האשה שהקפיצה את שווי השוק של גוגל בעשרות מיליארדי דולרים

גוגל רצתה להוכיח למשקיעים שהיא רצינית, ומינתה את אחת השועלות הוותיקות של וול סטריט לתפקיד סמנכ"לית הכספים ■ מינוי מישהי כרות פורת לתפקיד כה בכיר שינה את התפישה של גוגל כאימפולסיבית וחסרת משמעת, ושווי השוק שלה זינק ב-60 מיליארד דולר

ג'יימס סטיוארט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יימס סטיוארט

בגוגל שוב יש מבוגרת אחראית. בשבוע שעבר ערכה רות פורת, לשעבר סמנכ"לית הכספים של מורגן סטנלי, את הופעת הבכורה הפומבית הראשונה שלה כסמנכ"לית הכספים של גוגל, כשדיברה וענתה על שאלות בשיחת הוועידה שלאחר פרסום דו"חות גוגל. למחרת, שווי השוק של גוגל זינק ב–60 מיליארד דולר - העלייה היומית החדה ביותר של חברה כלשהי אי־פעם.

מאז שהונפקה לראשונה ב–2004, נאבקה גוגל בתפישה שהיא מנוהלת על ידי מתבגרים גאונים - תפישה שמייסדיה, סרגיי ברין ולארי פייג' אף טיפחו לפעמים. הם התגרו בוול סטריט ובהתעסקות הרבה שלה בתוצאות פיננסיות, וזרקו כסף על מגוון דברים - ממשקפיים ממוחשבים ועד למכוניות ללא נהג.

כשאריק שמידט הובא לשמש מנכ"ל החברה ב–2001, ברין אמר ל"סן פרנסיסקו כרוניקל" כי "הוא יהיה קצת כמו הורה מלווה". כששמידט פרש כעבור עשור, הוא צייץ: "כבר אין צורך בפיקוח יומיומי של מבוגרים!"

רות פורתצילום: בלומברג

לא רק בזכות פורת

ייתכן כי ההצהרה הזאת היתה מוקדמת מדי. לפני פרסום הדו"חות האחרונים, מניות גוגל פיגרו אחר ממוצע המניות במדד S&P 500 בשנתיים האחרונות: הן ירדו ב–7% לעומת עלייה של 10% ב–S&P 500. לאחר הדו"חות של השבוע שעבר והופעת הבכורה של פורת, מניות גוגל זינקו ב–20% כמעט בימים ספורים.

לא ניתן לייחס את הכל, או אפילו את הרוב, להגעתה של פורת בלבד. היא נכנסה לתפקיד רק במאי. עם זאת, הופעתה הברורה, הבנתה המהירה של נושאים מורכבים והתמקדותה ב"משמעת ניהול הוצאות", כפי שהגדירה זאת במסיבת העיתונאים, עוררו התלהבות מיידית בקרב אנליסטים. מינויה של מישהי כפורת לתפקיד כה בכיר והצבתה בראש שיחת הוועידה כבר שינו את התפישה של גוגל כאימפולסיבית וחסרת משמעת.

לארי פייג' (מימין) וסרגיי בריןצילום: AP

"רות התחילה נהדר", אמר ג'וזף פאת, מנהל קרן הצמיחה של טי. רואו פרייס, בתחילת השבוע. טי. רואו פרייס, חברת ההשקעות הגדולה בבולטימור, היא בעלת המניות הרביעית בגודלה בגוגל, עם יותר מ–10 מיליון מניות בחברה. "נראה שיש שינוי בגוגל. הם מתחילים להיות מודעים יותר לעלויות ולהתמקד ביעילות הון. אמנם תהליך זה קדם להגעתה ומגיע בבירור מסרגיי, לארי והדירקטוריון, אך הוא מחוזק על ידי הבאתה של פורת. היא יכולה לצלול פנימה ולהוציא לפועל את החזון הזה", הוסיף פאת.

העובדה ששועלה ותיקה מוול סטריט הצטרפה לגוגל, שטיפחה את תדמיתה כחברה סוררת מעמק הסיליקון - למרות שווי השוק האדיר שלה (היא החברה הציבורית השנייה בגודלה בעולם אחרי אפל) - הפתיעה רבים בעמק הסיליקון.

"משמעת הוצאות"

לפורת, 57, היו קורות חיים כמעט מושלמים למשרה, בהנחה שגוגל מתבגרת ומחפשת יותר אמינות בקרב משקיעיה. לא רק שהיא כבר היתה סמנכ"לית כספים ולשעבר ראש מחלקת המוסדות הפיננסיים של מורגן סטנלי, היא גם עבדה על הרבה מיזוגים ורכישות בעולם הטכנולוגיה, וכן על הנפקת גוגל לציבור. פורת, בוגרת בית הספר למינהל עסקים וורטון, היא ילידת קליפורניה המכהנת בחבר הנאמנים של אוניברסיטת סטנפורד - סמל סטטוס מובהק בעמק הסיליקון.

צילום: אי–פי

"פורת טיפסה במעלה הסולם במורגן סטנלי, החל מהתקופה שבה נשים כמעט שלא זכו לייצוג בוול סטריט", אמר רוג'ר מקנמי, מייסד שותף בחברת ההשקעה הפרטית אלוויישן פרטנרס, המתמקדת בחברות מדיה, בידור וטכנולוגיה. "אני לא במחנה שמאמין שגוגל זקוקה לפיקוח של מבוגרים. מה שהיא צריכה הוא זרם רעיונות חדשים ומשמעת להקצאת משאבים היטב בתוך החברה. יותר גיוון בצוות יסייע לחלק הראשון, ופורת תעזור עם החלק השני, אם כי גוגל כבר יותר ממושמעת ממה שאנשים חושבים", אמר.

הדגש על משמעת פיננסית הוא מה שהלהיב משקיעים לאחר שיחת הוועידה בשבוע שעבר. בריאן פיץ, אנליסט אינטרנט בג'פריז אנד קומפני, כתב לאחר שיחת הוועידה כי "סמנכ"לית הכספים החדשה תנקוט גישה ממושמעת יותר לניהול הוצאות והקצאת הון. אלה חדשות מבורכות". פיץ עבד עם פורת בשמונה השנים שבהן שימש אנליסט מחקר במורגן סטנלי, כולל בעת הנפקת גוגל. לדבריו, "אנשים רבים הדגישו את נוכחותה בשיחת הוועידה". פיץ הוסיף: "היא נהדרת. היא עוד לא נמצאת שם זמן רב ולא יכולה להיות אחראית לשינוי מיידי בהוצאות. עם זאת, אנשים אופטימיים מאוד לגבי המשמעות של הנוכחות שלה למשמעת ההוצאות העתידית בחברה".

הצמיחה של יוטיוב - המהירה זה שנתיים

קן סנה, אנליסט אינטרנט באוורקור, אמר כי פורת שיגרה איתותים משמעותיים לגבי ניהול ההוצאות. "במשך זמן רב, התפישה היתה שבגוגל זורקים כסף על דברים", טען סנה. "זה לא עומד להשתנות בגלל דו"ח כספי אחד, אך כשפורת שם, יחד עם הצגת מחויבות רצינית למשמעת, זה נהפך לחלק מהעלילה. אנשים אומרים שבטח אפשר לקצץ בעוד הרבה דברים - וזה יכול לחזק מאוד את מניית גוגל".

הן סנה והן פיץ הדגישו כי אף שמשקיעים היו מרוצים מהראיות למשמעת הוצאות והשקעות הון נמוכות מהצפוי, לזינוק במניה תרמו גם הכנסות טובות מהצפוי ושולי רווח משופרים. "השילוב של שלושת הגורמים הפתיע אנשים", אמר סנה. כפי שתיארה זאת פורת, "צמיחה בהכנסות נמצאת בעדיפות עליונה, ויש לנו שלל הזדמנויות. עם זאת, רדיפה אחר הכנסות אינה בהכרח סותרת ניהול הוצאות".

המשקיעים שמחו לשמוע זאת - הם אינם רגילים לדברים כאלה מבכירי גוגל. פאת ציין כי "זהו הגידול הראשון ברווחיות שראינו זה יותר מחמש שנים. זה אומר הרבה, והמשקיעים מתים על זה".

הוא ופיץ הצביעו על ההצלחה הגוברת של יוטיוב, שלדברי פורת תרמה באחרונה רבות לצמיחה בהכנסות גוגל. "הרבה מהצמיחה מגיעה מיוטיוב", אמר פיץ. אף שגוגל אינה מפרסמת תוצאות עבור שירות הווידאו הדיגיטלי, פורת הדגישה כי "הצמיחה בשעות הצפייה ביוטיוב הואצה, והיא גדלה ב–60% לעומת 2014 - קצב הצמיחה המהיר זה שנתיים".

לפי פיץ, לא בכך התמקדו רוב המשקיעים. "בעולם הלא מקוון מוציאים על פרסום בטלוויזיה כעת יותר משהוציאו על כל הפרסום בחיפוש מעולם. זו יכולה להיות הזדמנות אדירה. הנוכחות של פורת היא רק עוד פלוס בסיפור".

כיום פורת נמצאת במסע בינלאומי שבו היא נפגשת עם המשקיעים הגדולים בגוגל. "זה שונה מהניסיון שלי", אמר פאת, שאמור היה להיפגש עמה בשבוע שעבר. "אנחנו מתרגשים מכך. אנו מכירים אותה משנותיה במורגן סטנלי. היא מבינה בטכנולוגיה. היא יודעת להקשיב ורוצה לדעת מה בעלי המניות מחפשים".

מה שבעלי המניות רוצים יותר מכל הוא כמובן עלייה במחיר המניה. במובן זה, נראה כי פורת עומדת במשימה והאינטרסים שלה מותאמים לאלה של בעלי המניות. גוגל אמרה כי לפורת יש 46,367 מניות בחברה נכון ל–13 ביוני, כחלק מחבילת שכר שאמורה להגיע ליותר מ–30 מיליון דולר בשנה הראשונה שלה בתפקיד. ב–16 ביולי, לפני פרסום התוצאות, מניותיה היו שוות כמעט 25 מיליון דולר. ימים ספורים לאחר מכן, הן כבר שוות כמעט 30 מילון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום