העלאת שכר המינימום בארה"ב - רווחה או אסון כלכלי?

ניו יורק הצטרפה לכמה ערים בארה"ב עם הכרזה צפויה על העלאת שכר מינימום לעובדי המזון המהיר במדינה ל-15 דולר לשעה; כיוון שהעלאות חדות נדירות בארה"ב, כלכלנים מתקשים לאמוד את ההשפעות הצפויות על הכלכלה ועל שוק התעסוקה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המאבק על שכר מינימום של 15 דולר צבר תאוצה בניו יורק, קליפורניה ומקומות אחרים בארה"ב בחודשים האחרונים. אך בפני האסטרטגיה הארצית להעלות את שכרם של בעלי השכר הנמוך ביותר עומדים מכשולים פוליטיים וכלכליים רבים.

במדינות רבות, בייחוד באלו בהן שולטים רפובליקאים, בדרום ובמערב התיכון של ארה"ב, הסיכויים להעלאת שכר המינימום אל מעל לרמתו הפדרלית – 7.25 דולר מאז 2009. הדמוקרטים בקונגרס האמריקאי השיקו הצעה להעלאת שכר המינימום ל-12 דולר עד 2020, אך הרפובליקאים טוענים כי העלאת שכר המינימום תעלה לכלכלה במשרות ותפגע בדיוק באנשים להם היא אמורה לעזור.

גם במקומות בהם ההצעות הן בעלות היתכנות פוליטית, האתגרים הכלכליים עשויים להיות קשים. הסיבה לכך היא שסדר הגודל האדיר של העלאות שכר המינימום בארה"ב מהווה ניסוי כלכלי שארה"ב חוותה רק לעתים נדירות.

"יתכן כי חלק מאוד גדול מהעובדים יושפעו, ולמחקר אין הרבה מה לומר על כך", אמר ג'רד ברנסטין, כלכלן לשעבר בבית הלבן היושב כיום במרכז לסדרי עדיפויות בתקציב ובמדיניות, שלרוב תומך בהעלאת שכר המינימום. "איננו יכולים להניח כי  רק כי ההצעה לא נוסתה היא הולכת להתפוצץ. אך איננו יכולים להיות מלאי ביטחון לגבי ההשלכות".

מספר חוקים מצאו כי העלאה מתונה בשכר המינימום יכולה להעלות את שכרם של עובדים בשכר נמוך מבלי לפגוע במספר המשרות באזור. הראיות שלהם מתבססות בעיקר על השווה בין אזורים שכנים עם שכרי מינימום שונים. המחקר הבולט ביותר בתחום זה בחן מסעדות מזון מהיר בניו ג'רזי ובפנסילבניה, לפני ואחרי שניו ג'רזי העלתה את שכר המינימום שלה בתחילת שנות ה-90'. המחקר לא מצא ראיות לירידה בתעסוקה כתוצאה מהעלאת השכר.

אף שכלכלנים המשתמשים בשיטות אחרות מוצאים ירידה בתעסוקה, חלק מההערכות שלהם באחרונה להפסדים בתחום המסעדנות הן לירידות מזעריות בתעסוקה.

אך ההצעות לשכר מינימום של 15 דולר לשעה מרחיקות לכת הרבה יותר ממה שהתרחש בשוק האמריקאי בעשורים האחרונים.

ועדה שמינה מושל ניו יורק אנדרו קואומו לבחינת העלאת שכר המינימום בענף המזון המהיר לרמה זו, של 15 דולר לשעה, והציבה את ניו יורק בקדמת הניסוי הכלכלי-חברתי הזה. כדי להעריך את טיב ההמלצות, אותן צפוי נציב העבודה של מדינת ניו יורק לאשר באופן רשמי בחודשים הקרובים, כדאי להשוות את שכר המינימום במגזר המזון המהיר לשכרו של עובד טיפוסי באזור עירוני נתון – תרגיל נפוץ בקרב כלכלנים. ככל ששכר המינימום קרוב יותר לשכר החציוני, כך צפויה ההשפעה להיות גדולה יותר – לטובה או לרעה – גם אם טרם ברור כיצד ישפיע השינוי בענף אחד בלבד.

בהתבסס על תחזיות הממשל, העלאת שכר המינימום לעובדי המזון המהיר בעיר ניו יורק ל-15 דולר לשעה עשויה להוות יותר מ-60% משכרו של עובד טיפוסי בניו יורק כאשר תיכנס לתוקפה בסוף 2018, אם כי עלייה בשכר המעמד הבינוני עשויה להפחית שיעור זה. שיעור זה ניצב בקצה הקיצון של החווייה ההיסטורית של ארה"ב עם שכר מינימום, לפחות עד העלאות השכר האחרונות בערים כמו סיאטל ולוס אנג'לס, שטרם נכנסו לתוקפן המלא. ב-2003, העלאת שכר מינימום בסנטה פה שבניו מקסיקו הייתה חדה בצורה דומה, אך פטרה עסקים קטנים מהחוק. בסוף שנות ה-70' ותחילת שנות ה-80', שכר המינימום המקומי היה יותר מ-60% מהשכר החציוני המקומי בכמה מדינות בדרום ארה"ב ומדינות מעוטות אוכלוסיה, הודות לעליות בשכר המינימום הפדרלי, לפי נתונים שאסף בן ציפרר מהמרכז לצמיחה שוויונית בוושינגטון.

כמה ניתוחים כלכליים של ההעלאה המקומית בסנטה פה הראו כי הייתה לה השפעה מועטה על תעסוקה. השפעותיהן של העלאות מוקדמות יותר לא נבחנו לעומק בכלים מודרניים.

במדינת ניו יורק כולה, שכר המינימום החדש לעובדי המזון המהיר ייכנס  לתוקף ב-2021, ועשוי להוות 75% מהשכר הטיפוסי בכמה ערים ברחבי המדינה, כמו בינגהמטון ובפאלו. אין כמעט תקדימים להעלאה בסדר גודל שכזה.

כלכלנים טוענים כי יש סיבות אחרות להאמין כי מעסיקים בערים יקרות כניו יורק, סן פרנסיסקו ולוס אנג'לס יוכלו להתאים עצמם לשכר הגבוה יותר מאשר מעסיקים בערים אחרות ואזורים מאוכלסים פחות. אחת מהן היא מחירי השכירות הגבוהים בערים אלה, שהופכים את השכר לחלק קטן יותר מההוצאות. בדומה, לעסקים בערים יקרות יותר יש לרוב לקוחות שאינם בהכרח רגישים למחירים, מה שמקל על מעסיקים להעביר חלק מעלויות השכר הגבוהות יותר לצרכנים. "חלק מהערים אלה הן יעדי תיירות חשובים", אומר דיוויד קופר מהמכון למדיניות כלכלית, "ואנשים מגיעים אליהן ומוציאים את הכסף בכל מקרה". לעסקים במקומות פחות מתויירים אין אפשרות כזו.

גם כאשר העלאות בשכר המינימום אינן מובילות לירידה במשרות, הם יכולים להיות בעלי השפעה משבשת, ולגרום לעסקים לפשוט רגל – אם כי השפעה זו מקוזזת לעתים מגידול בעסקים ומשרות חדשים.

עסקים המתאימים יותר לעולם עם שכר גבוה יותר לרוב נשענים ותר על מכונות ממתחריהם, הוא נהנים מיתרונות כלכליים רבים יותר מתשלום שכר גבוה יותר לעובדיהם – ולכן לעתים כבר משלמים להם יותר מלכתחילה. יש בכך יתרונות לעסקים שמעוניינים למנוע עזיבה תכופה של עובדים ולספק שירות איכותי יותר.

כמה מחקרים של הכלכלן מייקל רייך מאוניברסיטת ברקלי, הראו כי העלאות שכר מינימום מפחיתות משמעותית את עזיבת העובדים, ומחקרים אחרים הראו כי זה יכול להוביל לחיסכון משמעותי בעלויות.

אך כלכלנים, גם מי שתומכים בהעלאות שכר מינימום, טוענים כי הגיוני להתייחס לערים כניו יורק וסן פרנסיסקו אחרת מאשר חלקים אחרים של המדינה. אחרים, כמו הכלכלן דיוויד נוימרק מאוניברסיטת קליפורניה באירוויין, טוענים כי יעיל יותר לסייע לאנשים לצאת ממעגל העוני באמצעות סובסידיות, מאשר להישען על שכר מינימום, המסייע לעובדים במשפחות שכבר נמצאות מעל לקו העוני.

צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker