מנהיגי אירופה: "חשש ממהפכה ביבשת; האווירה מזכירה את 1968"

נשיא המועצה האירופית וקנצלרית גרמניה הביעו חשש כי המשבר היווני יוביל להתפרצויות אלימות; בכיר לשעבר בקרן המטבע: "הדבר הטוב ביותר כעת אינו שיוון תצא מגוש היורו, אלא שגרמניה תצא ממנו"

סוכנויות הידיעות

מנהיגי אירופה, בהם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ונשיא המועצה האירופית, דונלד טאסק, הביעו בגלוי חשש מכך שמשבר החוב של יוון עלול להוביל להתפרצויות אלימות או אפילו למהפכה.

"אני ממש חושש מפני התפשטות המשבר היווני מבחינה אידיאולוגית או פוליטית, לא פיננסית", אמר טאסק אתמול בלילה בראיון לעיתון "פייננשל טיימס". "מבחינתי, האווירה קצת דומה לתקופה שאחרי 1968 באירופה", המשיך, בהתייחסו לגל המהומות והשביתות ששטף את צרפת ומדינות נוספות באירופה ובעולם באותה השנה.

"אני מרגיש, אולי לא אווירה מהפכנית, אבל משהו כמו חוסר סבלנות נרחב. וכאשר חוסר סבלנות הופך לא רק לעניין אישי אלא לתחושה חברתית, זאת הקדמה למהפכות" הוסיף טאסק.

בה בעת, בדברים שאמרה היום קנצלרית גרמניה בעת שקראה לפרלמנט הגרמני לאשר את המשך שיחות החילוץ עם יוון, הדגישה מרקל כי יש לדחות את החלופה של הגמשה נוספת של חוקי האיחוד האירופי עד למצב שבו הם יאבדו את משמעותם, והזהירה כי יציאה פתאומית של יוון מגוש היורו עלולה לגרום ל"תוהו ובוהו ולאלימות" ביוון.

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקלצילום: רויטרס

במקביל, הולכת וגוברת הביקורת כלפי התנהלותה של גרמניה כלפי משבר החוב של יוון. אשוקה מודי, לשעבר אחד מבכירי קרן המטבע הבינלאומית (IMF) שהיה אחראי על כמה מחבילות החילוץ של קרן המטבע בעת משבר החוב בגוש היורו, העריך כי הדבר הטוב ביותר כעת אינו שיוון תצא מגוש היורו, אלא שגרמניה תצא ממנו.

"מבחינת כל המעורבים, יהיה עדיף שגרמניה, ולא יוון, תהיה הראשונה שתצא מגוש היורו", כתב מודי במאמר שפירסם היום במדור הדעות של בלומברג. "חזרה של גרמניה למארק הגרמני תוביל מיד לנפילת ערך היורו, ותעניק למדינות הפריפריה של אירופה את השיפור לו הן כה זקוקות בתחום התחרותיות. התוצר המקומי הגולמי (GDP) של איטליה ופורטוגל זהה כיום למה שהיה בעת השקת היורו, וכלכלת יוון, אשר זינקה לפרק זמן קצת, נמצאת כעת בסכנה לנפילה מתחת לנקודת התחלה זו. היחלשות היורו תעניק להן הזדמנות להתניע מחדש את הצמיחה", המשיך מודי.

"במקרה כזה, סביר להניח שהולנד, בלגיה, אוסטריה ופינלנד ילכו בעקבות גרמניה, ואולי יקימו גוש מטבע חדש, ואז היורו ייחלש אף יותר", הוסיף.

"יתכן כי התועלת הגדולה ביותר שתצמח מכך תהיה פוליטית. גרמניה נהנית מתפקידה ההגמוני באירופה, אולם התברר כי היא אינה מוכנה לשאת במחיר של תפקיד זה. בכך שהיא נטלה לעצמה את תפקיד הבריון, היא עושה שירות דוב לאזור. במקום לבנות איחוד הדוק יותר באירופה, הגרמנים מסכנים את המרקם העדין שלה. כדי להישאר קרובות, יתכן שמדינות אירופה יצטרכו לרופף את הקשרים שמהדקים אותן יחד", סיכם מודי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker