תומס פרידמן: ב-1979 האיסלם איבד את הברקסים – האם ימצא אותם מחדש?

סעודיה ואיראן בחרו בקיצוניות דתית ושנאה ב-1979. הסכם הגרעין הוא הזדמנות לסיים אותן ולהיטיב עם העם במקום לאיים על ישראל; אולם מכיוון שהמתקנים הגרעיניים נמצאים בידי הצבא והמודיעין, הסיכויים להרס גדולים יותר

התחלתי את הקריירה ככתב חדשות חוץ בביירות ב-1979. השנה הזו היתה אחת הטובות ביותר במקצוע, במיוחד במזה"ת. למעשה, המזה"ת נתקע ב-1979 למשך 36 שנים. והשאלה הגדולה ביותר אודות הסכם הגרעין היא – האם הוא ישחרר את ההיסטוריה שנתקעה אז, או שפשוט יהיה גרסת טורבו של 1979, שתזעזע את העולם?

ב-1979 השתלטו על המסגד הגדול במכה קיצונים איסלמיים. בתמורה לשיתוף פעולה איתם הסכימה משפחת המלוכה, אל סעוד, להעניק לשמרנים יד חופשית בקביעת נורמות חברתיות – פוריטניות, אנטי-נשים, אנטי-שיעים, אנטי-פלורליסטיות. הם שילחו זרם של מימון סוני פונדמנטליסטי למסגדים ומדרסות סביב העולם.

במקביל התרחשה המהפכה באיראן, שהעלתה את האייתוללה חומייני לשלטון. כך נפתחה תחרות גלובלית בין איראן השיעית לסעודיה הסונית על הובלת העולם המוסלמי, שהקפיצה את מחירי הנפט, שבתורם הזרימו כסף רב לייצא את הקיצוניות הדתית של שני המשטרים. על זה אמר המלומד המצרי מאמון פנדי, "האיסלם איבד את הברקסים ב-1979".

התחרות קיבלה עידוד מהפלישה הסובייטית לאפגניסטן ב-1979, שהולידה את התנועה הסונית הג'יהאדיסטית שממנה יצאה אל קאעדה. תקרית הכור הגרעיני באי שלושת המילין באותה שנה הביאה סוף לבניית כורים גרעיניים חדשים בארה"ב והחמירה את התלות בדלק מאובנים. היחסים בין איראן לארה"ב קרסו ואיראן נהפכה מבעלת ברית שקטה של ישראל למדינה שמאחלת לישראל מוות.

ההסכם בין ארה"ב לאיראן עשוי להביא לשינוי גדול, אולם מכיוון שהוא מסיר את הסנקציות הכלכליות על איראן הוא עלול פשוט לייצר גרסת טורבו של 1979. גורמים רבים יכתיבו את התוצאה: האם ההסכם יחזק את ידיו של הרוב המתון באיראן, או את משמרות המהפכה הקיצוניים? יש סיבה רבה לדאגה: מי ששולט בתוכנית הגרעין הם לא המתונים, אלא הממסד הצבאי-מודיעיני. נקודת האור היא שאיפתו של הרוב המתון להשתלב בעולם, שהביאה את הקיצוניים לפשרה שמייצג ההסכם.

הרבה תלוי ביכולתה של סעודיה למתן את המגמה האנטי-מודרנית שכפתה על האיסלם הסוני. ביום שלישי פירסם מכון המחקר למדיה במזה"ת תרגום של ריאיון טלוויזיה עם הסופר הסעודי טורקי אל חמד, שדיבר על הנוער הסעודי המתדלק את דאע"ש. "התרבות שלנו היא זו שדוחפת את בני הנוער לפיגועי התאבדות. אפשר לראות מתנדבים בדאע"ש קורעים את הדרכונים הסעודיים שלהם", הוא אמר.

עוד גורם הוא מהפכת האנרגיה בארה"ב – שיפור יעילות אנרגטית, ייצור דלקים מתחדשים וטכנולוגיית שבירה הידראולית – ואם מחירי הנפט ימשיכו לרדת. עוד חמש שנים של נפט במחיר של 25 דולר לחבית, ושוחרי הרפורמות באיראן וסעודיה יתחזקו – הם יהיו חייבים לטפח את האנשים במקום את הנפט.

לא מספיק רק שמחיר הנפט יירד. שני המשטרים צריכים להפסיק לחפש כבוד ולגיטימיות במלחמה נגד ישראל, ולמצוא אותם בטיפוח האוכלוסיות שלהם. הניסיון הסעודי לחסל באמצעי לחימה את ההשפעה האיראנית בתימן הוא טירוף מוחלט. האם איראן תשקיע את הכנסותיה מסיום הסנקציות בניסיון לשלוט בעולם הערבי? אולי. אבל עיראק, סוריה, לוב ותימן הן כיום כמו אתרי פסולת רעילה ענקיים. האם איראן רוצה לשלוט בהן? זה יחליש אותה ולא יחזק אותה.

להערכת קרן המטבע הבינ"ל תגיע השנה סעודיה, שאוכלוסייתה שולשה מאז 1975, לגירעון תקציבי גדול מ-130 מיליארד דולר, הגדול בתולדותיה. כדי לממנו משכה ריאד כבר 52 מיליארד דולר מיתרות התקציב שלה בשלושה רבעונים. אוכלוסיית איראן הוכפלה מאז 1979, ו-60% מתושביה מתחת לגיל 30. האבטלה היא 20%. באפריל האחרון, עיסא קלנטרי, שר החקלאות לשעבר של איראן, הזהיר כי ללא התמודדות עם הידלדלות משאבי המים וניצול יתר של האדמה, "50 מיליון אנשים – 70% מהאיראנים, ייאלצו לעזוב את המדינה", לפי דיווח "אל מוניטור".

פצצות גרעיניות אינן האיום היחיד מהמזה"ת. איראן וסעודיה חייבות להפוך את 2015 לסופו של עידן 1979. יהיה יומרני מצידי לחזות שזה מה שיקרה – אבל אם הן לא יעשו כך, אפשר לחזות בבטחון מוחלט את ההרס שיבוא בעקבות כך.

שחזור הגעתו של אייתולה חומייני לטהראן ב-1979, בשבוע שעבר צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker