פרשנות

מדוע עדיף לכולם שגרמניה, ולא יוון, תצא מגוש היורו?

אם גרמניה תצא מגוש, מדינות הפריפריה של אירופה יוכלו להפוך לתחרותיות יותר, לעמוד בהחזרי החוב ואולי הכי חשוב – לא יכעסו על הבריון הגרמני

בלומברג
אשוקה מודי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סבב ההתנצחויות בין יוון לנושים האירופים שלה הדגים שוב שמדינות עם מצב כלכלי כה נואש לא היו צריכות להיכנס לאיחוד המוניטרי. ואולם אולי עדיף לכל המעורבים שגרמניה, ולא יוון, תהיה הראשונה לעזוב את גוש היורו.

באוויר עומד הרעיון לתת ליוון לצאת מגוש היורו "באופן זמני", אבל שווה להתבונן אל מעבר למציאות הפוליטית הנוכחית ולחשוב מי צריך לעזוב. אם יוון תעזוב, ייתכן שגם פורטוגל ואיטליה ילכו בעקבותיה בשנים הבאות, המטבעות החדשים יצנחו בחדות. הן לא יוכלו לשלם את החובות שלהן ביורו, מה שיוביל לשמיטת חובות הדרגתית. על אף שהפיחות במטבעות יהפוך אותן בסופו של דבר לתחרותיות יותר, המכה הכלכלית תהיה ממושכת ותדלוף בסופו של דבר אל מעבר לגבולות שלהן.

אבל אם גרמניה תעזוב את גוש היורו, כפי שמציעים אנשים בעלי השפעה כמו מייסד קרן הגידור סיטדל, קנת גריפין, פרופ' אניל קאשיטפ מאוניברסיטת שיקגו והמשקיע ג'ורג' סורוס – לא יהיו באמת מפסידים.

אנגלה מרקל, הבוקרצילום: אי–פי

אם גרמניה תחזור למארק, ערך היורו יצנח באופן מיידי, מה שיעניק למדינות בפריפריה האירופית את זריקת התחרותיות שהן כל כך צריכות. התמ"ג של פורטוגל ואיטליה דומה לתמ"ג שלהן עם הצגת היורו. הכלכלה היוונית, שזינקה לזמן קצר, עשויה ליפול אל מתחת לנקודת ההתחלה. יורו חלש יאפשר לחזור לצמיחה. אם גם הולנד, בלגיה, פינלנד ואוסטריה ילכו בעקבות גרמניה, כפי שמצפים, ואולי ייסדו איחוד מוניטרי חדש, היורו יירד אפילו עוד יותר.

הנזקים מיציאה של יוון יהיו קטנים. בגלל שהמארק הגרמני ירכוש יותר מוצרים ושירותים באירופה (ובשאר העולם) ממה שקונה כיום היורו, הגרמנים ייהפכו באחת לעשירים יותר. הנכסים הגרמנים בחו"ל יהיו שווים פחות במונחים של המארק היקר יותר, אבל יהיה קל יותר לשלם את החוב הגרמני.

חלק מהגרמנים חוששים מכך שהעלייה בערך המארק תהפוך את היצוא של המדינה לתחרותי פחות. למעשה, זו תוצאה רצויה לעולם – ובסופו של דבר גם לגרמניה. במשך שנים נהנית גרמניה מעודף גדול בחשבון השוטף, מה שאומר שהיא מוכרת הרבה יותר לעומת מה שהיא קונה. הפער רק התרחב מאז תחילת המשבר והגיע לשיא של 215.3 מיליארד יורו (244 מיליארד יורו) ב-2014. הביקוש הגרמני הנמוך מחליש את הצמיחה העולמית, וזו גם הסיבה שמשרד האוצר האמריקאי וקרן המטבע הבינלאומית מדרבנים את הגרמנים לקנות יותר. אפילו הנציבות האירופית הגיע למסקנה שחוסר האיזון בחשבון השוטף של גרמניה הוא "מוגזם".

הגרמנים יודעים איך לחיות עם שער חליפין חזק. לפני הצגת היורו, היה תיסוף מתמשך בשער המארק. החברות הגרמניות התאימו את עצמן ויצרו מוצרים באיכות גבוהה. אם גרמניה תציג עכשיו מטבע חדש, לחברות האלה יהיה תמריץ נוסף לשפר את הפריון המפגר בשירותים שהן מייצרות לגרמניה.

ואולי הרווח הגדול ביותר יהיה פוליטי. גרמניה נהנית מטעם ההגמוניה שלה באירופה, אבל היא לא מוכנה לשאת במחיר של זה. גרמניה משחקת את תפקיד הבריון שעטוף במוסריות, וכך היא פוגעת האזור. במקום לבנות איחוד "הדוק אפילו יותר" באירופה, הגרמנים מסכנים את המרקם העדין שלו. כדי להישאר קרובים, מדינות אירופה צריכות אולי לשחרר את הקשרים שמחברים ביניהן כל כך חזק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker