המשבר ביוון פוגע גם במתים – לאנשים אין כסף לשלם על לוויות ומצבות

הגבלות ההון הפכו את התשלום לבתי לוויות לבלתי אפשרי: "אנשים משלמים לנו 20 יורו ואומרים שזה כל מה שיש להם"

לוגו אי-פי
אי-פי

משבר החוב של יוון משבש כבר זמן רב את החיים במדינה. כעת הוא פוגע גם במתים. בתי לוויות ביוון מתקשים להתמודד עם הגבלות ההון שהתירו עד עתה לאזרחים למשוך רק עד 60 יורו ביום (כעת ההגבלה שונתה ל-420 יורו לשבוע). ואולם אפילו שירות הלוויות הצנוע ביותר עולה ביוון יותר מפי 15 מכך, במדינה שבה נהוג לקיים הלוויות זמן קצר לאחר המוות ולשלם עליהן במזומן.

"בגלל הגבלות ההון של הבנקים, לא משנה ממי ביקשנו כסף, לא הצלחנו לכסות את העלויות שלנו", אומר יוסטרטיוס וולמנדיס, שמנהל בית לוויות בשכונת פועלים במערב אתונה.

העבודה בבית הלוויות שלו התנהלה בשבועות האחרונים כרגיל, אך העסק של וולמנדיס תלוי בתשלומים של משפחות עבור הלוויות, אשר כמעט בלתי אפשרי לגבות כיום. "כשאנחנו מתחילים בטקס אשכבה, אנחנו צריכים 800-1,000 יורו, אך אנשים נותנים לנו 70, 50, אפילו 20 יורו, ואומרים לנו שזה כל מה שיש להם", הוא אומר.  

בתי הלוויות דורשים כעת הרבה כסף מראש, משום שהם חוששים לא יקבלו את הכסף לאחר הטקס. התשלום נעשה כמעט תמיד במזומן, ולעתים רחוקות משתמשים בכרטיסי אשראי או המחאות.

בעיות התשלום יצרו כמה מקרים לא נעימים, לדברי וולמנדיס ובעלי בתי לוויות אחרים. חלק מהגופות היו זמן ארוך מהנהוג בחדר המתים, ובחלק מהמקרים קרובי המשפחה נאלצו להכריז על פשיטת רגל כדי להיות זכאים ללוויות במימון המדינה.

פטרוס קמפיטסיס, שמייצר מצבות שיש ליד בית קברות באתונה, אומר כי היוונים מסתפקים כעת בטקסי הקבורה הפשוטים ביותר, מה שפוגע כמובן בעסקים. "יש לנו בעיה גדולה. לאנשים אין כסף והם מנסים לארגן לוויה בעלות הנמוכה ביותר האפשרית", הוא אומר. "ברגע שהלוויה התרחשה, מה שנשאר הוא להקים מצבה. אבל מה קורה אם אין כסף? זה לא קורה". לדבריו, "המחסור במזומנים הוביל את התעשייה לקיפאון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker