כך עוזר הלובי האגרסיבי ביותר בארה"ב למכור סיגריות בשווקים זרים

לשכת המסחר האמריקאית מייצגת את האינטרסים של חברות הטבק - ומנצלת את מעמדה 
כדי להשפיע על חקיקה נגד עישון ברחבי העולם ■ הלשכה, מצדה, טוענת כי היא בסך הכל "פונה לממשלות ברחבי העולם בקריאה להימנע מצעדים המפלים חברות או מגזרים"

דני חכים
ניו יורק טיימס
דני חכים
ניו יורק טיימס

בפרלמנט של אוקראינה כונס במארס שימוע כדי לשקול שריד מוזר לממשלה המושחתת ששלטה במדינה לפני המהפכה. לפני שלוש שנים הגישה אוקראינה תלונה משפטית בינלאומית נגד אוסטרליה, בדבר זכותה של אוסטרליה לחוקק חוקים נגד עישון על אדמתה שלה. כמה מחוקקים חשבו שהתלונה אבסורדית, ורצו לדעת מדוע בכלל הוגשה.

כשהגיעה העת להגן על ענף הסיגריות, אדם בשם טראס קצ'קה טען כי כמה "חברות סיגריות נהדרות" רכשו מפעלים מהעידן הסובייטי, חידשו אותם וכעת מייצאות סיגריות למדינות רבות אחרות. לאוקראינה יש אינטרס, אמר, לתמוך במי שמשקיעים במדינה, גם אם אינם מוכרים סיגריות לאוסטרליה. קצ'קה לא היה שייך ללובי הטבק, והוא גם אינו חקלאי או בעל מפעל. הוא ראש ארגון שותף ללשכת המסחר האמריקאית, הלובי הגדול בארה"ב.

מגדלי טבק באינדונזיה מוחים נגד תקנות לאיסור על עישוןצילום: אי־פי

מאוקראינה ועד אורוגוואי, ממולדובה ועד הפיליפינים — לשכת המסחר האמריקאית ושותפותיה הזרות הפכו לנשק העיקרי של תעשיית הטבק במאמציה העולמיים להילחם בחוקים נגד עישון מכל הסוגים. על כך מעידים ראיונות עם שרים, לוביסטים, מחוקקים וארגוני בריאות באסיה, אירופה, אמריקה הלטינית וארה"ב.

עבודתה של הלשכה לתמיכה בענף הטבק זכתה בשנים האחרונות במקום גבוה בסדר העדיפויות שלה, בתקופה שבה הענף התמודד עם אחד האיומים החמורים בתולדותיו — הסכם עולמי שתווך על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO), המחייב נקיטת צעדים נגד עישון, ומבקש לצמצם את השפעתו של ענף הטבק בקביעת מדיניות. ההסכם, שנכנס לתוקף ב–2005, כבר אושרר על ידי 179 מדינות. עם הנמנעות האחרונות נמנות קובה, האיטי וארה"ב.

לובי הטבק, העומד בפני גל חקיקה ברחבי העולם, פנה לעזרתה של הלשכה, הנהנית מהגיבוי של המגזר העסקי בארה"ב. אף שיחידת לובי הסיגריות העולמי של הלשכה נסתרת לרוב מהעין הציבורית, השפעתה מורגשת היטב.

אסטרטגיה בעלת שלושה ראשים

שלל מסמכים שנבחנו על ידי "ניו יורק טיימס" — מכתבים, הודעות אי־מייל ומסמכים אחרים מצד ממשלות זרות, ארגונים שותפים ללשכת המסחר וארגונים נגד עישון — מדגימים כיצד לשכת המסחר לקחה על עצמה את האתגר.

הלשכה נקטה אסטרטגיה בעלת שלושה ראשים במאמציה העולמיים לקידום האינטרסים של ענף הטבק. ראשית, בבירותיהן של מדינות בעולם, לשכת המסחר מפעילה לובי לצד ארגונים זרים כדי להילחם בחקיקה נגד עישון. שנית, בפורומים בתחום מסחר, הלשכה מעמתת מדינות זו נגד זו. ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יטסניוק, חשף באחרונה כי המניע לתלונה של מדינתו נגד אוסטרליה היה תלונה מצד לשכת המסחר האמריקאית. לבסוף, בוושינגטון, תומס ג'יי. דונהיו, מנכ"ל הלשכה, השתתף אישית בפעילות לובי להגנה על יכולתה של תעשיית הסיגריות להגיש תביעות לאחר כניסתם לתוקף של הסכמים בינלאומיים עתידיים, ובראשם הסכם הסחר הטרנס־פסיפי (TPP), שמקדם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עם מדינות אסיה.

"הם מייצגים את האינטרסים של ענף הסיגריות", אומרת ד"ר ורה לואיסה דה קוסטה אה סילבה, ראש המשרד בארגון הבריאות העולמי האחראי על יישום ההסכם הבינלאומי נגד עישון (Framework Convention on Tobacco Control). "הם נכנסים לכל מקום שבו צפויה להתהדק הרגולציה".

תומס ג'יי. דונהיוצילום: אי־פי

הלובי הבינלאומי הגובר מדגיש את הקשרים הממושכים של הלשכה עם ענף הטבק, שבעבר התמקד ברגולציה על סיגריות בארה"ב. בכיר בענקית הסיגריות אלטריה יושב בהנהלת לשכת המסחר. לחברת פיליפ מוריס אינטרנשיונל תפקיד מרכזי במאמצים העולמיים: בכיר בה ניסח נייר עמדה ששימש את אחד מהארגונים הבנים של הלשכה בבריסל; בכיר אחר ליווה מנהל בכיר בלשכה לפגישה עם שגריר הפיליפינים בוושינגטון, במאמץ נגד הגדלת מס על סיגריות. גובה התשלומים של יצרניות הסיגריות ללשכת המסחר אינו מתפרסם.

לא ברור כיצד הקמפיין של הלשכה משקף את האינטרסים של יתר החברות בה, ובהן חברות טכנולוגיה כמו גוגל, ענקיות תרופות כמו פייזר וחברות ביטוח כמו אנת'ם. המאבקים של לשכת המסחר בנושאי עישון אינם תמיד מצליחים, ולעתים הם מותירים את המגזר העסקי האמריקאי עם תדמית של מי שנאבק על מקרה אבוד, ומנסה לדחוף רעל לאוכלוסיות עניות שמנהיגיהן נחושים להגביל את העישון.

לשכת המסחר הוציאה הצהרות קצרות בתגובה לשאלות. "הלשכה פונה לממשלות ברחבי העולם בקריאה להימנע מצעדים המפלים חברות או מגזרים ספציפיים, חותרים תחת המותגים או הסימנים המסחריים של חברות או הורסים את הקניין הרוחני שלהן", נאמר בהצהרה. "עבדנו עם מגוון ארגונים עסקיים מבית ומחוץ לארה"ב כדי להגן על עקרונות אלה". לשכת המסחר נמנעה לומר אם היא תומכת בחקיקה כלשהי להגבלת העישון.

הכנסות שנתיות 
של 165 מיליון דולר

לשכת המסחר האמריקאית היא ארגון ללא כוונת רווח עם יותר מ–3 מיליון חברים, והכנסה שנתית בסך 165 מיליון דולר. הוצאות הלוביזם שלה גדולות משל כל קבוצת אינטרס אחרת בארה"ב. במשך עשרות שנים, העמדות שנקטה נועדו להעשיר את חברותיה.

ללשכת המסחר סניפים בארה"ב, אך יש לה גם יותר מ–100 שותפות ברחבי העולם. סניפים זרים משלמים דמי חבר ולרוב פועלים בהתאם לאסטרטגיה של הלשכה האמריקאית, ומסייעים לקדם את האג'נדה שלה באופן מקומי במדינותיהם. עם חברותיה נמנות חברות אמריקאיות וזרות — קשר סימביוטי שמעצים עוד יותר את כוחה של הלשכה.

בעבור חברות זרות, החברות בלשכה מעניקה "גישה לשגרירות האמריקאית", כך לפי הסניף הקמבודי, או אף דריסת רגל "בממשל האמריקאי", לפי הסניף באזרבייג'אן. חברות בווייטנאם מקבלות הזמנה לנסיעה שנתית "לפעילות לובי בקונגרס ובממשל" בוושינגטון.

מאז נכנס דונהיו לתפקידו ב–1997, הוא ניתב את הלשכה לעמדות שניכרו חלק מחברותיה. ב–2009, הלשכה איימה לתבוע את הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) בארה"ב אם זו תחליט לפקח על פליטות גזי חממה, בטענה כי אין לה סמכות לפעול לבלימה של שינויי האקלים. בעקבות גישה זו, עזבה נייקי את דירקטוריון לשכת המסחר, ואפל עזבה את הארגון כליל. ב–2013, הזרוע האמריקאית של חברת הבנייה השוודית סקנסקה פרשה מהארגון במחאה על תמיכת הלשכה בלובי נגד בנייה ירוקה "בהובלת תעשיית הכימיקלים", כהגדרת סקנסקה.

פעילות הלובי של הלשכה בעד ענף הטבק הובילה לבלבול במדינות רבות, לדברי דה קוסטה, שהוסיפה כי "יש תפישה שגויה שלשכת המסחר האמריקאית מייצגת את הממשל בארה"ב". יש מקומות, כמו אסטוניה, שבהם הגבולות לא ברורים. שגריר ארה"ב באסטוניה, ג'פרי לוין, משמש גם נשיא של כבוד בשותפה המקומית של לשכת המסחר, שציטטה את חברת פיליפ מוריס בפרסום שהגדיר את האג'נדה שלה.

מגזר הטבק פונה לבתי משפט בינלאומיים כדי לקרוא תיגר על חוקים נגד עישון. מוקדם יותר השנה, המיליארדרים מייקל בלומברג וביל גייטס הקימו קרן בינלאומית כדי להשיב מאבק נגד תביעות אלה.

באוקראינה, מעורבותה של לשכת המסחר לא הפתיעה את האנה הופקו, המחוקקת שהובילה את השימוע בפרלמנט. לדבריה, לשכת המסחר נאבקה בחוקים נגד עישון במשך שנים: "הם התנגדו להעלאת המס על הסיגריות ולהוספת תוויות אזהרה. בעבורם, זה פשוט עסקים".

בנפאל, משרד הבריאות הציע להגדיל את גודל האזהרות האלה ל–90% מקופסת הסיגריות. זמן קצר לאחר מכן, קיבל לילאמאני פודל, אחד מבכירי הממשל הנפאלי, דואר אלקטרוני מהנציגה המקומית של לשכת המסחר במדינה, שבו הוזהר כי ההצעה "תפגע בהשקעות זרות ותביא לחוסר יציבות".

בינואר הלשכה עצמה הביעה עמדה, ובמכתב לסגן ראש ממשלת נפאל, כתבה סגנית נשיא בכירה בלשכה, תמי אוורבי, כי "אינה מודעת לראיות מדעיות" לכך שתוויות אזהרה גדולות יותר "ישפיעו על צמצום השימוש בסיגריות". מחקר מ–2013 בהרווארד דווקא מצא כי לתוויות אזהרה גרפיות "תפקיד מציל חיים בציון סכנות העישון ועידוד הפסקת עישון". נפאל אישרה לבסוף את הגדלת התוויות, אך חברות הסיגריות ביקשו הארכה, ועדיין לא התחילו ביישום החוק.

הפרשה חושפת את האסטרטגיה של הלשכה מחוץ לארה"ב: קודם היא מציגה את עצמה כ"פדרציית העסקים הגדולה בעולם". אחר כך המכתבים מציינים "חשש מסוים" לגבי עניין הקשור בטבק, ומזהירים מפני פגיעה בעסקים. בפיליפינים הוזהר הממשל כי העלאת המסים על סיגריות תגרום לגידול בהברחות — אף שההכנסות ממסים בפיליפינים גדלו מאז יישום החוק.

ההגנה על חברות הסיגריות מוצגת על ידי לשכת המסחר כחיונית לחוסנה הכלכלי של מדינה. נשיא אורוגוואי הוזהר כי חוקים נגד עישון יפגעו "בכלכלה", למשל. אך בשטח, הנציגויות המקומיות משתמשות בטקטיקות ישירות יותר, כמו הכחשת תוקף מדעי של מסקנות המובילות לחקיקה, או פגיעה בחופש הפרט כשמנסים להגביל את השימוש בסיגריות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ