מדיניות שני הילדים בסין: הממשלה מנסה למנוע אסון דמוגרפי - אם זה לא מאוחר מדי

35 שנים לאחר כניסתם לתוקף של חוקי הגבלת הילודה הדרקוניים, שוקלת ממשלת סין לרכך את ההגבלות שיצרו "פצצת זמן" דמוגרפית

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

35 שנים אחרי שכניסתם לתוקף של חוקי הגבלת הילודה הדרקוניים שקבעו כי למרבית המשפחות מותר להביא לעולם רק ילד אחד ואשר אילצו מיליוני נשים לבצע הפלות ויצרו "פצצת זמן" דמוגרפית, סין עשויה להיות על סף השקת מדיניות חדשה המתירה לזוגות ללדת שני ילדים.

התקנה החדשה, שתתיר לכל הזוגות בסין להביא לעולם שני ילדים, עשויה להיכנס לתוקף "כבר בסוף השנה אם הכל ילך כשורה", אמר מקור ממשלתי לפי דיווח "צ'יינה ביזנס ניוז".

המדיניות השנויה במחלוקת של ילד אחד שנאכפה לעיתים קרובות באכזריות, נקבעה על ידי מנהיגי סין הקומוניסטית בשנת 1980 בצל חששות מפיצוץ אוכלוסין הרסני.

בזכותה, קבע הממשל, נמנעו 400 מיליון לידות, אולם המחיר האנושי של המדיניות היה עצום שכן הוא הוביל לעיקורים ולהפלות מאולצים, רצח ילדים וחוסר איזון מגדרי קיצוני שמשמעו כי מיליוני גברים בסין לעולם לא ימצאו בנות זוג.

בשנת 2012 - באחד המקרים המזעזעים ביותר של פגיעה בזכויות אדם עקב מדיניות זו בשנים האחרונות - אישה בת 23 ממחוז שאאנשי בצפון-מערב סין נחטפה על ידי פקידי תכנון משפחה ואולצה לבצע הפלה בחודש השביעי להריונה.

ליאנג זונגטנג, מומחה בתחום הדמוגרפיה מהאקדמיה למדעי החברה בשנחאי, אמר כי המדיניות "היתה צריכה להיזנח כבר לפני זמן רב".

"סוגיית הליבה איננה האם מותר להביא לעולם ילד אחד או שניים, אלא חירות הרבייה. זהו עניין של זכויות אדם בסיסיות. בעבר, הממשל לא הצליח להבין את מהות הנושא", אמר.

תינוקות בסיןצילום: רויטרס

ממשלת סין מיהרה להמעיט בערכם של הדיווחים לפיהם מדיניות שני הילדים תיכנס לתוקף בסוף השנה. "לא נקבע לוח זמנים לאפשר לכל הזוגות במדינה ללדת ילד שני", התעקשה הנציבות הלאומית לבריאות ולתכנון המשפחה, דיווח העיתון הממשלתי "צ'יינה דיילי".

לו ג'יהואה, פרופסור לדמוגרפיה באוניברסיטת פקינג, אמר לעיתון "גלובל טיימס" כי סביר יותר להניח כי שינוי המדיניות יתבצע רק בשנה הבאה. "זה לא רק עניין של יישום מדיניות ילד שני. יהיה צורך להכניס שינויים בכל התקנות, המתקנים והמדיניות הרשמית הנדרשים כדי לתמוך במדיניות והדבר דורש זמן".

ליאנג אמר כי ההחלטה המסתמנת לאמץ מדיניות של שני ילדים נובעת מהתנגדות ציבורית גוברת לחוקי תכנון משפחה. האינטרנט, שאליה מחוברים כעת כמעט 650 מיליון סיניים - הפכה את הביקורת הציבורית לניכרת ולחזקה יותר. "הממשלה, הנתונה ללחץ ציבורי הולך וגובר, חייבת להיענות לדרישות העם", הוסיף.

הכוונה לרכך את הגבלות הילודה הקפדניות נובעת גם כתגובה ל"פצצת הזמן" הדמוגרפית שיצרה המדיניות של ילד אחד.

מומחים מזהירים כי אוכלוסיית סין, המונה 1.3 מיליארד בני אדם, מזדקנת במהירות, וכוח העבודה הולך ומתכווץ. עד שנת 2050 יהיו במדינה כמעט 440 מיליון בני אדם מעל לגיל 60, לפי הערכות האו"ם, והדבר יהווה נטל עצום על משאבי הממשלה.

בה בעת, גודל האוכלוסיה בגיל עבודה - אלו שבין גיל 15 לגיל 59 - התכווץ בשנה שעברה ב-3.7 מיליון, מגמה שצפויה להימשך. אם מגמה זו לא תתהפך, "עתידה של כלכלת סין יהיה עגום", אמר מומחה הדמוגרפיה, יי פוקסיאן, ממבקריה הבולטים של מדיניות ילד אחד.

בשנים האחרונות רוככו בהדרגה חוקי תכנון המשפחה בסין, שכבר מתירים למשפחות ממיעוטים אתניים ולזוגות באזורים כפריים שילדם הבכור היה בת, להביא לעולם ילד נוסף.

צילום: רויטרס

מאז שנת 2013 זוגות באזורים רבים במדינה מורשים ללדת שני ילדים אם אחד ההורים הוא ילד יחיד.

התקשורת הממשלתית חגגה את תוצאות שינוי מדיניות זה, וציינה כי מספר הלידות בשנת 2014 גדל ב-470 אלף לעומת השנה הקודמת. אולם העלייה המיוחלת בקצב הילודה שהרשויות ביקשו להשיג לא התממשה. מומחים טוענים כי שיעור הפריון אינו גדל מספיק מהר, וכי אילוצים כספיים גורמים לזוגות עירוניים רבים להימנע מלהביא לעולם ילד שני.

"השינוי הכרחי", אמר יי, שספרו "מדינה גדולה עם קן ריק" מבקר בחריפות את מדיניות תכנון המשפחה של סין. "מדיניות שני הילדים הסלקטיבית של הממשלה נכשלה. זניחת המדיניות של ילד אחד היא הפתרון ההגיוני היחיד למשבר האוכלוסין של סין".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ