בלומברג
סוכנויות הידיעות

מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי העריכו כי חל שיפור בשוקי העבודה והדיור בארה"ב, והצביעו פה אחד להותיר את הריבית ללא שינוי - סימן אפשרי לכך שהעלאת הריבית הראשונה זה כמעט עשור בארה"ב תתבצע בישיבתו הבאה של הבנק בעוד שישה שבועות.

"שוק העבודה ממשיך להשתפר, עם גידול איתן במשרות וירידה באבטלה" ו"שיפור נוסף נרשם במגזר הדיור", נאמר בהודעה שפירסמה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בתום ישיבתה בת היומיים. "הניצול הנמוך של משאבי כוח העבודה פחת", נאמר בהודעה - שינוי בנוסח לעומת הודעתו הקודמת של הבנק בה נאמר כי הניצול הנמוך פחת רק במידת-מה. שינוי נוסף בנוסח הודעת הבנק הפדרלי נגע למחירי האנרגיה, והמשפט לפיו נראה כי מחירי האנרגיה התייצבו הושמט מההודעה.

בהודעת הבנק נאמר עוד כי הפד יתחיל להעלות את הריבית כאשר יהיה עד "לשיפור מסוים נוסף בשוק העבודה". עד כה לא נכללה המילה "מסוים" בנוסח הודעת הבנק בהתייחסו לשיפור בשוק התעסוקה. שינוי נוסף בנוסח הודעת הפד היה הקביעה כי הבנק "בטוח במידה סבירה" כי האינפלציה תשוב ותטפס בטווח הבינוני ליעד של 2% שקבע הבנק המרכזי.

רקס נאטינג, פרשן אתר חדשות הפיננסים מרקטווץ', העריך בעקבות הודעת הבנק הפדרלי כי הבנק המרכזי סיפק היום רמז עבה לכך שהוא מתכוון להעלות את הריבית בספטמבר.

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי

עם זאת, פרשן העיתון "וול סטריט ג'ורנל", ג'ון הילסנרת, הנחשב למקורב ביותר לבכירי הבנק הפדרלי, אמר כי הודעת הפד אינה כוללת רמזים כלשהם לגבי העיתוי המדויק של העלאת הריבית. "הם סיפקו כמה רמזים לגבי השיפור בשוק העבודה, אולם הם ממשיכים להיות מודאגים מכך שהאינפלציה ממשיכה להיות נמוכה יותר מהיעד של 2%, ולכן קשה לקבוע האם יעלו את הריבית בספטמבר", אמר הילסנרת לאחר הודעת הבנק הפדרלי. "אין סימן גלוי בהודעה מהיום לכך שהם יעלו או לא יעלו את הריבית בספטמבר", הוסיף.

לדבריו של הילסנרת היה ביטוי אחד בהודעת הריבית שבלט לעין. "זה חודשים שהבנק הפדרלי אומר שהוא מעוניין להיות עד לשיפור נוסף בשוק העבודה בטרם יעלה את הריבית, ואילו בהודעה היום נאמר כי הבנק מעוניין לא 'שיפור מסוים' בשוק העבודה. משמעות הדבר היא שהם רואים את עצמם כמתקרבים ליעד של תעסוקה מלאה, וככל שהם מתקרבים ליעד הם נוטים יותר" להתחיל להעלות את הריבית.

הישיבה הבאה של הבנק הפדרלי תתקיים ב-16 וב-17 בספטמבר, ומרבית הכלכלנים מעריכים כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בישיבה זו, שאחריה עתידה לקיים יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, מסיבת עיתונאים. סקר כלכלנים שערך העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מוקדם יותר החודש העלה כי 80% מהם צופים העלאת ריבית בספטמבר. עם זאת, חלק מהכלכלנים מעריכים כי הבנק המרכזי ימתין עד לדצמבר בטרם יתחיל להעלות את הריבית.

הבנק הפדרלי העלה את הריבית בפעם האחרונה ביוני 2006, והריבית נמצאת ברמתה הנוכחית של 0%-0.25% מאז דצמבר 2008.

"הכלכלה שלנו נמצאת במצב הרבה יותר טוב", אמרה יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, לקונגרס האמריקאי מוקדם יותר החודש. "אנחנו קרובים למקום בו אנחנו צריכים להיות, וכעת חושבים שהכלכלה לא רק שיכולה להתמודד עם ריביות גבוהות יותר אלא גם זקוקה להן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום