כמה באמת שווה דונלד טראמפ? הרבה פחות ממה שהוא טוען

המועמד המוביל של המפלגה הרפובליקאית הצהיר כי יש לו יותר מ-10 מיליארד דולר; הצהרת ההון שהגיש לנציבות הבחירות הפדרלית מציגה נתונים מבלבלים – אך מראה כי נכסיו מסתכמים ב-1.4 מיליארד דולר

סוכנויות הידיעות
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כשאיש העסקים דונלד טראמפ, שמתמודד על המועמדות הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב, הצהיר בשבוע שעבר שהונו נאמד ביותר מ-10 מיליארד דולר, רבים בארה"ב הטילו בכך ספק. כעת, הצהרת הון שהגיש לנציבות הבחירות הפדרלית מספקת הצצה לנכסים ומקורות ההכנסה של איל הנדל"ן המוחצן, שהוא לפי הסקרים האחרונים המועמד המוביל במפלגה הרפובליקאית.

ההצהרה בת 92 העמודים, שמתייחסת להכנסות ב-18 החודשים האחרונים, לא בדיוק עושה סדר בבלבול, אך היא חושפת כי לטראמפ מעורבות בלא פחות מ-515 חברות וארגונים, כנשיא, יו"ר, נאמן או תפקיד אחר. בשנה וחצי האחרונות השתכר טראמפ 380 מיליון דולר לפחות, מה שהופך אותו לבעל ההכנסה הגבוהה ביותר מבין המועמדים לנשיאות בבחירות 2016. הנכסים שמפורטים במסמכים שווים 1.4 מיליארד דולר לפחות.

עם זאת, המסמכים גם מעילים מגוון רחב של נכסים והכנסות שקשה לחשב לפיהם את הונו של טראמפ. כך, למשל, טראמפ כלל יותר מ-20 נכסים, בהם מגדל טראמפ בשיקגו ומועדון גולף על שמו בניו ג'רזי, בקטגוריה של נכסים בשווי של יותר מ-50 מיליון דולר.

כמחצית מההכנסה של טראמפ, 200 מיליון דולר, הגיעה ממגרשי גולף ומתחמי נופש. כ-17% מההכנסה שלו, 66 מיליון דולר, הגיעה ממכירת בנייני דירות. 11% נוספים, שהם 41 מיליון דולר, הגיעו מדמי שכירות, לפי המסמכים. בנוסף, טראמפ הכניס לכיסו 1.75 מיליון דולר מהרצאות שנשא.

מהמסמכים עולה כי טראמפ לא אימץ את המנהג של גיוון אחזקותיו הפיננסיות. מתוך 1.4 מיליארד דולר בנכסים, סכום קטן יחסית – 78 מיליון דולר – הושקע בתיק של קרנות גידור (בהן בלקרוק והקרן של ג'ון פולסון), קרנות נאמנות, מניות מסורתיות (בהן אפל וקינדר מורגן) וכמות קטנה של זהב. הוא הרוויח מההשקעות האלה 15 מיליון דולר לפחות במהלך התקופה הזו של 18 חודשים.

דונלד טראמפ. השיק מיזם להימורים מקווניםצילום: AP

מלבד ההשקעות והנדל"ן, משפחת טראמפ נהנית גם מהכנסות מחוזי פרסום ומותגים על שמה. כך, למשל, אשתו של טראמפ מלאניה קיבלה בתקופה הזו הכנסות של 105 אלף דולר על מותגים שרשומים על שמה, כמו קו של מוצרים לטיפוח העור ואביזרי אופנה. טראמפ עצמו הרוויח 9.5 מיליון דולר מתמלוגים שקיבל ממקומות הנושאים את שמו, כמו מגדלי יוקרה באיסטנבול, פנמה וושינגטון.

עם זאת, הסגנון הוולגרי והבומבסטי של טראמפ בקמפיין כבר הספיק לפגוע בכמה מההסכמים והחוזים האלה, במיוחד לאחר התבטאויותיו נגד מהגרים ממקסיקו. תאגיד PVH, האחראי על מותגי אופנה כמו פיליפס-ואן הויזן, הודיע לאחרונה כי יסיים את שיתוף הפעולה שלו עם טראמפ, במסגרתו הוציא קולקציית חולצות שנמכרה במייסי'ז.

תוכנית הריאליטי "המתמחה" ב-NBC הניבה לטראמפ הכנסה של 14,222 דולר בלבד, לפי המסמכים. עם זאת, ההכנסות של חברת ההפקות שלו, טראמפ פרודקשנס, נאמדו ביותר מ-4 מיליון דולר. זהו סכום נמוך משמעותית מסכום של 15.2 מיליון דולר שטען טראמפ כי הוא השתכר בכל עונה ב-14 העונות האחרונות של "המתמחה".  הוא גם זכאי לפנסיה של 110,228 דולר מגילדת שחקני המסך (SAG).

טראמפ מאז ומתמיד התפאר בעושרו ובהיותו איש עסקים חזק בשעה שחברת בתי הקזינו שלו פשטה רגל כבר 4 פעמים. ב-2006, למשל, הוא תבע את טימותי אובריאן, שחיבר ספר אודותיו, משום שטען כי שוויו נמוך מכפי שהוא באמת. בספר מחברו של הספר "TrumpNation: The Art of Being The Donald", שראה אור בשנת 2005, נכתב כי שוויו של טראמפ מסתכם ב-150 עד 250 מיליון דולר, ולא 5 עד 6 מיליארד דולר, כפי שטען טראמפ. ואולם בית המשפט דחה את התביעה בטענה כי לאובריאן לא היתה כוונה לגרום נזק לטראמפ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker