עליית השכר בארה"ב - האיטית זה עשרות שנים; הבנק הפדרלי עשוי לדחות את העלאת הריבית

מדד עלות התעסוקה בארה"ב טיפס ברבעון השני ב-0.2% - העלייה המתונה ביותר מאז החל פרסום נתון זה ב-1982 ■ כלכלנים: "הפד ייאלץ לדחות העלאת הריבית למועד מאוחר יותר מספטמבר"

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
בלומברג

שכר העובדים בארה"ב טיפס ברבעון השני בקצב האיטי ביותר זה עשרות שנים, תוך הפרכת התחזיות לפיהן השיפור בשוק העבודה יגרור עלייה בשכר - דבר שעשוי לגרום לבנק הפדרלי לדחות את מועד העלאת הריבית הראשונה זה כמעט עשור.

מדד עלות התעסוקה, הכולל משכורות והטבות שמקבלים עובדים במגזר הציבורי והפרטי בארה"ב, טיפס ברבעון השני ב-0.2% - העלייה המתונה ביותר מאז החל פרסום נתון זה בשנת 1982 - לאחר עלייה של 0.7% ברבעון הראשון של השנה, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה חדה יותר של 0.6% ברבעון השני. לעומת הרבעון השני של 2014 טיפס המדד ב-2.1%, לעומת עלייה שנתית של 2.6% ברבעון הראשון של השנה.

השכר במגזר הפרטי נותר ברבעון השני כמעט ללא שינוי לעומת הרבעון הקודם - הנתון החלש ביותר מאז החל להתפרסם נתון זה בשנת 1980.

מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי קיוו כי עליית השכר בארה"ב תתרום להתאוששות הכלכלה ותסייע להתגברות האינפלציה לכיוון יעד הבנק המרכזי של 2%. נתוני השכר המאכזבים שפורסמו היום עשויים לגרום לבכירי הבנק הפדרלי לשקול לדחות את מועד תחילת העלאת הריבית בארה"ב.

בכירי הבנק הפדרלי "עדיין עדים לכך שנותרה חולשה רבה בשוק התעסוקה", אמר סקוט בראון, הכלכלן הראשי של ריימונד ג'יימס פייננשל, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג לקראת פרסום מדד עלות השכר. "אם המספרים ייחלשו במידת מה, הדבר עשוי לגרום לבנק הפדרלי לדחות את העלאת הריבית למועד מאוחר יותר מספטמבר".

לדברי כלכלנים, מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי מעוניינים שקצב עליית מדד עלות התעסוקה יהיה ברמה שמתקרבת ל-3%. עם זאת, מספר כלכלנים העריכו כי צפויה האצה בקצב עליית השכר בהמשך השנה, לאחר ששכר המינימום באזורים מסוימים בארה"ב הועלה ל-15 דולר לשעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום