הבנק המרכזי של שווייץ הפסיד במחצית הראשונה של השנה 52 מיליארד ד' - כ-7% מהתמ"ג

רובו ככולו של ההפסד נגרם כתוצאה מזינוק שער הפרנק השווייצי מול היורו; ירידת מחיר הזהב תרמה אף היא להפסדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זינוק בערך הפרנק השווייצי מול היורו גרם לבנק המרכזי של שווייץ להפסדים של 50 מיליארד פרנק (52 מיליארד דולר) במחצית הראשונה של השנה - סכום שווה ערך לכ-7% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של שווייץ.

ההפסד העצום, שכמעט כולו (47.2 מיליארד פרנק שווייצי) נגרם כתוצאה מהזינוק בשער הפרנק השווייצי מול היורו, עלול להקשות על הבנק המרכזי לחלק דיווידנדים השנה, מסר היום הבנק. הדיווידנדים משמשים בדרך כלל למימון שירותים ממשלתיים במדינה.

ההפסד נבע למעשה משני אירועים שונים. ברבעון הראשון של השנה, ספג הבנק הפסד שיא של 29.3 מיליארד פרנק על החזקותיו במט"ח בעקבות הזינוק בערך המטבע השווייצי לאחר ביטול ההגבלה בת ארבע השנים על שער הפרנק מול היורו. ברבעון השני של השנה, ספג הבנק הפסדים גדולים נוספים לאחר שתוכנית הרחבה כמותית (QE) שהשיק הבנק המרכזי של אירופה (ECB) גרמה לנפילת שער היורו.

נכון לסוף הרבעון השני, כ-42% מתיק ההשקעות של הבנק המרכזי היו בנכסים הנקובים ביורו, ללא שינוי לעומת סוף הרבעון הראשון, ו-32% היו בנכסים הנקובים בדולרים, גם כן ללא שינוי. הבנק הזהיר כי תוצאותיו בשנת 2015 כולה יהיו תלויות בעיקר במגמת מחירי הזהב, שערי מט"ח והשווקים הפיננסים ככלל.

צילום: משה גלעדצילום: משה גלעד

מלבד התנודות בשערי מט"ח, ירידת מחיר הזהב במחצית הראשונה של השנה גרמה לבנק המרכזי הפסדים של 3.2 מיליארד פרנק שווייצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker