שנה מתחילת יישום הכלל.

אף שהוויכוח לגבי שכר הבכירים התלהט בשנים האחרונות בעקבות המשבר הפיננסי של 2008, הדיון בסוגיה בארה"ב מתנהל כבר עשרות שנים. גורו הניהול פיטר דרוקר טען כבר ב-1977 כי פערי שכר גבוהים מדי בחברה פוגעים בעבודת הצוות ובאמון בעסקים. לדבריו, יחס שכר של 1 ל-20 הוא הגבול העליון המומלץ למנהלים "שלא רוצים שעוינות וירידה במורל יפגעו בחברות שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker