הישראלים שנעצרו בפרשת פריצת הסייבר לג'יי פי מורגן: גרי שאלון וזיו אורנשטיין

(עדכון) המעצרים, בישראל ובארה"ב, מגיעים לאחר חקירה ארוכה על אחת מפריצות המחשבים הגדולות בהיסטוריה, בפרשה הכוללת גם סחר לא חוקי בביטקוין ■ הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרם של החשודים: "מדובר בעד 20 שנות מאסר, כך שקיים תמריץ מובנה להימלט מאימת הדין"

סוכנויות הידיעות
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
יסמין גואטה

בית המשפט השלום בירושלים האריך הבוקר (ד') ב-20 ימים את מעצרם של גרי שאלון תושב סביון בשנות ה-30 לחייו וזיו אורנשטיין תושב אזור השרון בשנות ה-40. השניים נעצרו אתמול בחשד לביצוע הרצת מניות בבורסה האמריקאית. הפרשה נחשפה בעקבות חקירה סמויה משותפת בין ה-FBI ויחידת הסייבר הארצית בלהב 433 של המשטרה.

בדיון שהתקיים הבוקר בבית המשפט ביקשו עוה"ד יעל ביטון ומתן עקיבא, נציגי המחלקה הבינ"ל בפרקליטות להאריך את מעצרם של השניים ב-20 ימים. הם הסבירו לבית המשפט כי רשויות האכיפה בארצות הברית ביקשו להאריך את מעצרם עד להגשת בקשת הסגרה לארצות הברית, זאת בהתאם לאמנה המסדירה את מערכת היחסים בין ישראל וארה"ב.

גרי שאלוןצילום: ליאור מזרחי

סעיף 11 באמנה זו מאפשר למדינה המבקשת לדרוש במקרים מסוימים מעצר זמני לצורך הסגרה. המטרה של ההליך הזה היא לאפשר למדינה המבקשת להגיש את בקשת ההסגרה בתוך 60 הימים הקבועים בחוק ובאמנה. במקרה הזה הביעו רשויות האכיפה האמריקאיות את החשש להמשך ביצוע העבירות והדגישו כי החקירה עדיין בעיצומה.

"יש יסוד להניח שתוגש בקשה להסגירם", הדגישו בדיון נציגי הפרקליטות. עוד הם הסבירו כי ביוני 2015 הוגש נגד השניים כתב אישום על ידי חבר מושבעים פדרלי במחוז הדרומי של מדינת ניו יורק. הם מואשמים בין היתר בעבירות של ניירות ערך, מרמה, והתחזות. על פי בקשת ההסגרה, בידי רשויות האכיפה האמריקאיות יש ראיות שכוללות עדי מדינה, תכתובות אימייל, פרטי עסקאות סחר במניות ופרטי ברוקרים.

זיו אורנשטייןצילום: ליאור מזרחי

נציגי הפרקליטות נימקו את הצורך בהארכת המעצר בין היתר בחשש להימלטות. לדבריהם, מעשי המרמה בהם השניים מואשמים בארה"ב הם חמורים ביותר, וצפויים להם עונשי מאסר ארוכים. "מדובר בעד 20 שנות מאסר, כך שקיים תמריץ מובנה להימלט מאימת הדין". הם ציינו כי שאלון נוסע לעיתים תכופות לחו"ל ולאחרונה פעם או פעמיים בחודש, וגם אורנשטיין נוסע הרבה לחו"ל. "יחד עם העובדה כפי שפורט בבקשה השניים גבו לכיסם מיליוני דולרים כך שיש אמצעים ומוטיווציה על מנת להימלט אם ניתנה האפשרות".

עוד נטען כי בידי של שאלון נמצאו כ-2 מיליון שקל במזומן. בנוסף הדגישו הפרקליטים כי מדובר בעבירות שבוצעו באופן שיטתי ומעבר לכך, קיים חשש כי השניים ימשיכו לבצע את העבירות. "מתכתובות האימייל רואים שיש פעולות שהתבצעו עד לחודש יוני האחרון. כשמדובר בעבירות שמצריכות רק אימייל וטלפון אפשר לבצע אותן בכל מקום. במסגרת ביצוע העבירות האלו היו ברשותם של שאלון ואורנשטיין דרכונים מזויפים ושמות בדויים".

סנגוריהם של החשודים ביקשו לשחרר אותם למעצר בית. עו"ד נתי שמחוני המייצג את שאלון טען בבית המשפט כי לא קיימת סכנה של הימלטות. "הוא גר בארץ וכאן משפחתו, הוא איש משפחה, נשוי ואשתו כאן באולם, יש לו שלושה ילדים ואשתו צפויה ללדת בעוד 3 חודשים, זה שהוא יוצא לחו"ל זה על מנת לחזור לארץ, זה לא אותו מקרה של הימלטות בכך שהאדם נמלט מהמדינה המבקשת". לדבריו, ניתן להבטיח שהוא לא יברח באמצעות מעצר בית וניתוק מהאינטרנט תחת אחריות מפקחים. לדבריו, יש להסתמך על שחרורו של רונאל פישר למעצר בית תחת איזוק אלקטרוני.

עו"ד רונן רוזנבלום, סנגורו של אורנשטיין הוסיף כי הוא לא נתפס כשברשותו כסף או דרכון זר. "הוא איש כספים ועוסק אך ורק בנושא הכספי ואין ראיה שהוצגה לגבי מעורבות אקטיבית שלו", טען. הוא הוסיף כי אורנשטיין נעדר עבר פלילי והוא איש משפחה עם 3 ילדים.

צילום: רויטרס

השופט שמואל הרבסט לא קיבל את הטענות של הסנגורים. הוא ציין כי חוק ההסגרה מונה שלושה תנאים שאותם יש לברר בעת שמתבקש מעצרו של מבוקש לפני שהוגשה בקשה מוסדרת להסגרתו. שני התנאים הראשונים הם היותו של האדם המבוקש בר הסגרה, והעובדה כי תוגש בקשה להסגרתו. "למעשה, תנאים אלו אינם נתונים במחלוקת בין הצדדים" ציין השופט.

התנאי השלישי הוא כי המעצר דרוש להבטחת ההסגרה וזוהי למעשה נקודת המחלוקת בין הצדדים. לדברי השופט, "שאלון ואורנשטיין הואשמו כי הריצו מניות בארה"ב משנת 2011 ועד היום בדרך של הקמת חברות קש, רכישת מניות מוגברת והפצת מיליוני הודעות כוזבות באמצעות הדואר האלקטרוני שמטרתן היתה לקדם את רכישת המניות ולעלות בכך את ערכן. לאחר שבוצעו פעולות אלו, הם מכרו את מניותיהם המורצות באופן מתואם, והלבינו את פירות ההונאה בדרך של העברת סכומי הכסף דרך חשבון בנק קפריסאי לחברות קש נוספות".

הוא הוסיף כי "שאלון היה הגורם הדומיננטי בפרשה והוא ניהל את אורנשטיין ואת האדם השלישי כאשר אורנשטיין השתמש בשמות בדויים וכן פתח וסייע בניהול חשבונות הבנק והברוקרים אשר נדרשו ושימשו לביצוע ההונאה. מדובר בעבירות אשר, על פי כתב האישום שהוגש, הניבו פירות ורווחים גדולים ביותר ונעשו באופן מתוחכם, לכאורה".

לדבריו, ככל שכתב האישום חמור יותר, והעונש הנקוב לצידו רחב יותר, כך גם צומחת ועולה עילת המעצר הכרוכה בהימלטות מאימת הדין. "אכן ייתכן ומרכז חייהם ומשפחותיהם נעוץ בישראל, אולם כאשר שנות מאסר רבות מרחפות מעל ראשם הרי שבריחה והימלטות הופכות לאפשרות ריאלית ומשתלמת. בסופו של יום, כל חלופת מעצר שאיננה בבית המעצר כרוכה בהגדלת הסיכוי להימלטות".

השופט התייחס גם לטענות המתייחסות לשחרורו של פישר למעצר בית תחת איזוק אלקטרוני. "אכן לעתים יש לבחון חלופת מעצר קונקרטית, אולם יש לציין כי במקרה שהוזכר שוחרר משיב לאחר עשרות ימים בהם היה עצור, הן לצורך חקירה והן לצורך מניעת הימלטות ומניעת מסוכנות. מדובר בחשודים שניתן לומר עליהם כי הם אנשי העולם הגדול, אנשי עסקים, אשר מעבר בין מדינות אינו זר להם והחשש להימלטות כבד ואפילו כבד מאוד". לדברי השופט, בנסיבות אלו, ולאחר ששלוש העילות המצויות בסעיף 6 לחוק ההסגרה מתקיימות, הרי שאין מנוס מלהורות על מעצרם על פי עד ליום 10/8/15. עם זאת הוא ציין כי עם התמשכות תקופת המעצר, אולי ניתן יהיה לבחון שוב את השאלה האם המעצר נדרש לצורך הבטחת ההסגרה.

טק טיים פרק 6

"סיפור מדהים על בריתות בין חברים בקולג' לפשע המאורגן"

אתמול נחשף כי רשויות החוק בארה"ב וישראל עצרו ארבעה אנשים בפלורידה ובישראל בחשד להונאת ניירות ערך מורכבת הקשורה לפריצות למחשבי ג'יי פי מורגן ומוסדות פיננסיים אחרים. גורמים רשמיים מסרו כי אדם חמישי המעורב בפרשה טרם נתפס.

המעצרים בוצעו לאחר חקירה בת חודשים ארוכים, נגד מספר חברים שנפגשו לפני יותר מעשר שנים באוניברסיטת פלורידה סטייט וקשורים, לפי מסמך FBI, לפריצת המחשבים הגדולה בהיסטוריה של הבנקאות האמריקאית. הפריצה, שבוצעה באוקטובר 2014 וכללה גניבת פרטים של 85 מיליון חשבונות, נחשדה בתחילה על ידי גורמים בג'יי פי מורגן כעבודה של ממשלת רוסיה.

מאחורי כתב האישום שהוגש בארה"ב ושפרטים ממנו נחשפו אתמול התגלה סיפור הכולל בריתות בלתי צפויות בפשיעת סייבר, וקושר בין שני חברים לשעבר בקולג' לבין ארגון פשע רב זרועות שידיו הארוכות הגיעו למוסקווה, תל אביב ו-ווסט פאלם ביץ' בפלורידה.

לפי כתב האישום, אחד החברים שמתגורר כיום בישראל ואדם אחר מואשמים בהונאת ניירות ערך, במטרה להריץ מניות בעלות ערך נמוך. לפי "ניו יורק טיימס", אחד הנאשמים התכוון להשתמש בכתובות אימייל של לקוחות ג'יי.פי מורגן שהושגו בפריצת הסייבר, כדי לשכנע חלק מהם להשקיע במניות חסרות ערך.  

עוד שני אנשים שנעצרו בפלורידה מואשמים בהפעלת עסק בלתי חוקי של משלוחי כספים, הקשור להונאה. העצורים בפלורידה הם אנתוני מורג'יו ויורי לבדב. שניהם למדו באוניברסיטת פלורידה סטייט, לפי חשבונות הלינקדאין שלהם. הם מואשמים בניהול עסק בלתי חוקי להעברות כספים שהמיר את המטבע הדיגיטלי ביטקוין לכסף מזומן עבור פושעים ברשת. לפי פרטי החקירה, הפושעים קיבלו ממשתמשים כסף מזומן שהומר מביטקוין בתמורה להסרת תוכנות זדוניות שנשתלו במחשבי המשתמשים. הפושעים ניסו להסוות את העסק הבלתי חוקי באמצעות השתלטות על בנק קואופרטיבי (קרדיט יוניון) קטן בניו ג'רזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker