חלונות 10 כבר כאן – והביקורות חיוביות ברובן

מיקרוסופט החלה להציע שדרוגים בחינם לבעלי מערכות הפעלה חלונות 7 ו-8; עם זאת, למערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט עוד חסרונות שכדאי לקחת בחשבון

ניו יורק טיימס
בריאן צ'ן

חלונות 10, הגירסה הבאה של מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, הגיעה לשוק ביום רביעי, והיא צפויה להרגיש מוכרת לכל מי שעבד עם מחשבי חלונות בעשרים השנים האחרונות. זהו למעשה הבדל גדול לעומת השקת חלונות 8 – השקה שלא כל כך הצליחה, בה ביצעה מיקרוסופט שינויים גדולים. לקוחות רבים היו מבולבלים משלל השינויים שנועדו למכשירים "היברידיים", המשמשים הן כמחשבים אישיים וטאבלטים.

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה, אמר בשנה שעברה כי החברה "טעתה בכמה מקומות בחלונות 8". עם חלונות 10, מיקרוסופט הציעה חזרה מסויימת לגירסאות קודמות. התוכנה מגיעה עם תג מחיר מפתה עבור משתמשי חלונות 7 וחלונות 8. אולי יותר מכל דבר אחר, יש שלל מאפיינים חדשים שיכולים לגרום למשתמשים לשקול לבצע את המעבר.

אז מה יש לנו?

כפתור "התחל" הקלאסי חוזר

בחלונות 8 נעלם כפתור "התחל" מהעין. הוא עדיין היה קיים, אך זה בלבל משתמשים רבים, כיוון שהוא לא נראה. כעת, הכפתור המעיק גישה לתפריט הראשי ולקיצורי דרך ליישומים ולמסמכים, חוזר. מיקרוסופט עשתה גם מאצים לחדש את התפריט בעיצוב חדש. לחיצה על כפתור "התחל" מעלה קבוצות של קוביות שניתן להתאים אישית. קל מאוד לארגן אותן לפי ההעדפות האישיות.

עבור משתמשי חלונות ותיקים, החלק המבהיל יותר להתרגל אליו יהיה תצורת הטאבלט. בטאבלטים ההיברידיים, ניתן לנתק את המקלדת מהמסך ולעבור לממשק תוכנה אחר המיועד לטאבלטים. בתצורת טאבלט, אפליקציות בולעות את המסך כולו, והקוביות של תפריט ההתחלה מוגדלות כדי להקל על זיהויין ופתיחתן.

למרה המזל, עבודה עם חלונות 10 על מסך מגע דומה לשימוש במרבית המכשירים בעלי מסך המגע. גם בתצורת טאבלט, תפריט ה"התחל" נותר במקומו ומזכיר לנו שעדיין מדובר בתוכנת "חלונות".

העוזרת הוירטואלית קורטנה

לצד כפתור התחל נמצאת קורטנה, העוזרת הוירטואלית של מיקרוסופט, אליה ניתן לפנות בהקלדת שאלה או בפקודות קוליות. אם אומרים למשל: "הזכירי לי לקנות חלב ביום שלישי", התוכנה יוצרת תזכורת שתקפוץ לכם באותו היום.

לשם מענה על שאלות כמו היכן יש מקום קרוב לאכול בו, קורטנה פונה למנוע החיפוש בינג, שהינו פחות יעיל מזה של גוגל. בבדיקה, התוצאות של קורטנה היו מעורבות. למשל, על שאלה זו, בינג העלה תוצאות כמו כמו אתרים המוצאים מסעדות. סירי, לעומת זאת, העוזרת הוירטואלית של אפל, העלתה ביקורות על מסעדות בקרבת מקום. אך בתשובה להוראה כמו: הציגי את זמני הקרנת הסרט "אסון מהלך", קורטנה העלתה את לוחות הזמנים של בתי הקולנוע הקרובים.

הבעיה העיקרית של קורטנה היא היעדר חוויית הטלפונים הסלולריים. קורטנה מובנית בסמארטפונים מבוססי חלונות. אבל רוב הסיכויים הם שאין לכם אחד כזה. עד כה, פלטפורמות וינדוז פון נהנתה מנתח שוק של 3.5% בארה"ב, לפי חברת קנטר וורלדפאנל. מיקרוסופט אומרת כי בסופו של דבר קורטנה תהיה זמינה גם כאפליקציה עבור מכשירי אנדרואיד ו-iOS של אפל. בינתיים, קורטנה תתקיים בעיקר במחשבים אישיים וטאבלטים, מה שיגביל את יעילותה. הרי קשה לדמיין שאנשים ישלפו מחשבים וטאבלטים מהתיק כדי לבקש מקורטנ לקבוע להם פגישה או להוסיף תזכורת. בנוסף, הרעיון של שימוש בפקודות קוליות במחשב נייח במשרד טיפוסי, שם השכנים יכולים לשמוע אתכם מפטפטים עם קורטנה, קצת מרתיע. לכן, קורטנה היא בינתיים התחלה מבטיחה, אך פחות שימושית מיריבותיה הישירות, סירי ו-Google Now, הזדמינות בסמארטפונים ברחבי העולם.

אבטחה בסיסית טובה יותר

מיקרוסופט זרעה הבטחות גדולות לגבי שיפורים באבטחת חלונות 10. כריס האלום, מנהל שיווק מוצר בכיר במיקרוסופט, אמר בראיון כי בשל כל שיפורי האבטחה המוטמעים בחלונות 10, צרכנים ועסקים לא יצטרכו להתקין תוכנות אבטחה נוספות להגנה על מחשביהם. "אנו כוללים פתרון אנטי-וירוס מלא בחלונות", אמר.

מיקרוסופט החלה לכלול כלי אבטחה אלה כבר בחלונות 8. אך חלונות 7 וחלונות XP היו גירסאות הרבה יותר פופולריות, ולכן נחוץ היה להתקין תוכנות אבטחה חיצוניות. האלום אמר כי מיקרוסופט נוקטת בגישה רב צדדית להגנה על זהות משתמשים, כמו גם לחסימת תוכנות זדוניות.

צ'רלי מילר, מומחה אבטחה, אמר כי מאפייני האבטחה של חלונות 10 אמורים להיות יעילים כמו תוכנות אחרות. הוא ציין כי תוכנת ההגנה של חלונות נחשבת חזקה כבר זמן מה.

הליך השדרוג

ביום רביעי החלה מיקרוסופט לשחרר את מערכת ההפעלה החדשה באינטרנט, בגלים. היא התחילה באנשים שנרשמו לבדוק גירסאות מוקדמות של התוכנה. מאוחר יותר, משתמשי חלונות 7 ושמונה יקבלו הודעות המציעות לם לשדרג את התוכנה באינטרנט.

בעת הבדיקה שערכתי, לפני ההשקה הרשמית, נתקלתי בכמה באגים. בתקרי אחר, דפדפן מיקרוסופט Edge מנע ממני מלהשתמש בג'ימייל של גוגל למשך לילה שלם, לאחר שזיהה בטעות את האתר כאתר זדוני. עם זאת, בוקר למחרת הצלחתי להיכנס לג'ימייל. הייתה לי גם חוויה מתסכלת בניסיון לכתוב מסמך בגוגל דוקס, כאשר הדפדפן לא זיהה את הקלדת הרווח לעתים. מיקרוסופט הודיעה כי תפתור את הבעיה תוך זמן קצר.

בהתחשב בבאגים, בבעייתיות של קורטנה ובעבודה שמפתחי האפליקציות עוד עובדים על התאמה לגירסה החדשה, למערכת ההפעלה יש עוד דרך עד לשדרוג המלא. אך השיפורים לאבטחה, לצד ממשק משתמש מוכר, אמורים להיות סיבה לאמץ את השדרוג מוקדם – במיוחד אם יש לכם חלונות 7 וחסרה לכם אבטחה. השדרוג יהיה בחינם למשך שנה. לאחר מכן, יתכן כי מיקרוסופט תתחיל לגבות עליו כסף.

איך מורידים?

אם יש לכם חלונות 7 או חלונות 8.1, אמור להופיע לכם אייקון בתחתית המסך לאפליקציית Get Windows 10. באמצעות האפליקציה, אפשר להזמין שדרוג, וכשמיקרוסופט תגיע לבקשה שלכם, תקבלו הזמנה לשדרוג.  מיקרוסופט מציעה כלי  בדיקה  לבחינת תאימות האפליקציות שלכם לחלונות 10, וכדאי לוודא שהתוכנות שאתם עובדים איתן ביום-יום יעבדו בטרם תבצעו את המעבר. האפליקציה תדריך אתכם בהורדה. רצוי לעשות זאת בשנה הקרובה, כיוון שלאחר מכן מיקרוסופט תתחיל לגבות על כך את התשלום המלא – 119 דולר עבור גירסה ביתית ו-199 דולר עבור גירסה מקצועית.

וינדוס 10. צילום מסך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker