פרשת פיפ"א: נייקי חשודה במתן תשלומי שוחד כדי לזכות בחוזי חסויות

הרשויות בארה"ב חוקרות חשד לתשלומי שוחד שהעניקו בכירים בנייקי במסגרת עסקת ענק של 160 מיליון דולר שהחברה חתמה עם נבחרת ברזיל

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

רשות ני"ע (SEC) בארה"ב חוקרת התנהלות של מספר חברות עסקיות בעלות קשרים לפיפ"א או גופי כדורגל אחרים שמעורבים בשערוריית השחיתות הגדולה כדי לבדוק אם היו איזשהן הפרות של חוקי שוחד פדרליים, לפי אדם בעל מידע בנושא.

החקירה האזרחית נמצאת בשלביה הראשונים ועשויה שלא להוביל לממצאים על הפרות חוק או פעולת אכיפה כמו הגשת כתב אישום. החקירה הנוכחית פותחת חזית חדשה בחקירה רחבת היקף שמנהלות הרשויות בארה"ב ושווייץ לגבי תשלומי שוחד של בכירים בעולם הכדורגל, מנהלי שיווק וחברות שונות. בסוף מאי ארה"ב הגישה כתבי אישום נגד תשעה, רובם בכירים בפיפ"א - ועוד חמישה מנהלים על שורה של עבירות המיוחסות לתשלומי שוחד לכאורה של יותר מ-150 מיליון דולר.

חקירת רשות ני"ע מתמקדת בחברות ציבוריות שהיו מעורבות בחוזי כדורגל, כמו ענקית ההנעלה וציוד הספורט נייקי, לפי המקור, שביקש לא להזדהות בשמו בשל חשאיות החקירה. ההיקף המדויק של החקירה ושמות החברות האחרות שנכללות בה לא צוינו. דובר מטעם רשות ני"ע סירב להגיב.

ריבאלדו במדי נבחרת ברזיל. בסופו של דבר ריבאלדו ויטור בורבה פריירה הגשים את כל חלומותיוצילום: אי–פי

אף שנייקי לא צוינה באופן ספציפי או הואשמה בעבירות, החברה נשאבה לתוך הפרשה כשחוקרים אמריקאים תיארו מקרי שוחד וטובות הנאה במסגרת עסקת ענק של נייקי בברזיל ב-1996.

התיאור של העסקה, בסכום של 160 מיליון דולר ל-10 שנים, שנחתמה על ידי "חברת הלבשת ספורט" תואם במדויק לפרטי ההסכם של נייקי כשזאת נהפכה לספקית הציוד ונותנת החסות הרשמית של נבחרת ברזיל, שבאותה עת היתה המצליחה ביותר בעולם.

בהודעה שפורסמה ביום שישי, דובר מטעם נייקי אמר שהחברה "מחויבת לשתף פעולה עם כל חקירה בפרשת פיפ"א". בסוף מאי נייקי מסרה שהממשל לא טען כי היא הפרה איזשהו חוק או לקחה חלק ביודעין במסגרת טובות ההנאה בפרשה.

נייקי היא החברה האמריקאית הציבורית היחידה שמופיעה בכתב האישום נגד בכירים ומנהלים בפרשה. חברות אמריקאיות ציבוריות נוספות שנותנות חסות לפיפ"א כוללות את מקדונלד'ס, ויזה וקוקה קולה.

ביום שישי, קוקה-קולה ומקדונלד'ס הוסיפו על לחצים שמוטלים על פיפ"א לבצע רפורמה בארגון, ימים אחדים לפני פגישת הועד המנהל של פיפ"א ביום שני.

מומחים אומרים שלרשות ני"ע יש אפשרות להגיש כתב אישום נגד חברות ציבוריות בפרשה במסגרת חוק FCPA הנאבק בשחיתות בינלאומית. לב החוק נוגע רק לתשלומי שוחד לממשלות או נציגי ממשל, בעוד קונפדרציית הכדורגל של ברזיל (CBF), שחתמה על עסקת נייקי ב-1996, היא ארגון פרטי. אולם החוק כולל גם סעיפים המתייחסים לסוגים אחרים של תשלומים בלתי חוקיים, כמו שוחד מסחרי, שאינו קשור לשחיתות שלטונית.

חנות נייקי טיפוסית. "הכדורגל שוב נותן למסחור לאכול את נשמתו", שחקן העבר ג'ואי בארטון צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker