כך סילקו הבריטים את המבקר הקשוח ביותר של הבנקים מתפקיד הרגולטור

מרטין ויטלי, שעמד בראש רשות הפיקוח על השירותים הפיננסיים, חקר והעניש בנקים על מניפולציות והטעיית לקוחות; עם הדחתו, מקווים בסיטי של לונדון כי הרגולציה תרוכך

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"בריטניה זקוקה לרגולטור פיננסי קשוח וחזק", אמר שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן, כאשר הודיע ב-17 ביולי על הדחתו של מרטין ויטלי, הרגולטור הקשוח והחזק של המגזר הפיננסי. הפיננסיירים הרימו בשקט כוסית לכבוד עזיבתו של מי שנתפש כ"שוטר הראשי של הבנקים" מאז מינויו ב-2013. הבחירה של אוסבורן במחליף לוויטלי בראש רשות הפיקוח על השירותים הפיננסיים (FCA) תראה עד כמה הוא מתכוון להיות רחמן יותר כלפי הבנקים בבריטניה.

עבודתו כמפקח על תעשייה עם בעיות התנהגות קשות לא ממש הפכה את ויטלי לפופולרי, בלשון המעטה. עם משימה של רדיפת בנקאים מושחתים וגישה מוצהרת של "קודם יורים ואחר כך שואלים שאלות" לא היו לו הרבה חברים בסיטי של לונדון. אבל בשנים שלאחר המשבר הכלכלי, נראה שהעצמאות והאומץ שלו היו בדיוק מה שהמגזר הפיננסי היה צריך – ומה שהציבור בבריטניה דרש.

ההצלחות של ויטלי כוללות חקירות של בנקי השקעות על הטיית שערי מט"ח וריביות, והענשה של בנקים גדולים על כך שמכרו לציבור מוצרים פיננסיים מורכבים. הכישלונות שלו כוללים תדריך לכתבים שהיה כל כך כושל עד שמניות חברות ביטוח החיים צנחו בעקבותיו ללא שום סיבה. הבנקאים העדיפו להתמודד עם הבנק המרכזי של בריטניה, שגם בו יש חטיבות עוינות כלפי הבנקים אך בכל זאת נתפש כנוקשה פחות מוויטלי והצוות שלו.

כמה מהבנקאים הצביעו על סימנים אחרים לפיהם הפוליטיקאים רוצים לרכך מעט את הרגולציה הפיננסית. בנאום שנשא בחודש שעבר אוסבורן, הוא תיאר "הסדר חדש" עם הבנקים, שיאזן בין המלחמה בשחיתות לבין תמיכה בבנקים. "קנסות גבוהים רק מענישים את בעלי המניות, שוחקים את יתרון ההון והורסים את פוטנציאל ההלוואות של הכלכלה", אמר. איומיהם של שני בנקים, HSBC וסטנדרד צ'רטרד, לעבור לאסיה, גרם לשינוי המס על הבנקים בתקציב. שינוי כזה לא היה עולה על הדעת לפני שנה. 

ג'ורג' אוסבורן, של האוצר לשעבר של בריטניה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker