מדד הביג מק: הדולר יקר מדי - השקל נמוך מעט

הציפיות להעלאת ריבית בארה"ב בשילוב עם גורמים כמו המשבר בגוש היורו, ההאטה בסין וירידת מחירי הנפט הובילו להתחזקות הדולר והיחלשות מטבעות רבים, בהם הרובל, שנמוך ב-61% מערכו ההוגן

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השקל נסחר מעט מתחת לערכו ההוגן בשל התחזקותו האדירה של הדולר, כך לפי מדד הביג מק של המגזין "אקונומיסט". השקל נסחר ב-3.3% מתחת לערכו ההוגן – אך ישנן רק ארבע מדינות, מבין 48 שנכללות במדד, שמטבעותיהן היו חזקים מדי: שווייץ, נורווגיה, שוודיה ודנמרק. הפרנק השווייצי גבוה ב-42.4% משווייו ההוגן, לפי מדד הביג מק.

מדד הביג מק, ש"אקונומיסט" עורך מאז 1986, מבוסס על עיקרון כוח הקנייה, לפיו שערי החליפין צריכים בטווח הארוך להיות מותאמים כדי שסל הצריכה והשירותים יעלה אותו דבר בין מדינות. אם מחירו של הביג מק בהמרה לדולרים גבוה ממחירו בארה"ב, שהוא 4.79 דולרים, הרי שערכו של המטבע באותה מדינה גבוה משווייו ההוגן. אם הוא מתחת למחיר בארה"ב, הרי שהמטבע נמוך מדי.

בסניף מקדונלד'ס בכיכר פושקין במוסקבה (אשר נפתח מחדש לאחר שהיה סגור במשך שלושה חודשים), למשל, המבורגר ביג מק עולה 107 רובל (1.88 דולר)  - 40% מהמחיר הממוצע בארבע ערים בארה"ב, מה שמראה כי המטבע הרוסי נמוך ב-61% מערכו ההוגן.

הגורמים העיקריים שמשפיעים כעת על שערי המט"ח הם המשבר בגוש היורו, הציפייה להעלאת ריבית בארה"ב, ההאטה בסין והירידה החדה במחירי הנפט. ההתחזקות האדירה של הדולר החלה במאי 2013 כשנגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי רמז לראשונה כי רכישות האג"ח של הבנק צפויות להצטמצם. הציפיה להעלאת ריבית בארה"ב, אף שברור היה שהיא עוד רחוקה, גרמה להיחלשות מטבעות בשווקים המתעוררים.

מדד הביג מק, ההפרש מהשווי ההוגן באחוזיםצילום: אקונומיסט

הין נמוך ב-38% מערכו ההוגן, בעיקר בגלל תוכנית ההרחבה הכמותית של הבנק המרכזי של יפן. גם הבנק המרכזי של אירופה פנה להרחבה כמותית, מה שגרם להיחלשות היורו. היורו נמוך כעת ב-15% מערכו ההוגן, לפי מדד ביג מק.

עם זאת, נראה שההתחזקות של הדולר מאבדת גובה. ב-15 ביולי הוא התחזק מול היורו והין לאחר שנגידת הבנק הפדרלי ג'נט ילן אמרה בקונגרס כי הריביות צפויות לעלות בהמשך השנה, כצפוי. עם זאת, ילן הזהירה כי קצב העלאת הריבית יהיה הדרגתי. האזהרה הזו בוודאי תמנע מהדולר להמשיך ולהתחזק, לפחות מול מטבעות של המדינות העשירות בעולם. העודף בחשבון השוטף של יפן גדל להכנסות מאחזקותיה העצומות של המדינה בנכסים זרים, לפי אנליסטים ממורגן סטנלי. גם בגוש היורו יש עודפים גדולים בחשבונות השוטפים של מדינות. "זה לא יכול להמשיך לרדת כל יום רק בגלל חדשות רעות שכולם ציפו להן", אומר קיט יוקס מבנק סוסייטה ז'נרל.

מבחינת מטבעות השווקים המתעוררים, המחירים הנמוכים של הביג מק אינם בהכרח מעידים על התחזקות עתידית במטבעות. זאת משום שמחירו של המבורגר תלוי בגורמים נוספים כמו דמי שכירות ומשכורות, שנוטים להיות נמוכים במדינות עניות. עם זאת, לא כל השווקים המתעוררים הם שווים: המדינות שמטבעותיהן נפלו בשיעורים החדים ביותר לאחרונה הן יצרניות סחורות. למעשה, הרעב של סין לחומרי גלם משפיע הן על יצואניות עשירות והן על העניות.

מחירי הנפט וכמה מהסחורות התעשייתיות, כמו עפרות ברזל, יורדים שוב, מה שמוביל לירידה בהשקעות וחולשה בתמ"ג. החובות הגדלים של המדינות האלה מכבידים עליהן יותר. ברזיל, למשל, היא יצואנית גדולה של סחורות, והריאל נראה חזק ביחס למטבעות אחרים, אך הריבית הגבוהה של ברזיל מקשה על ספקולנטים למכור אותו בחסר ומושכת משקיעים רעבים לתשואות.

הרינגיט המלזי, לעומת זאת, נמוך ב-58% מערכו ההוגן. למרות זאת, הוא צפוי להמשיך ולהיחלש, לדברי ג'ורג' פפמרקקיס מקרן הגידור נורת' אסט מנג'מנט, וזאת בגלל חשיפתו לחומרי גלם ומשום שמשקיעים זרים רבים מחזיקים באג"ח מלזיות. הדולר הקנדי קרוב לשוויו ההוגן במדד ביג מק אך צפוי להיחלש. ירידה בתעשיית חולות הנפט של קנדה, בשילוב עם בעיות כלכליות אחרות, גרמה לבנק המרכזי של קנדה להוריד בשבוע שעבר את הריבית ל-0.5%.

בסופו של דבר, המטבעות שנפלו בשיעורים החדים ביותר ייהפכו לזולים מספיק בכדי למשוך משקיעים. יש מחיר לכל דבר - אפילו למטבעות כמו הרנד הדרום אפריקאי והרובל הרוסי - הרי מי יכול לעמוד בפיתוי של 60% הנחה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker