יוון קיבלה הלוואת גישור - ונאלצה מיד להחזיר אותה לנושים

הבנקים ביוון ייפתחו היום לראשונה זה שלושה שבועות, וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, קראה לסבב שיחות מהיר על חבילת החילות של יוון כי מימון הגישור שהיא קיבלה יספיק לה רק עד אוגוסט

רויטרס
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
ישראל פישר

סניפי הבנקים ביוון נפתחו היום אחרי שלושה שבועות שבהם נשארו סגורים. ואולם הבורסה באתונה נותרה סגורה. בינתיים, קוראת קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לקיום שיחות סיוע מהירות כדי שיוון תוכל להסיר את מגבלות המשיכה מחשבונות הבנק.

פתיחת הבנקים היום ביוון והעלאת המע"מ במסעדות ועל התחבורה הציבורית נועדו להשיב את האמון בין יוון למדינות אירופה ובין תושבי יוון לממשלה אחרי שההסכם שנחתם בשבוע שעבר מנע מהמדינה להגיע לחדלות פירעון.

ממשלת יוון העבירה היום לנושים שלה – קרן המטבע הבינלאומית (IMF) והבנק המרכזי של אירופה (ECB) – את תשלומי ההחזר בסכום של 6.8 מיליארד יורו. העברת התשלום התבצעה במסגרת הסכם החילוץ שאליו הגיעה יוון עם הנושים שלה בשבוע שעבר. יוון השתמשה בהלוואת הגישור שקיבלה בסכום של 7.16 מיליארד יורו, כדי שתוכל לשלם היום לנושים, אבל כבר עכשיו קיימים ספקות בנוגע ליכולת של יוון לפרוע את תשלומי ההחזר הבאים: 181 מיליון יורו ל-IMF ב-1 באוגוסט, פקיעת אג"ח בסכום של מיליארד יורו ב-7 באוגוסט ותשלום החזר של 3.2 מיליארד יורו לבנק המרכזי של אירופה ב-20 באוגוסט.

שומרי המשטר הנשיאותי ביווןצילום: בלומברג

בנוסף, תושבי יוון מתחילים להבין את ההשלכות המעשיות של ההסכם. המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים עלה היום ל-23%. ב-2005 היה שיעור המע"מ על המזון 5% בלבד, ב-2011 הוא זינק ל-13% ועכשיו רשם עלייה חדה של 10 נקודות אחוז. בין היתר, עלה היום המע"מ על בשר, שמן בישול לא כולל שמן זית, קקאו, חומץ, מלח, פרחים, דשנים וחומרי הדברה.

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, מנסה לצלוח את המשבר אחרי שהסכים, בחוסר רצון, לקיום משא ומתן על חבילת חילוץ שלישית, מה שהפשיר לבנק המרכזי של אירופה להזרים שוב אשראי לבנקים ביוון – אבל במחיר של מרד במפלגת השלטון סיריזה מהשמאל הרדיקלי.

"ההגבלות על ההון ועל משיכת כסף יימשכו, אבל אנחנו נכנסים לשלב חדש שבו כולנו מקווים נחזור לנורמליות", אמרה יו"ר איגוד הבנקים ביוון, לוקה קטסלי, בראיון לערוץ הטלוויזיה סקיי.

אזרחי יוון יוכלו עתה למשוך מעתה 420 יורו בשבוע, במקום המגבלה הקודמת על משיכה של 60 יורו ליום. למעשה המגבלה על משיכת הון משאירה את הסכום השבועי ברמה דומה וגם מגבלות נוספות על ההון יישארו במקומן.

"אלה לא חיים נורמליים, אז אנחנו חייבים לנהל את המשא ומתן במהירות", אמרה מרקל בראיון לרשת הגרמנית ARD. מרקל אמרה שאפשר יהיה לדון על שינוי מועד הפירעון של החוב היווני או על הפחתת הריבית שיוון נדרשת לשלם אחרי שיצליחו לקיים משא ומתן מוצלח על חבילת חילוץ חדשה.

גרמניה, שמעבירה את הסכום הגדול ביותר אל תוכנית החילוץ בגוש היורו, תעשה כל שביכולתה כדי להגיע לסיום מוצלח של המשא ומתן, אבל תנהל "משא ומתן קשוח", כדי להבטיח שאתונה תדבק בהסכם, אמרה מרקל.

"זה בטח לא יהיה קל בגלל שיש נושאים שעליהם דיברנו עם כל הממשלות היווניות מאז 2010 שמעולם לא ישמו אותם, אבל כן ישמו אותם במדינות אחרות כמו אירלנד ופורטוגל", היא אמרה.

קבלת ההסכם שמאפשר את פתיחת הבנקים מסמל נקודת מפנה של ציפראס אחרי חודשים של קיום שיחות באווירה קשה ומשאל עם שדחה עסקה מכבידה פחות שהציעו נושי המדינה.

הוא פיטר מורדים ממפלגתו בחילופי גברי שערך בממשלתו ביום שישי והוא מעוניין להתחיל במהירות בשיחות על החילוץ עם השותפות האירופאיות שלו ועם קרן המטבע הבינלאומית (IMF) לפני שייערכו בחירות במדינה, שלפי שר הפנים, ניקוס ווטסיס, עשויות להיערך בספטמבר או באוקטובר.

סקרי דעת הקהל במדינה מצביעים על זה שהפופולריות של ראש הממשלה עדיין גבוהה. ברחובות אתונה מביעים אנשים ספקות בנוגע לשינוי שיתחולל אחרי פתיחתם של הבנקים במדינה מוכת המיתון – ששיעור האבטלה בה גבוה מ-25%.

"הפתיחה של הבנקים לא תשנה דבר עבורי", אמרה ג'ואנה ארווניטאקי, עובדת בבית מלון בת 31. "אף פעם לא משכתי יותר מ-60 יורו ביום – 60 יורו זה הוצאות של שבוע עבורי". אזרחי יוון יוכלו להפקיד שוב כסף בחשבונו, אך לא במזומן, ויוכלו לשלם חשבונות ולמשוך כסף גם ללא כרטיס כספומט.

"אנחנו מצפים לתורים בסניפים שלנו ביומיים-שלושה הראשונים. אנשים רבים יבקשו לפתוח את הכספות שלהם", אמר גורם רשמי ב-EFG יורובנק, הבנק השלישי בגודלו ביוון מבחינת נכסים.

בכירים באיחוד האירופי מקווים כי ייחתם הסכם על חבילת חילוץ שלישית עד אמצע אוגוסט, אז תידרש יוון לפרוע תשלומים נוספים לבנק המרכזי של אירופה. מימון גישור בסכום של 7.16 מיליארד יורו שהועבר ליוון אמור להספיק לממשלה לצלוח את יולי – כולל העברת התשלומים היום לבנק המרכזי של אירופה, אבל הכסף לא יספיק לתשלומי אוגוסט.

שר הכלכלה של גרמניה, זיגמר גבריאל, אמר כי ההסכם הזה עשוי להצליח במקומות שבהם נכשלו ההסכמים הקודמים כי עכשיו האיחוד האירופי מדגיש את החשיבות של צמיחה והשקעה ולא רק את הצנע. זה יהיה תלוי ביישום הרפורמות "ובשכנוע האוכלוסייה כי זה הנתיב שיאפשר ליוון לעמוד על הרגלים במקום להיות מקבצת נדבות", הוא אמר בראיון לטלוויזיה הגרמנית.

גבריאל דחה את הטענות שלפיהן גרמניה היתה קשה מדי עם אתונה ומתח ביקורת על שר האוצר הגרמני, וולפגנג שויבלה, שהציע כי יוון תעזוב את גוש היורו באופן זמני.

למנהיגי גוש היורו יהיה קשה לשכנע את המצביעים במדינות שלהם בדבר היתרונות שבהסכם, עדות לכך ניתן לראות בסקר שנערך בגרמניה על ידי יוג-וב והעיתון "וולט אם זונטג", שהצביע על כך ש-50% מהגרמנים חושבים שההסכם המוצע עם יוון הוא רע ורבים מהם מעדיפים כי היא תעזוב את גוש היורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker