מצרים הלאימה מחדש קרקעות, נכסים וכספים מהמיליארדר חוסיין סאלם, שותפו לשעבר של יוסי מימן

איל האנרגיה והנדל"ן סאלם היה ממקורביו של חוסני מובארק וברח עם נפילת משטרו לספרד ■ התקשורת המצרית מדווחת כי משרד התובע הכללי החזיר לקופת המדינה יותר מ-1.5 מיליארד דולר ממנו וממקורביו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

משרד התובע הכללי במצרים הכריז ביום רביעי כי גבה יותר מ-1.5 מיליארד דולר מאנשים וגופים שהעלימו מסים, והשיב למדינה שטחי נדל"ן גדולים, דווח אתמול בתקשורת המצרית. לפי דיווח באתר "אצוואת מצרייה", 250 אלף מטרים רבועים שהיו שייכים לטייקון הנמלט חוסיין סאלם הושבו לשליטת המדינה, בעקבות החלטת בית משפט במאי להחרים כספים ונכסים שסאלם, אשתו ומקורביו הרוויחו באמצעות שחיתות, לטענת השלטון הנוכחי במצרים.

סאלם היה אחד מאילי ההון המובילים במצרים תחת הנהגתו של חוסני מובארק, משטר שהיה עתיר שחיתויות, ונפל ב-2011 בעקבות מחאה חברתית נרחבת. מאז המהומות שהביאו לנפילת מובארק ומקורביו, מתקשה מצרים לזכות ביציבות, וסובלת גם מקשיים כלכליים רבים, שבין היתר רוקנו את יתרות המט"ח שלה ואת קופת האוצר. השבת הנכסים נועדה, בין היתר, לסייע לשיקום קופת המדינה.

עם נפילת משטר מובארק, ברח סאלם ממצרים, וכיום חי בספרד, שם יש לו אזרחות שנייה. סאלם היה ממהנדסי עסקת הגז בין מצרים לישראל, ולאחר נפילת שלטון מובארק ספג גם על כך ביקורות. הוא זוכה בתביעה שהוגשה נגדו בגין ייצוא הגז לישראל, אך נכסים נותרו מוקפאים בשל אישומי שחיתות, בין היתר, כמו גם מכירת חשמל באופן בלתי חוקי. עליו ועל בנו ובתו נגזרו 10 שנות מאסר ב-2014. עם פעילויותיו הנוספות של סאלם במצרים של מובארק, היו פעילות נדל"ן ענפה, השקעות רבות בתחום האנרגיה, ופיתוח אתרי נופש, ובראשם אתר נופש בשארם א-שייך.

"אצוואת מצרייה" הוא אתר שהוקם במימון קרן תומסון רויטרס וקרן השותפות הערבית, ומספק דיווח חדשותי באנגלית ובערבית. מטרתו היא הגדלת השקיפות במדיה במצרית והעברת מידע אמין לאזרחי מצרים ולעולם.

חוסיין סאלם, לצדו של איש העסקים הישראלי יוסי מימן, היה אחד השותפים הגדולים במיזם שיתופי הגז והנפט EMG. סאלם החזיק את הנתח הגדול ביותר (28%) במיזם EMG. מלבדו, החזיקו במיזם חברת PTT התאילנדית (25%), קבוצת מרחב שבבעלותו הישירה של יוסי מימן וחברת אמפל הציבורית שבשליטת מרחב (20.6%), סם זל ודיוויד פישר (12%), חברת הגז המצרית (10%) ומשקיעים מוסדיים ישראליים (4.4%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker