רבעון ראשון בעידן אפל ווטש: אפל עקפה התחזיות - אך לא פרסמה נתוני מכירות לשעון החכם

אפל הביסה התחזיות בשורת הרווח, ההכנסות ומכירות האייפון שהסתכמו ב-47.4 מיליון יחידות, אולם מניית החברה נופלת במסחר לאחר הסגירה בשל תחזית הכנסות נמוכה מהציפיות

בלומברג
סוכנויות הידיעות
בלומברג
סוכנויות הידיעות

ענקית הטכנולוגיה אפל הצליחה הלילה לעקוף את תחזיות האנליסטים ורשמה רווחי שיא, ברבעון הראשון מאז החל להימכר השעון החכם אפל ווטש - המוצר הראשון שהשיקה החברה בעידן טים קוק. עם זאת, מניית החברה נפלה 6.4% במסחר לאחר הסגירה בשל תחזית הכנסות נמוכה מהציפיות ולאחר שחרגה ממנהגה ולא פרסמה את נתוני המכירות של אפל ווטש. 

אפל רשמה ברבעון השני רווח נקי של 1.85 דולר למניה והכנסות של 49.6 מיליארד דולר, לעומת תחזיות שצפו רווח של 1.81 דולר למניה והכנסות של 49.4 מיליארד דולר. הרווח הנקי ברבעון זינק ב-38% לעומת התקופה המקבילה ב-2014 ושולי הרווח עלו ל-39.7% - מעל לתחזיות. הודות לרווחים ברבעון שעבר, בקופת המזומנים של החברה הצטבר סכום חסר תקדים של 203 מיליארד דולר. 

מכירות האייפון 6 ממשיכות להיות חזקות והסתכמו ב-47.4 מיליון יחידות ברבעון השני - זינוק של 38% לעומת השנה שעברה, בעוד התחזיות צפו מכירות של 47 מיליון יחידות.

אפל Watchצילום: אי–פי

אפל לא חשפה את נתון המכירות של אפל ווטש, משום שהוא נכלל תחת קטגוריית "שונות" בסעיפי ההכנסות. סך ההכנסות מקטגוריה זאת הסתכמו ב-2.6 מיליארד דולר, לעומת 1.77 מיליארד דולר לפני שנה. אנליסטים צפו שמכירות השעון החכם יסתכמו לבדן ב-1.84 מיליארד דולר, כך שנראה שהנתון האמיתי של הכנסות אפל ווטש נמוך משמעותית מהציפיות, וכך גם מספר היחידות שנמכרו.

תחזית המכירות של אפל ווטש עמדה על 3.4 מיליון יחידות, לפי בלומברג. הגאדג'ט החדש של החברה התקשה לצבור מומנטום בחודשים הראשונים לאחר תחילת מכירתו באפריל. חלק מהאנליסטים סברו כי מכירות השעון החכם נחלשו לאחר השבועות הראשונים, בעוד אחרים סבורים כי הם גדלו בעקביות. שמונה אנליסטים צפו בממוצע מכירות של 8.1 מיליון שעונים עד סוף 2015.

בנוסף לאפל ווטש, החברה המשיכה באסטרטגייה אגרסיבית של קידום מערכת התשלומים אפל פיי, שהושקה באוקטובר עם מכשירי אייפון 6. לאחרונה הושקה אפל פיי בבריטניה ומציעה שורה של שירותים באמצעות בנקים שונים ומערכות תשלומים, בהם אמריקן אקספרס ורויאל בנק אוף סקוטלנד. המערכת צפויה להתחיל לפעול בקרוב גם בקנדה וסין.

אכזבה נוספת רשמו המשקיעים בנוגע לתחזית החברה. אפל צופה הכנסות ברבעון השלישי של בין 49 ל-51 מיליארד דולר, מעט נמוכות מהתחזיות. מניית החברה הגיבה בנפילה של 6.4% עם פרסום הדוחות. מניית אפל טיפסה מתחילת השנה ב-19.3%, כפול מהעלייה במדד הנאסד"ק שהסתכמה ב-9.9%.

טים קוק, מנכ"ל אפל
טים קוק, מנכ"ל אפלצילום: רויטרס

אפל הביסה את התחזיות תשעה רבעונים ברציפות בשורת הרווח ושמונה רבעונים רצופים בשורת ההכנסות. מכירות מכשירי אייפון 6 של החברה, שהיוו קרוב ל-70% מהכנסותיה ברבעון שעבר, סייעו לאפל לרשום רווחי שיא רבעוניים בתקופה שהסתיימה בדצמבר, ואחריהם רווח השני בגודלו בתולדות החברה, ברבעון שעבר. בששת החודשים הללו, אפל מכרה 135.6 מיליון מכשירי אייפון, לעומת 169.2 מיליון יחידות בכל שנת 2014. 

בשבועות האחרונים טיפסה תחזית הרווח של אפל ב-2.5% בקרב אנליסטים מ-UBS, מיצו סקיוריטיז, פסיפיק קרסט וחברות נוספות.

מכירות האייפון בסין עקפו לראשונה את המכירות בארה"ב ברבעון הקודם, כשכמעט 29% מהכנסות החברה הגיעו מסין. המכירות במדינה קפצו בתוך שנה ב-71%, בעוד הגידול העולמי בהכנסות החברה עמד על 27%.

מנכ"ל אפל טים קוק מתכנן להכפיל את מספר חנויות אפל במדינה עד אמצע 2016, אולם הנפילה החדה בשוק המניות הסיני, שאיבד כ-30% מערכו בתוך שלושה שבועות מאמצע יוני, עלולה לפגוע במכירות של אפל במדינה ברבעון הנוכחי, "בהנחה שהוצאות הצרכנים והביטחון הכלכלי שלהם יפגעו בשל החולשה הכלכלית", ציין מתיו קנטרמן מבלומברג ב-16 ביולי. האטת המכירות בסין מהווה איום על אפל, לפי האנליסט סטיבן מילונביץ' מ-UBS.

צילום: אי־פי
צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ