העיתון היפני שרכש את "פייננשל טיימס" רוצה להשתלט בעזרתו על העולם

עיתון "ניקיי" הוא בעל תפוצה של 3 מיליון ביפן, אך סובל מחולשה בתחום הדיגיטל ומקווה שהעיתון הבריטי שרכש יסייע לו להרחיב את השפעתו בעולם וברשת

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

זמן קצר אחרי שמונה לנשיא העיתון הכלכלי המוביל ביפן בחודש אפריל, נשא נאוטושי אוקדה דברים ל-1,300 הכתבים והעורכים שלו. הגיע הזמן ש"ניקיי", עיתון חזק אך ממוקד בחדשות המקומיות, יגדיל את ההשפעה הגלובלית שלו, אמר.

המודל שאליו שאף אוקדה: העיתון הבריטי "פייננשל טיימס". "אני רוצה שנעמוד בשורה אחת עם עיתונים באירופה ובארה"ב", אמר אוקדה, לדברי שני עובדים שנכחו במקום. כשהוסיף כי הוא רוצה בעלי טורים "שבנקאים מרכזיים בעולם מעוניינים לשמוע את העצות שלהם", הוא נקב בשמו של העורך הכלכלי הידוע של "פייננשל טיימס", מרטין וולף, כדוגמא.

עם הודעתו ביום חמישי האחרון כי יקנה את "פייננשל טיימס" מהחברה האם הבריטית פירסון ב-1.3 מיליארד דולר, התחייב "ניקיי" להשקיע משאבים רבים להגשמת החזון של אוקדה. הרכישה הפתיעה את עולם המדיה וגרמה לרבים לתהות כיצד "ניקיי" – עיתון בן 139 שמיליוני יפנים, ורק הם, קוראים מדי יום – יתמודד עם מושא הרכישה הקטן אך קוסמופוליטי.

העסקה מגיעה בתקופה של חששות בתעשיית העיתונות היפנית לנוכח הירידה בתפוצת העיתונים היומיים, אשר נהנו עד כה מקהל עצום של קוראים. "לעיתונים היפנים יש תפוצה מהגדולות בעולם, אך זו תעשיה כמעט אך ורק מקומית", אמר יסונורי סונה, פרופסור ללימודי מדיה באוניברסיטת קיו בטוקיו. הוא נימק זאת בשילוב של מחסומי שפה ותרבות.

צילום: בלומברג

בראיונות עם עיתונאים בעבר ובהווה ב"ניקיי", רבים הטילו ספק בכך ש"פייננשל טיימס" יהיה יותר מנכס סמלי ויקר. שוג'י אוצוקה, עיתונאי ותיק ועטור פרסים שניהל מאבקים בהנהלה של "ניקיי" וכבר אינו עובד בו, השווה את הרכישה לרכישת מרכז רוקפלר על ידי חברת הנדל"ן הסינית מיצובישי אסטייט בשיאה של הבועה הפיננסית ביפן ב-1989. "הם סתם קונים שאיפה", אמר.

אחרים רואים יותר פוטנציאל וסבורים ש"ניקיי" יוכל לנצל את הצדדים החזקים של "פייננשל טיימס", במיוחד בתחום הסיקור הבינלאומי והאינטרנט. "'פייננשל טיימס' הוא אחד מהעיתונים היחידים בעולם שהם באמת גלובליים", אמר סונה. "ורכישתו היא שינוי סמלי אדיר עבור 'ניקיי'".

"ניקיי" הוציא מהדורה שבועית באנגלית ב-2013, לאחר ניסיונות כושלים להקים מיזמים בשפה האנגלית. עיתונאי בכיר ב"ניקיי" שמקורב לאסטרטגיית ההנהלה אמר כי אוקדה "היה מוכן להפסיד מיליארד ין (8 מיליון דולר) בכל שנה במשך עשור" על המיזם, בתקווה להפוך אותו לעיתון מוביל, יעד שהוא אולי לעולם לא ישיג. רכישת "פייננשל טיימס" נותנת לו באופן מיידי פלטפורמה עולמית.

הניגוד בין הפרופיל העולמי הנמוך של "ניקיי" לבין הנוכחות האדירה שלו ביפן בולט מאוד. לעיתון המודפס יש תפוצה של כמעט 3 מיליון – יותר מכל עיתון יומי אמריקאי ופי 10 ממספר הקוראים שמדפדפים בין עמודיו הוורדרדים של "פייננשל טיימס". הוא מודפס פעמיים ביום, והקוראים יכולים להשלים את הקריאה בתוכניות העסקיות ברשת הטלוויזיה של העיתון, TV  טוקיו, להתעדכן בשירות ההתראות ניקיי קוויק, או לבדוק את ההשקעות שלהם במדד ניקיי 225, ששייך אף הוא לחברה.

"ניקיי" גם מוציא לאור מגזינים וכתבי עת בתחומים ספציפיים, מחזיק בסוכנות דירוג אשראי ומנהל את אחד ממכוני המחקר הגדולים ביפן, מכון יפן למחקר כלכלי. החברה רשמה בשנה שעברה רווח נקי של 80.7 מיליון דולר עם הכנסות של כ-2.4 מיליארד דולר, אך היות שהיא מוחזקת בידיים פרטיות ואינה מפרטת את נתוניה הפיננסיים, קשה לדעת איזו מהחטיבות אכן הניבה רווח ואיזו מהן הפסידה.

"ניקיי" סיגל את עצמו באיחור לעידן הדיגיטלי, דבר שגם עיתונים אחרים ביפן מתקשים בו. לדברי מומחים, חלק מהסיבה לכך היתה שאננות בגלל התפוצה הגבוהה של העיתונים המודפסים. עד ל-2010 לא התאפשרה גישה לידיעות באתר "ניקיי" למי שאינם מנויי העיתון המודפס, וגם היום מספר הגולשים באתר הוא רק 430 אלף – שביעית ממספר הקוראים של המהדורה המודפסת. לשם השוואה, ל"פייננשל טיימס", שאימץ מדיניות "Digital first" אגרסיבית, יש במהדורת האינטרנט פי שניים יותר קוראים מאשר במהדורה המודפסת.

פיתוח משותף של פלטפורמות דיגיטל יכול לסייע ל"ניקיי" להדביק את הקצב, אמר סונה. בניגוד לפירסון, "ניקיי" שייך לחברה פרטית ולכן אינו נתון ללחצים של חברה בורסאית, וגודלו מצד שני יכול לאפשר לו לבצע השקעות שיועילו לשני העיתונים. לדברי סונה, "גלובליזציה ודיגיטליזציה הם שני הדברים העיקריים ש'ניקיי' מחפש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker