פייסבוק חושפת: המטוס שיביא אינטרנט לכל העולם

הרחפן אקילה הוא חלק מהפרויקט של פייסבוק להביא את האינטרנט ל-4 מיליארד אנשים שעדיין אינם מחוברים אליו

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פייסבוק עשתה אתמול צעד נוסף לכיוון הגשמת התוכנית השאפתנית שלה לבנות רשת אינטרנט עולמית בשמיים. הרשת החברתית הודיעה אתמול כי בנתה את המטוס הלא מאויש הראשון שלה וכי מצאה דרך להרחיב את הגישה של קרנות הלייזר שבאמצעותן יועברו הנתונים בין הרחפן לבין הקרקע.

צוות בבריטניה עבד במשך 14 חודשים על בניית הרחפן המבוסס על אנרגיה סולארית, שמכונה אקילה. כעת החברה אומרת כי הכלי, שלו מוטת כנפיים של מטוס בואינג 737 אך משקל של 400 קילוגרמים בלבד, מוכן לטיסות מבחן באטמוספירה העליונה, ככל הנראה בארה"ב. "השלמנו את מטוס מס. 1", אמר ג'יי פריק, סגן נשיא בפייסבוק להנדסה ותשתיות גלובליות, במסיבת עיתונאים במטה החברה בעמק הסיליקון.

פייסבוק, שמפעילה את הרשת החברתית הגדולה בעולם, שוקדת על מגוון רחב של פרויקטים להרחבת הגישה העולמית לאינטרנט כך שתגיע גם ל-4 מיליארד אנשים שעדיין לא מחוברים לרשת. הרחפנים הם חלק מפרויקט ארוך טווח שמטרתו להביא את האינטרנט לאנשים שחיים במקומות מרוחקים מאנטנות סלולריות ורשתות סיבים אופטיים. אף שפייסבוק מפתחת בעצמה את הרחפנים והרשת ופותרת בעיות טכניות, בכוונתה לרתום חברות טלקום, יצרניות מטוסים ואולי אף ממשלות למאמצי הבניה והתפעול של המערכת. גוגל בינתיים עובדת על תוכנית דומה משלה, שנקראת Project Loon, לאספקת גישה לאינטרנט באמצעות רשת של בלונים שתתנשא לגובה רב.

לפי החזון של פייסבוק, מאות רחפנים יועלו לשמיים באמצעות בלוני הליום ויטוסו בגובה של בין 60 אלף רגל ל-90 אלף רגל - מעל למטוסים מסחריים ומערכות מזג אוויר. את עבודת הרשת ישלימו לוויינים שיחוגו אף גבוה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ