איראן נפתחת: תצטרף לארגון הסחר העולמי; מבקשת השקעות זרות של 185 מיליארד ד' תוך 5 שנים

"מאז הסכם הגרעין כבר אושרו פרויקטים בסך שני מיליארד דולר"; שר התעשייה, המסחר והמכרות של איראן: "מעוניינים לחתום על הסכמי סחר עם האיחוד האירופי ומדינות באסיה"

סוכנויות הידיעות
רויטרס
סוכנויות הידיעות
רויטרס

מעט יותר משבוע אחרי חתימת הסכם הגרעין עם המעצמות, איראן פתחה היום באופן רשמי את שערי כלכלתה בפני חברות אירופיות בכנס משקיעים בהשתתפות עשרות חברות מהאיחוד האירופי.

סגן שר הנפט של איראן, אמיר חוסיין זמאניניה, אמר בכנס כי עד שנת 2020 מקווה ארצו לחתום על שותפויות עם חברות זרות בפרויקטים בתחומי הנפט והגז הטבעי בהיקף של 185 מיליארד דולר.

מלבד מגזר האנרגיה, נציגים איראנים הציגו בכנס גם הזדמנויות השקעה במגזרי הכרייה, הרכב והפיננסים של איראן. עם זאת, שר התעשייה, המסחר והמכרות של איראן, מוחמד רזה נמאטזאדה, אמר כי ארצו אינה מעוניינת רק בהשקעות במגזרים אלו, אלא גם בייצוא לאירופה לאחר הסרת הסנקציות.

"אנו מעוניינים במסחר דו-כיווני כמו גם בשיתוף פעולה בפיתוח, תכנון והנדסה", אמר נמאטזאדה בכנס בוינה. "איננו מעוניינים עוד ביבוא סחורות וציוד חד-כיווני מאירופה", הוסיף.

נמאטזאדה הוסיף כי איראן מתכוונת להצטרף לארגון הסחר העולמי (WTO) ברגע שהמכשולים הפוליטיים לכך יוסרו, וכי ברצונה לחתום על הסכמי סחר עם אירופה ומדינות במרכז אסיה. "איראן מתכוננת להצטרף לארגון הסחר העולמי, וכבר הצלחנו להתגבר על מכשול פוליטי אחד בדרך לכך. טהרן גם מעוניינת במשא ומתן עם האיחוד האירופי ומדינות במרכז אסיה לייסוד יחס מועדף במסחר", אמר נמאטזאדה.

חסן רוחאני בטהראןצילום: אי־אף־פי

סגן שר הכלכלה של איראן, מוחמד קזאי, ציין כי איראן כבר השלימה את המשא ומתן עם מספר חברות אירופיות שמתכוונות להשקיע בארצו. "בשבועיים החולפים אישרנו פרויקטים של חברות אירופיות באיראן בהיקף של יותר משני מיליארד דולר", אמר קזאי, מבלי לנקוב בשמות החברות או לספק פרטים מעבר לכך.

בעקבות הסכם הגרעין בין איראן למעצמות העולמיות, צפויה בחודשים הקרובים הסרה הדרגתית של הסנקציות שהוטלו על הרפובליקה האיסלמית. עם זאת, בניגוד לחברות אירופיות, חברות מארה"ב יאלצו להמתין עד להחלטת הקונגרס האמריקאי בעניין הסרת הסנקציות בטרם יוכלו להשקיע כספים בכלכלה האיראנית בת 400 מיליארד הדולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker