טוקיו: נעצר בעלי מאונט גוקס, בורסת הביטקוין הגדולה ביותר שקרסה בשנה שעברה

מארק קרפלס חשוד שניפח את חשבונו בסכום של 1 מיליון דולר, בטרם קרס אתר המסחר בעקבות היעלמות לא ברורה של מטבעות ביטקוין בשווי מאות מיליוני דולרים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מארק קרפלס, מי שעמד בראש בורסת הביטקוין מאונט גוקס שקרסה בתחילת 2014, נעצר בטוקיו ביום שבת בחשד שניפח את חשבונו בסכום של 1 מיליון דולר. קרפלס הובל למעצר מביתו בטוקיו.

קרפלס בן ה-30 חשוד בכניסה למערכת המיחשוב של מאונט גוקס בפברואר 2013 כדי לנפח את חשבונו, לפי המשטרה היפנית. אם יורשע, קרפלס הצרפתי עשוי להישלח לעד חמש שנים בכלא, או לשלם קנס של עד חצי מיליון ין - 4000 דולר בלבד. עורך דינו של קרפלס אמר כי מרשו מכחיש את ההאשמות נגדו, לפי דיווח סוכנות הידיעות היפנית קיודו.

מנכ"ל מאונט גוקס,מארק קרפלסצילום: AP

אתר מאונט גוקס, שהיה פלטפורמת המסחר הגדולה ביותר של הביטקוין, הפסיק לפעול בתחילת 2014. קרפלס מסר אז כי עשרות אלפי מטבעות ביטקוין דיגיטליים בשווי מאות מיליוני דולרים נעלמו, וטען כי הם נגנבו בפריצת האקרים.

בפברואר 2014 הגישה מאונט גוקס בקשה להגנה מפני נושים במסגרת פשיטת רגל, בטענה שיתכן ואיבדה את כל המטבעות הוירטואליים של לקוחותיה עקב פריצה למערכות המיחשוב הכושלות שלה. מאונט גוקס דיווחה כי 750 אלף ביטקוין של לקוחותיה ו-100 אלף ביטקוין נוספים שהיו בבעלותה אבדו. האובדן מייצג שווי של 473 מיליון דולר. קרפלס, בקידת חרטה ובחליפה במקום הטי-שירט המסורתי שלו, התנצל ביפנית במסיבת עיתונאים בה הכריז על התמוטטות החברה. קרפלס טען כי "חולשה במערכת שלנו" היתה הגורם לנפילת החברה.

הקשר בין הביטקוינים האבודים לבין ניפוח חשבונו של קרפלס לא היה ברור בתחילה, והרשויות ביפן הודו שחקירת המקרה הצליחה לבלבל אותן, משום שהן מעולם לא התמודדו עם פשע שקשור לביטקוין. כמו כן, מומחים אומרים שייתכן שיהיה קשה לפעול משפטית נגד קרפלס בשל העדר החוקים הנוגעים למטבעות וירטואליים.

קהילת הביטקוין העולמית זעמה על התנהלות מאונט גוקס. משקיעים זועמים ביקשו תשובות לשאלות כמו מה קרה לאחזקותיהם במטבעות אמיתיים ו-וירטואליים שהוחזקו בבורסה. במסיבת העיתונאים אמר קרפלס כי מאונט גוקס רצתה להגיש תביעה פלילית נגד האקרים שפרצו למערכת, אך הודה כי לחברה אין דרך לעשות זאת.

מארק קרפלס, אתמול ביפןצילום: אי-פי

קריסתה של בורסת הביטקוין הגדולה בעולם הדגישה את הסכנות הגלומות בעסקות ביטקוין - מטבע וירטואלי שאינו מוסדר על ידי בנקים מרכזיים או רשויות פיננסיות אחרות. עם זאת, תומכי ביטקוין טוענים כי המקרה של מאונט גוקס הוא היוצא מן הכלל בענף. בינתיים, הליכי חקיקה נמצאים בעיצומם בקליפורניה ובניו יורק, שמטרתם להסדיר את מעמדו של המטבע, לפקח עליו ולאפשר מסחר חוקי בו.

תגיות:

תגובות