האשה שנאלצה לגדל חזירים למחייתה 
- היא כיום היזמת העשירה בעולם

בעולם שבו מיליארדריות שבנו את הונן במו ידיהן הן נדירות, ז'ו קונפיי פילסה לעצמה דרך מכפר קטן בסין והקימה את אחת החברות הגדולות בעולם המייצרות מסכים לסמארטפונים ■ עם זאת, 75% מהכנסותיה מגיעות מאפל וסמסונג, מה שהופך את החברה לתלויה בשני לקוחות בלבד

ניו יורק טיימס
דיוויד ברבוזה
ניו יורק טיימס
דיוויד ברבוזה

ז'ו קונפיי היא האשה העשירה ביותר בעולם שעשתה את הונה במו ידיה ולא ירשה אותו. ז'ו, מייסדת לנס טכנולוג'י הסינית, היא הבעלים של אחוזה בשווי 27 מיליון דולר בהונג קונג. היא טסה במטוס סילון פרטי לעמק הסיליקון ולסיאול בדרום קוריאה כדי לחזר אחר בכירים באפל וסמסונג, שני הלקוחות הגדולים ביותר שלה. ואירחה את נשיא סין שי ג'ינפינג כשביקר במטה החברה שלה.

ואולם נראה כי ז'ו מרגישה הכי בבית כשהיא צועדת בקומת המפעל החדשני שלה ומתעסקת בפעילות שבו. היא טובלת את ידיה במגש מים כדי לקבוע אם הטמפרטורה נכונה. היא יכולה להסביר את המורכבות של חימום זכוכית. כשהיא עוברת ליד מכונת ריסוק זכוכית, היא עשויה לבקש מהמפעילים של המכונה לתת לה להחליף אותם בהפעלתה.

ז'ו קונפיי. "אדם המעז לעשות מה שאחרים מפחדים לעשות"צילום: Gilles Sabrie / The New York Tim

ז'ו מכירה את המפעל היטב. במשך שנים היא עבדה בו כפועלת. היתה זו העבודה הטובה ביותר שהצליחה להשיג לאחר שיצאה מהכפר העני במרכז סין שבו גדלה. "לפעמים היא מתיישבת ומפעילה מכונה כדי לראות אם משהו השתבש בתהליך", אומר ג'יימס ז'או, מנהל בכיר בלנס טכנולוג'י. "זה מעמיד אותי במצב מביך. אם יש בעיה, היא תשאל אותי מדוע לא שמתי לב אליה בעצמי".

ז'ו שיכללה את הידע המעשי שלה והשתמשה בו כדי ליצור חברה מובילה עולמית בשווי מיליארדי דולרים, שמהווה חלק מחוד החנית של סין בפריצה לשורה הראשונה של תעשיות מתקדמות באיכות גבוהה. לנס טכנולוג'י היא כיום אחת הספקיות המובילות של זכוכית חיפוי, המשמשת בלפטופים, טאבלטים ומכשירי מובייל, בהם אייפון של אפל וגלקסי של סמסונג. השנה, מפעליה צפויים לייצר יותר ממיליארד מסכי זכוכית, כל אחד מהם מלוטש לעובי חלקיק המילימטר.

"זאת תעשייה שמבוססת על טכנולוגיה מתוחכמת ביותר", אומר סטון וו, אנליסט בחברת המחקר IHS טכנולוג'י. " קשה לייצר משהו כה דק".

ז'ו, בת 44, הקימה ספקית מסכי זכוכית גלובלית, ובכך הגדירה מעמד חדש של יזמות בסין, שבנו את עושרן מאפס - דבר נדיר בעולם העסקים. ביפן אין אף לא מיליארדרית אחת שיצרה את הונה בעצמה, לפי מגזין "פורבס". בארה"ב ובאירופה מרבית הנשים המיליארדריות השיגו את עושרן באמצעות ירושה, וכך גם באוסטרליה, שם מובילה ג'ינה ריינהרט, שירשה אימפריית כרייה מאביה.

אין אף מדינה שבה מספר המיליארדריות שעשו את הונן בעצמן גבוה כמו בסין. המפלגה הקומוניסטית בהנהגת מאו דזה דונג, קידמה שוויון מגדרי, מה שאיפשר לנשים לשגשג לאחר שהקפיטליזם החל לתפוס, לדברי הואנג יאשנג, מומחה למעמד היזמי של סין, ופרופ' לניהול בינלאומי במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). במדינה שבה יש מספר קטן יחסית של עשירים ותיקים, יזמים כמו ז'ו הצליחו להותיר חותמם בעת כניסתם לעולם העסקי בשנות ה-90, בתקופה שבה המנוע הכלכלי של סין החל להתניע.

הנתח של ז'ו בלנס טכנולוג'י, שהונפקה בראשונה לציבור השנה, שווה 7.2 מיליארד דולר. הון זה מציב אותה במעמד דומה לזה של איל המדיה ג'ון מאלון ומייסד אי־ביי פייר אומידיאר.

ז'ו אינה ידוענית כמו ג'ק מא, המייסד המיליארדר של ענקית הקמעונות המקוונת עליבאבא, מעטים בסין שמעו את שמה לפני ההנפקה. היא מעניקה ראיונות או מופיעה בפומבי רק לעתים נדירות.

ז'ו היא אשה אלגנטית עם פנים מלאכיים, משקפיים ינשופיים וחיבה לחליפות כריסטיאן דיור, אבל גם קפדנית ותובענית: "שב זקוף!", הורתה לאחד ממנהליה בעת ישיבה. אך היא משדרת קסם וענווה, הכרה שקטה בכך שהדברים עשויים היו להתגלגל אחרת לגמרי.

אפלצילום: רויטרס

נשרה מבית הספר למרות הצטיינותה

"בכפר שבו גדלתי, להרבה בנות לא ניתנה אפשרות להגיע לחטיבת הביניים. הן התארסו או התחתנו, ובילו את כל ימי חייהן בכפר", אמרה בראיון ממשרדה, שם ניצב פסל עץ של מאו ומחשב מק עם מסך 27 אינץ'. "בחרתי להיות בעסקים, ואיני מתחרטת על כך".

ז'ו, הצעירה מבין שלושה ילדים, נולדה בכפר זעיר במחוז הונאן במרכז סין, קהילה חקלאית במרחק כשעתיים מבירת המחוז. אמה מתה כשהיתה בת 5. אביה, בעל מלאכה מיומן, איבד אצבע ואת מרבית יכולת הראייה בתאונה תעשייתית. בבית, היא סייעה למשפחתה לגדל חזירים וברווזים כמזון וכהכנסה נוספת, ובבית הספר הצטיינה.

"היא היתה תלמידה חרוצה ומוכשרת", אמר ז'ונג שיאובאי, המורה שלה לשעבר בחטיבת הביניים. "פעם הקראתי חיבור שכתבה - 'אמי' - בכיתה. הוא היה כה מרגש שכולם היו על סף דמעות".

למרות כישרונה האקדמי, ז'ו נשרה מבית הספר בגיל 16, ונסעה דרומה למחוז גואנדונג כדי לחיות עם משפחת דודה ולחפש עבודה טובה יותר. אף שחלמה להיות מעצבת אופנה, בסופו של דבר השיגה משרה בקומת המפעל בעיר שנזן, בייצור עדשות שעונים בשכר של דולר ביום.

התנאים, היא אומרת, היו קשים. "עבדתי משמונה בוקר עד חצות, ולעתים עד 2 בלילה", נזכרת ז'ו. "לא היו משמרות, רק כמה עשרות אנשים, וכולנו ליטשנו זכוכית. לא נהניתי מזה".

לאחר שלושה חודשים, החליטה להתפטר, וכתבה מכתב התפטרות לבוס שלה, שבו התלוננה על השעות הארוכות והשיעמום. על אף זאת, היא הביעה הוקרה על העבודה, ואמרה כי היתה שמחה ללמוד עוד. מכתבה הרשים את מנהל המפעל, שאמר לה כי המפעל עומד לאמץ תהליכים חדשים. הוא ביקש ממנה להישאר, והציע לה קידום. היה זה הראשון מבין כמה קידומים בשלוש השנים הבאות.

ב-1993, כשז'ו היתה בת 22, היא החליטה לצאת לדרך עצמאית. עם חסכונות בסך 3,000 דולר, היא וכמה קרובי משפחה הקימו מפעל משלהם בסמוך. הם פיתו לקוחות בהבטחה לעדשות שעון באיכות גבוהה אף יותר. בחברה החדשה, ז'ו עשתה הכל. היא תיקנה את המכונות ותיכננה מכונות חדשות. היא לימדה עצמה תהליכי הדפסת מסכים מורכבים ושיטות מסובכות שאיפשרו לה לשפר את ההטבעה של זכוכית מקומרת.

"בשפת הונאן, קוראים לנשים כמוה 'בה דה מן', כלומר, אדם המעז לעשות מה שאחרים מפחדים לעשות", אמר בן דודה ז'ו שיניי, שסייע לה בהקמת המפעל וכיום יושב בדירקטוריון לנס.

בשנותיה הראשונות כיזמת נישאה ז'ו קונפיי למי שהיה הבוס שלה לשעבר במפעל, הולידה ילד, והתגרשה. מאוחר יותר התחתנה עם עמית ותיק מהמפעל, המכהן אף הוא בדירקטוריון לנס, וילדה פעם שנייה.

הרגלי העבודה שלה נוטים לאובססיביות. מטה החברה נמצא באחד ממפעלי הייצור שלה בצ'נגשה. במשרדה המרווח, דלת מאחורי שולחנה מובילה לדירה קטנה, שמאפשרת לה להתנהל במפעל יום ולילה.

אפל הזניקה 
את החברה

היה זה הטלפון הנייד שהפך את ז'ו למיליארדרית. ב–2003, היא עדיין ייצרה זכוכיות לשעונים, כשקיבלה שיחת טלפון מפתיעה מבכירים במוטורולה. הם שאלו האם היא מוכנה לסייע להם בפיתוח מסך זכוכית למכשיר החדש שלהם, Razr V3. באותה עת, מסכי התצוגה במרבית הטלפונים הניידים היו עשויים מפלסטיק. מוטורולה רצתה תצוגת זכוכית שתהיה עמידה יותר בפני שריטות ותספק תמונות חדות יותר להודעות טקסט, תמונות ומולטימדיה.

"קיבלתי שיחת טלפון, והם אמרו: 'תגידי פשוט כן או לא, ואם התשובה היא כן, נסייע לך ליצור את התהליכים הדרושים'. אמרתי כן", נזכרת ז'ו. זמן קצר לאחר מכן, ההזמנות החלו לזרום גם מצד יצרניות מכשירים ניידים אחרות, כמו HTC, נוקיה וסמסונג. ב–2007, אפל נכנסה לשוק עם האייפון, שלו היה מסך מגע מזכוכית ששיכתב את כללי המשחק בשוק הסלולר. אפל בחרה בלנס כספקית שלה, מה שהזניק את החברה של ז'ו למעמד דומיננטי בסין.

ז'ו השקיעה במתקנים חדשים וגייסה טכנאים מיומנים. יותר מפעם אחת, אומרים עמיתים, העמידה את דירתה כבטוחה להלוואה בנקאית חדשה. בתוך חמש שנים, החלה בהקמת מפעלים בשלוש ערים. "היא יזמת נלהבת ומעורבת מאוד בכל", אומר ג'יימס הוליס, בכיר בחברת קורנינג, יצרנית זכוכית אמריקאית שיש לה שותפות עם לנס טכנולוג'י. "צפיתי בצמיחת החברה שלה וראיתי כיצד פיתחה צוות חזק. כעת יש יותר מ–100 מתחרים בתחום, אך לנס היא שחקנית מהמעלה הראשונה".

לנס עובדת מסביב לשעון, עם 75 אלף עובדים בשלושה מתקני ייצור עיקריים באזור צ'נגשה. מדי יום, החברה מקבלת משלוחי זכוכית מיצרניות בינלאומיות כמו קורנינג בארה"ב ואסאהי גלאס ביפן. הזכוכית נחתכת, נטחנת ומלוטשת כדי לתת לכל מסך גימור שקוף. לאחר מכן, המסכים מחוזקים באמבט אשלגן יוני, נצבעים ומגופרים. בסופו של דבר, הם עוברים ניקוי וציפוי נגד טביעות אצבע והחזרת אור.

ז'ו מעצבת ומכתיבה כמעט כל שלב בתהליך, בגישה של תשומת לב לפרטים שהיא משחזרת מילדותה. "אבי איבד את ראייתו, כך שכל דבר שהנחנו היה צריך להיות בדיוק במקום, או שהיתה עלולה לקרות תאונה", אמרה. "זה סוג תשומת הלב לפרטים שאני דורשת גם בעבודה".

לנס לא חוותה את סוג בעיות העבודה שהאפילו על יצרניות אחרות לפי הזמנה בסין, כמו פוקסקון - שהואשמה ביחס גרוע לעובדים וסבלה ממכת התאבדויות ומחאות במפעליה. אך עובדים כיום ובעבר אמרים כי העבודה מאתגרת. הרבה מהעבודה מתבצעת על ידי נשים צעירות, הבוחנות את הזכוכית בזוויות שונות, בניסיון לזהות פגמים. "כבקרת איכות, היה עלי לבהות במוצרים כל היום, כך שזו עבודה מעייפת", אמרה גאו ז'ימיי, שעזבה באחרונה את לנס טכנולוג'י. "עלי לומר שעבודה בייצור היא תמיד מעייפת, ועבודה בלנס אינה יותר מעייפת מעבודה במפעלים אחרים".

נפילה של 45% בשווי

לנס טכנולוג'י הונפקה במארס, כששוק המניות הסיני היה בשיא פריחתו. עם הצניחה האחרונה בשוק המניות הסיני, החברה איבדה 45% משווי השוק שלה, אך עדיין שווה כ-8 מיליארד דולר. בשנה שעברה, החברה רשמה הכנסות בסך 2.4 מיליארד דולר. רווחיה זינקו ב-40% ברבעון הראשון.

אך 75% מהכנסות לנס מגיעות מאפל וסמסונג, מה שהופך את החברה לתלויה בשני לקוחות בלבד. במאי, בפגישת בעלי המניות הראשונה מאז שהחברה הונפקה, משקיע הפעיל לחץ על לנס לומר כיצד בכוונתה לשמור על יכולת התחרות שלה בשוק המבוסס על חדשנות. כמה בכירים ניסו לענות על השאלה. ואז, ז'ו דיברה ואמרה שהיא מוכנה לגיוון פעילות החברה, באמצעות מפעלי ייצור שנועדו לפנות לשוק הזכוכית היוקרתי, כמו גם ספיר וקרמיקה.

לאחר שהפגישה הסתיימה, המשקיעים עלו על אוטובוס ונסעו עם ז'ו לקמפוס של לנס, במרחק כקילומטר. ז'ו ישבה בשקט במרבית הפגישה, אך בסיור במפעל התעוררה לחיים, והמשקיעים נתלו בכל מלה שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ