מכה לבאפט: הפסיד יותר מ-750 מיליון דולר ב-IBM; המניה נופלת לאחר דוחות מאכזבים

בפעם השנייה בתוך שנה מאבד המיליארדר סכום עתק בהשקעתו בענקית המיחשוב, שרווחיה נפלו גם ברבעון השני; באוקטובר מחק באפט יותר ממיליארד דולר על השקעתו ב-IBM

סוכנויות הידיעות

בפעם השנייה בתוך פחות משנה מפסיד המיליארדר וורן באפט סכום עתק כתוצאה מנפילה במניית IBM, לאחר פרסום דוחות מאכזבים של ענקית המיחשוב העסקי.

מניית החברה נופלת ב-6% בבורסת NYSE נכון ל-19:00 שעון ישראל, לאחר שאתמול איכזבה החברה עם נפילה של 17% ברווחיה ו-13% בהכנסותיה. 

החברה רשמה ברבעון השני של השנה רווח של 3.45 מיליארד דולר, או רווח של 3.5 דולר למניה, לעומת רווח של 4.14 מיליארד דולר, או רווח של 4.12 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. זה הרבעון הרביעי ברציפות שבו מחמיצה יבמ את תחזית ההכנסות של האנליסטים, והפעם ה-14 ב-16 הרבעונים האחרונים.

צילום: בלומברג

חברת האחזקות של באפט, ברקשייר האתוויי, היא בעלת המניות הגדולה ביותר של IBM, לאחר שבאפט ביצע השקעה אסטרטגית בחברה ב-2011. באפט רכש אז באמצעות ברקשייר מניות IBM בסכום של 10.7 מיליארד דולר, שהם 5.5% מהחברה. ברקשייר מחזיקה ב-79.5 מיליון מניות, נכון לסוף הרבעון הראשון של 2015.

הנפילה במנייה מוחקת יותר מ-750 מיליון דולר משווי ההשקעה של באפט, לאחר שבאוקטובר שעבר הפסיד באפט יותר ממיליארד דולר לאחר דוח מאכזב נוסף של IBM, שבעקבותיו צנחה המנייה ב-7%. ב-12 החודשים האחרונים ירדה מניית IBM ב-10%.

באותו חודש ספג באפט הפסדים גדולים גם בהשקעותיו בקוקה קולה וברשת הסופרמרקטים הבריטית טסקו. משווי ההשקעה של ברקשייר בקוקה קולה, בה היא מחזיקה 8.9% מהמניות, נמחקו קרוב למיליארד דולר. מניית קוקה קולה נפלה אז 6% לאחר שהחמיצה התחזיות ורשמה נפילה של 15% ברווחיה.

בתחילת אוקטובר הודה באפט כי השקעתו בטסקו, שמנייתה נפלה לשפל של 11 שנה בעקבות ירידה במכירות וחקירה בנוגע לאי סדרים חשבונאיים, היתה "טעות איומה". מניית טסקו צנחה ב-50% ב-12 החודשים עד פתיחת החקירה והשעיית ארבעה מנהלים לאחר שהתגלה כי טסקו ניפחה את הערכות הרווח שלה במחצית הראשונה של 2014.

ברקשייר החזיקה ב-5.08% בטסקו ב-2012 בהשקעה של 2.1 מיליארד דולר, ולאחר מכן צימצם באפט את ההשקעה ל-3.7%, נכון לסוף 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker