הסוחר שצפה את נפילת מחיר הזהב: "המחיר עשוי לצנוח לרמה של 350 דולר לאונקייה"

המשקיעים במתכת היקרה נמצאים כעת בשלב השלישי של מודל שלבי התגובה לאובדן - שלב ההתמקחות; כך לפי מחבר המחקר שצפה כבר בשנת 2012 את נפילת מחיר הזהב

סוכנויות הידיעות

הנפילה שנרשמה בחודש החולף במחיר הזהב היא רק ההתחלה, והמשקיעים צריכים להיערך לנפילה חדה אף יותר של כמעט 70% מרמת המחירים הנוכחית, לפי מנהל קרנות שצפה כבר לפני שלוש שנים את הנפילה במחיר הזהב.

קלוד ארב, לשעבר מנהל המסחר בסחורות בחברת ניהול הקרנות TCW גרופ אשר צפה את נפילת מחירי הזהב כבר באמצע שנת 2012 - בעת שמחיר המתכת היקרה היה גבוה ביותר מ-500 דולר מרמתו הנוכחית - העריך השבוע כי קיימת אפשרות שמחיר הזהב ימשיך לצנוח עד לרמה של 350 דולר לאונקייה, דיווח אתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'.

התחזית מבוססת על שתי הנחות: הראשונה היא כי השווי ההוגן של הזהב הוא כעת 825 דולר לאונקייה, לפי נוסחה שגיבש ארב יחד עם הפרופ' לפיננסים קמפבל הרוויי מאוניברסיטת דיוק במחקרם משנת 2012.

ההנחה השנייה היא כי כאשר מחיר הזהב ייפול בסופו של דבר לשווי ההוגן שלו, הוא יצנח בצורה חדה יותר אל מתחת לשווי ההוגן שלו. לפי החישוב של ארב, אם הנפילה במחיר הזהב מתחת לשווי ההוגן תהיה בשיעור דומה לזה שאירע באמצע שנות ה-70 ובשלהי שנות ה-90, הרי שמחירו ייפול ל-350 דולר לאונקייה.

ארב הודה כי המשקיעים בזהב עשויים להתייחס בספקנות רבה לתחזיתו, אולם לדבריו אין סיבה שמחירי הזהב יתנהגו באופן שונה ממחיריהם של נכסים אחרים, אשר רושמים תנודות קיצוניות מעל ומתחת לשווי ההוגן.

צילום: אי–פי

לדבריו, המשקיעים בזהב נמצאים כעת בשלב השלישי של מודל שלבי התגובה לאובדן. לפי המודל, אבלים עוברים חמישה שלבים: התכחשות ובידוד, כעס, התמקחות, דיכאון ולבסוף השלמה. לדבריו, קהילת משקיעי הזהב נמצאת כעת בשלב ההתמקחות.

לטענתו, באמצע שנת 2012, היו המשקיעים בזהב בשלב ההתכחשות. באותה עת, תחזיתו לכך שמחיר הזהב יצנח לרמה של 800  דולר לאונקייה זכתה לתגובות ספקניות. כעת, לאחר נפילה של יותר מ-500 דולר במחירים ותחזיות הולכות וגוברות לכך שמחיר המתכת היקרה עתיד לרדת מתחת לרף של 1,000 דולר, עברו המשקיעים את שלב הכעס ונמצאים בשלב "ההתמקחות עם אלוהים".

"זה כאילו שהם עכשיו אומרים: 'כל עוד מחיר הזהב יישאר מעל לרמה של 1,000 דולר, אני אמשיך ללכת לכנסייה כל יום ראשון", אמר ארב. עם זאת, לדבריו, המשקיעים אינם עומדים בקצב השינויים. לדבריו השאלה כעת היא "כבר לא האם המשקיעים בזהב יכולים לחיות בשלום עם רמת מחירי של 825 דולר לאונקייה - אלא האם הם יכולים להשלים עם מחיר של 350 דולר". אם וכאשר מחיר הזהב יצנח לרמה זו, משקיעי הזהב ישלימו את המעבר של שני שלבי האבל האחרונים, הוסיף ארב.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסחרים כעת במחיר של 1,084.5 דולר לאונקייה, ירידה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker