טייקון VS טייקון: מלך המדיה רופרט מרדוק לא סובל את איל הנדל"ן דונלד טראמפ

סגנונו הראוותני של המועמד הרפובליקאי המוביל שנוא על איל המדיה שעיתוניו משחקים תפקיד חשוב בתמיכה במועמדים לנשיאות בארה"ב ■ באחרונה התנצחו השניים בסוגיית המהגרים - ומרדוק קטל את ההשמצות של טראמפ נגד המהגרים המקסיקאים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בעולם האקסקלוסיבי של טייקונים ניו יורקיים, רופרט מרדוק הוא לא בדיוק המעריץ הגדול ביותר של דונלד ג'יי. טראמפ. הגירושים והנישואים של טראמפ עזרו למרדוק למכור עיתונים, אבל למרדוק לא היתה סבלנות לסגנון העסקי הבומבסטי של טראמפ והיומרנות שלו. "טיפוס מזויף" הוא התיאור שהשתמש בו מרדוק כשדיבר עם חברים על טראמפ.

היתה פעם אחת שטראמפ צרח שהוא יתבע את "ניו יורק פוסט" של מרדוק בגין דיבה, לאחר שזה דיווח כי מועדון הגולף מיידסטון באיסט המפטון מתכנן לדחות את בקשתו של טראמפ לחברות. היה גם העסק הלא נעים לאחר גירושיו של מרדוק מוונדי דנג מרדוק, כשבתו של טראמפ, איוונקה, בניגוד לרוב אנשי החברה הגבוהה בניו יורק, נשארה נאמנה לדנג, חברתה הקרובה.

דונלד טראמפצילום: אי־פי

עתה, משטראמפ מוביל בסקרים במרוץ למועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות, וסופג גנאי מכל עבר על הערותיו הקשות בנוגע למהגרים מקסיקאים ועברו המלחמתי של הסנטור ג'ון מקיין, הוא מוצא מעבר למתרס את האדם ששולט בכמה מארגוני התקשורת החשובים במדינה.

"מתי יפסיק דונלד טראמפ להביך את חבריו, שלא לדבר על המדינה כולה?" כתב מרדוק בטוויטר בשבת, לאחר שטראמפ לעג למקיין על נפילתו בשבי כטייס במלחמת וייטנאם. ביום ראשון פירסם "וול סטריט ג'ורנל", היהלום שבכתר חברת המדיה ניוז קורפ של מרדוק, מאמר מערכת קטלני שקרא לטראמפ קטסטרופה. השער של "פוסט" זעק "Don Voyage", תחת כותרת המכריזה "טראמפ שרוף".

טראמפ הגיב בחצים נגד "הג'ורנל" בטוויטר. "תראו איך הדפים שם התכווצו", הוא כתב. "זה נראה כמו צהובון".

טראמפ יודע שקשה לנצח את מרדוק הידוע לשמצה בעיקשותו, ולכן הפנה את קסמיו לאיש מדיה שיש לו השפעה לא פחותה בקרב רפובליקאים: רוג'ר אי. איילס, היו"ר והמנכ"ל של פוקס ניוז.

שער ה"ניו יורק פוסט" על טראמפ

כיוצרו של ערוץ החדשות בכבלים הפופולרי ביותר בארה"ב (אפילו יותר מ–ESPN במונחי צפייה כוללת בלילות מסוימים), ואחד הנכסים הרווחיים ביותר של חברת הטלוויזיה והסרטים של מרדוק, פוקס המאה ה–21, איילס נהנה מחופש פעולה ללא פיקוח של מרדוק. טראמפ ואיילס, שלו קרא טראמפ "אחד הגאונים הגדולים בהיסטוריה של הטלוויזיה", סעדו בפרטיות בחודש שעבר בניו יורק (דוברת פוקס ניוז, אירנה בריגנטי, אמרה שהם מכירים כבר 25 שנים ושיש ביניהם יחסים נעימים). ואולם טראמפ לא פנה בבקשה להיפגש עם מרדוק, כפי שעשו מועמדים רפובליקאים אחרים.

פוקס ניוז לא ויתרה בקלות לטראמפ על הערותיו בנוגע למקיין. ביום שני נזף המגיש ביל אוריילי בטראמפ: "הוא היה במשימת הפצצה, הוא יורט, הוא עבר עינויים", אמר אוריילי. "מה איתך דונלד, אתה יודע שמה שאמרת לא נשמע נכון!" לכך השיב טראמפ באופן הקרוב ביותר בעבורו להתנצלות: "מובן שאם היתה אי־הבנה אני חוזר בי מדבריי".

CNN ו–MSNBC הקדישו שעות לטראמפ, ששכתובי ההיסטוריה שלו נהפכו למכרה זהב לרייטינג, אולם הטיפול שהוא מקבל מפוקס ניוז הוא קריטי יותר בגלל ההשפעה שהערוץ נהנה ממנה בקרב בסיס הבוחרים של המפלגה הרפובליקאית. פוקס ניוז, כמארחת של העימות הראשון בפריימריס ב–6 באוגוסט, קבעה את הקריטריון שהעימות צריך לכלול את 10 המועמדים המובילים לפי הסקרים הארציים; וטראמפ מוביל עתה בסקרים רבים.

איילס, שבאחרונה חידש חוזה רב שנים, נהנה מעצמאות עריכתית ומעמדתו כבעל עמדות מנוגדות לרוב ערוצי החדשות בכבלים. הטיפול הרציני של פוקס ניוז עד כה בטראמפ רומז, אומרים עמיתיו של איילס, על תוכנית גדולה יותר.

אם הבלון של טראמפ לבסוף יתפוצץ, הם אומרים, זה יקנה זמן למועמדים רפובליקאים אחרים לחדד את המסר שלהם ולהיות מתחרים רציניים יותר. בכל מקרה, איילס מרוויח ברייטינג בינתיים.

בריגנטי, דוברת פוקס ניוז, אמרה שכל רמיזה שהסיקור של טראמפ הוא מזימה לסייע למועמד הרפובליקאי האמיתי היא "שטויות מוחלטות, 100% לא נכונות ונאמרו על ידי מישהו שלא מכיר 
את רוג'ר".

באשר למרדוק, ההסתייגויות שלו מטראמפ הן ותיקות בהרבה — אף שכעת מניעה אותו מחלוקת עם טראמפ על עניין ההגירה, אומרים חברים. מרדוק, יליד אוסטרליה, תומך זה מכבר ברפורמה במערכת ההגירה בארה"ב, כולל נתיב לאזרחות ל–11 מיליון אנשים שנמצאים במעמד בלתי־חוקי בארה"ב.

רופרט מרדוקצילום: אי־פי

"כולם מדברים על טראמפ! טראמפ! טראמפ!"

טראמפ, בפתיחת המסע שלו, הזהיר כי מהגרים מקסיקאים מבריחים סמים לארה"ב וקרא להם אנסים ופושעים — הכרזה שרפובליקאים רבים חוששים שתפגע קשות בתמיכת הבוחרים ההיספניים במפלגה. "מהגרים מקסיקאים, כמו כל המהגרים, מפגינים שיעור פשיעה נמוך יותר מילידי ארה"ב", כתב מרדוק בטוויטר ב–12 ביולי. "טראמפ טועה". ואולם ההערות של טראמפ עוררו תמיכה פופוליסטית בקרב שמרנים רבים, שבעבורם התנגדות לאזרוח מהגרים היא נקודה עקרונית במצע הבחירות.

אן קולטר, הפרשנית השמרנית, שספרה החדש "אדיוס, אמריקה!" דן במערכת ההגירה של ארה"ב, אמרה כי "הגירה היא מבחן הלקמוס החדשה של הימין. כרגע כולם מדברים על טראמפ! טראמפ! טראמפ! מכיוון שהוא היחיד שמדבר על הגירה", היא אמרה באימייל.

במשך שנים, השם טראמפ בכותרות הביא גולשים ומכר בדוכנים את "ניו יורק פוסט" האהוב של מרדוק, ששבר שיא של עצמו בסיפורי שער בנושא אחד בשנות ה–90, בסיקור של הרומן של טראמפ עם מרלה מייפלס וגירושיו מאיוונה טראמפ. טראמפ גרף תועלת במרוצת השנים מהפרסום שה"פוסט" סיפק לו — אפילו בכותרות ("הסקס הכי טוב שהיה לי", צוטטה מייפלס) שהיו מביכות אדם פרטי יותר — בתקופה שבה הפך מאיל נדל"ן ראוותן לכוכב ריאליטי ראוותן עוד יותר.

מרדוק, השומר על פרופיל נמוך יותר, ומעדיף חדר מערכת מוכתם בדיו על פני הפנטהאוס המוזהב של טראמפ, נרתע מהשחצנות והטעם מנקר העיניים של טראמפ, אומרים חברים. טראמפ הגן על מרדוק במהלך שערוריית הפריצה לטלפונים בעיתונים הבריטיים שלו: כשוועדת פרלמנט הכריזה כי מרדוק לא ראוי לנהל את העיתונים, טראמפ אמר כי "הם היו רוצים להיות ראויים כמוהו", כך דיווח "דה אוסטרליאן", עוד עיתון של מרדוק. דרכיהם של מרדוק וטראמפ הצטלבו תכופות כשאשתו לשעבר של מרדוק, ונדי דנג, התיידדה עם בתו של טראמפ, איוונקה. בני הזוג מרדוק וטראמפ הבת ובעלה, ג'ארד קושנר, המו"ל של "ניו יורק אובזרבר", יצאו לדייטים משותפים ונפשו יחד ביאכטה של מרדוק. גירושי הזוג מרדוק ב–2013 הביאו קץ לבילויים המשותפים, אך מרדוק נשאר מיודד עם קושנר.

עם זאת, מלבד איום התביעה היחיד, המתיחות בין טראמפ למרדוק לא הסלימה למלחמה ציבורית עד השנה. "וואו, תמיד חיבבתי את ניו יורק פוסט, אבל הם ממש שיקרו כשהם סיקרו אותי באייווה", כתב טראמפ בטוויטר בינואר. "האולם היה מלא, כולם עמדו והריעו, נאום מעולה! עצוב".

רוג'ר אי. איילסצילום: ASSOCIATED PRESS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker