מדוע חוצים הצרכנים השווייציים את הגבול כדי לעשות קניות?

התחזקות הפרנק השווייצי פוגעת בעסקים המקומיים ומובילה את הכלכלה השווייצית למיתון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

תושבי העיירה השווייצית קרויצלינגן סובלים כל כך מהתחזקות הפרנק, עד שהם נאלצים לחצות את הגבול ולערוך את קניות המצרכים שלהם בגרמניה. המגמה הזאת פוגעת בקמעונאיות המקומיות וממחישה את השפעתו המכבידה של המטבע על כלכלת שווייץ, שככל הנראה נכנסה למיתון במחצית הראשונה של השנה.

"זו בעיה – מלונות, מסעדות וחנויות סובלים מקשיים", אומרת ניקול אסלינגר, ראש לשכת התיירות בקרויצלינגן, עיירה שעל שפת אגם קונסטנס. "אנשים בקרויצלינגן נהגו תמיד ללכת לחנות הקרובה ביותר אליהם, גם אם היא מעבר לגבול. אבל עכשיו זה כבר בקנה מידה אחר לגמרי".

העיירות המפוזרות לאורך הגבול הצפוני של המדינה משלמות את המחיר על החלטתו של מינואר לתת לפרנק מול היורו. בגלל פגיעתו של המטבע בייצוא ובצריכה הפרטית, כלכלת שווייץ בדרכה לרשום את הצמיחה הגרועה ביותר זה שש שנים, ולהשתרך אפילו מאחורי גוש היורו.

אף שאגם קונסטנס מפריד בין שוויץ לגרמניה, אין שום גבול טבעי בין קרויצלינגן לעיירה הגרמנית קונסטנס, ורק כמה עמודי גבול קטנים לאורך הכבישים מסמנים את ההפרדה בין המדינות. תושבים יכולים לעבור בחופשיות בין שתי העיירות. לצרכנים השווייצים יש היסטוריה של רכישת מצרכים מעבר לגבול. לפי מחקר של חברת GfK, הם הוציאו כ-10 מיליארד פרנק (10.3 מיליארד דולר) מחוץ לשווייץ ב-2013, על מגוון רחב של מוצרים – מחומרי ניקוי ועד למשקפי שמש.

לשווייצים מותר לייבא מוצרים בשווי של עד 300 פרנק לאדם ביום מבלי לשלם מכס, והם זכאים גם להחזרי מע"מ מגרמניה. "אני בדרך כלל נוסעת בסופי שבוע", מספרת ג'ודית' פרטלי, תושבת קרויצלינגן בת 43 שעובדת בבית חולים. "מוצרים כמו ספריי לשיער ומוצרי טיפוח אישי זולים שם יותר".

צילום: בלומברג

בתגובה על תיירות הקניות הזו, רשת בתי המרקחת מולר הורידה באופן זמני את המחירים בסניף בקרויצלינגן, כדי שיהיו זולים יותר מאשר בגרמניה. למרות זאת, החזרי המע"מ עדיין הופכים את הקניות בגרמניה לזולות יותר, לפי דוברת החברה טטיאנה מאייר.

במודהאוס רודולף, חנות בגדים שנוסדה ב-1873 בקרויצלינגן, ההכנסות צנחו ב-40% מאז שהבנק המרכזי של שווייץ ויתר על ההצמדה של הפרנק ליורו, לדברי הבעלים, מריה יונאש.

למרות הפגיעה בעסקים, כלכלנים מעריכים כי המיתון בשווייץ – הראשון מזה שש שנים – יהיה קצר. אנליסטים שהשתתפו בסקר של בלומברג צופים כי שווייץ תשוב לצמוח ברבעון השלישי, אם כי בשיעור מתון מאוד של 0.1%. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker