רווח מפתיע של אמזון הקפיץ את שווי השוק שלה מעל לשווי וול-מארט; המנכ"ל בזוס התעשר ב-7.5 מיליארד ד'

אמזון היא אולי הקמעונאית הגדולה בעולם, אך את הרווח שלה עשתה מתחום שירותי הענן לעסקים; הרווחיות של שירותי הענן גבוהה משמעותית משל תחום הקמעונות באמזון

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

ענקית הקמעונות המקוונת אמזון דיווחה במפתיע על רוח ברבעון השני, והכנסותיה עלו אף הן על הציפיות. מניות אמזון זינקו ב-17.3% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט בעקבות הדיווח מצד חברה שלרוב מעדיפה לשים את הדגש על הגדלת הכנסותיה מאשר על רווחיות. החברה דיווחה על רווח נקי בסך 92 מיליון דולר, לעומת תחזיות אנליסטים להפסד בסדר גודל דומה. הכנסות החברה טיפסו ב-20% והסתכמו ב-23.2 מיליארד דולר, גם כן מעל לתחזיות אנליסטים, הודות לצמיחה מהירה בתחו שירותי הענן שלה.

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס, דוחף את החברה שייסד לפני 20 שנה אל מעבר למכירות ספרים, מכשירי חשמל ומוצרים לבית, בעוד החברה מתבגרת. אף שבזוס לרוב מתמקד בהשקעת הרווחים בחזרה להרחבת הפעילות של אמזון, מדי פעם הוא בולם מעט את ההשקעות כדי להדגים שאמזון יכולה גם להיות רווחית. "הם מראים למשקיעים שאם הם רוצים להיות רווחיים, הם יכולים", אומר מייקל פכטר, אנליסט בחברת ודבוש סקיוריטיז. "אמזון היא קמעונאית מקוונת דומיננטית, בדרכה להיות אחת הקמעונאיות הגדולות בעולם", הוסיף פכטר. הזינוק במניה לאחר המסחר דחף את אמזון לשווי שוק של כ-267 מיליארד דולר, יותר מרשת וול-מארט, הקמעונאית הגדולה בעולם, וגם העשיר את בזוס ב-7.5 מיליארד דולר.

ההוצאות התפעוליות צמחו לאט יותר מההכנסות, וטיפסו 17%, לסכום של 22.7 מיליארד דולר. השינויים בשיווק ובמרכזי שילוח נותרו ללא שינוי, כאחוז מהמכירות, לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, לדברי סמנכ"ל הכספים של אמזון בריאן אולסבסקי.

אולסבסקי גם אמר כי חגיגות ה-20 של אמזון, שצוינו ביום מבצעים מיוחד ב-15 ביולי, "פריים דיי", ונועדו לעודד אנשים להירשם לשירות אמזון פריים, עלו על ציפיות החברה, ועמדו ביעד של יותר מכירות מ"יום שישי השחור", יום המכירות הגדול המסורתי של השנה. אמזון פריים מאפשר למנויים לקבל הנחות נוספות, משלוחים בחינם, גישה לספריה האלקטרונית האדירה של אמזון ולשירות הווידאו סטרימינג של החברה, בין היתר.

חטיבת מיחשוב הענן של אמזון, המספקת לעסקים שירותי אחסון וחישוב בענן, דיווחה על זינוק של 81% בהכנסותיה, לסך של 1.82 מיליארד דולר, ברבעון השני, לאחר זינוק של 49% בהכנסותיה ברבעון הראשון. עם לקוחות שירותי הענן של אמזון נמנות גם חברות גדולות כפינטרסט ונטפליקס, החוכרות כוח מיחשוב ואחסון מאמזון, במקום לקנות שרתים משלהן. הרווח התפעולי של החטיבה היה 391 מיליון דולר, ושולי הרווח שלה היו 21.4%, רווחיות טובה יותר משל מתחרתה בתחום ראקספייס, ששולי הרווח שלה היו 6.1% בלבד.

חטיבת שירותי הענן (AWS) של אמזון ושקה ב-2006, והכניסה את אמזון לתחום השירותים העסקיים. הרווחיות הגבוהה של החטיבה ביחס ליתר החברה, הובילה כמה אנליסטים לקרוא להנפקת החטיבה. "אם כל הרווח שלהם מגיע מהענן, שירותי הענן אינם תלויים בשירותים הקמעוניים", לדברי סוקריטה מולפורו מפורסטר ריסרץ'. "אם אי פעם המניה תיבלם, משקיעים אקטיביסטיים יוכלו לקרוא לפיצול החברה".

אמזון צופה כי הכנסותיה ברבעון השלישי יהיו בטווח של 23.3-25.5 מיליארד דולר, מעט מעל תחזית האנליסטים.

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזוןצילום: אי־פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker