קרן המטבע: גוש היורו לא יכול לפעול במתכונתו הנוכחית

ניתוח של מיזכר לגבי ניהול החוב היווני שהוציאה קרן המטבע מראה: מדינות אירופה צריכות לנוע לכיוון איחוד תקציבי ולא לצפות שיוון תחזיר את הכסף שמעבירים לה - או להדיח את יוון מהיורו

ניו יורק טיימס
ג'וש בארו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'וש בארו

מסמך בן 1,184 מלים שהוציאה קרן המטבע הבינלאומית, המנתח את , ומסביר מדוע קרן המטבע לא תוכל להשתתף בתוכנית חילוץ חדשה אלא אם מדינות אחרות באירופה יסכימו להציע מחילת חובות ליוון, הוא בגדר קריאת "המלך הוא עירום". הניתוח שמוצע במיזכר עשוי לאלץ את חברות גוש היורו לשקול תזוזה לכיוון של איחוד הדוק יותר או לפירוק הגוש, אשר במתכונתו הנוכחית לא יוכל להכיל את המשבר ביוון. 

היום אמורים חברי הפרלמנט היווני להצביע על אישור ההסכם שנחתם ביום שני בין יוון לנושיה. ההסכם כולל צעדי צנע נוספים ונתפש על ידי רבים כמשפיל. ציפראס מתמודד עם התנגדות הן מצד שרים וחברי פרלמנט והן מצד הציבור ביוון, שייצא היום להפגין.

אף שהפרלמנט צפוי לאשר את ההסכם, עומדת מול ציפראס התנגדות קשה, בין היתר מצד 30 חברי פרלמנט ממפלגתו סיריזה, מה שמעלה שאלות לגבי הישרדותו הפוליטית.

מרקל, ציפראס והולנד, אמש בבריסלצילום: בלומברג

המיזכר של קרן המטבע, עם זאת, עשוי לחזק את ידי ציפראס בבואו לבקש הסדר חובות. קרן המטבע מודה בפועל כי גוש היורו לא יכול לפעול במתכונתו הנוכחית. המיזכר מציע 3 אפשרויות להשגת ניהול אפשרי של החוב היווני, שכולן משמען איחוד תקציבי - הסדר שבו המדינות העשירות ישלמו כדי לתמוך בכלכלה היוונית. לא במקרה, זהו פתרון שכלכלנים רבים הציגו למנהיגי אירופה כדרך היחידה להציל את היורו. הפתרון נדחה, כמובן, על ידי מדינות צפון אירופה בגלל מחירו הכבד.

הפתרונות שמציעה הקרן כרוכים כולם בהעברת כספים ליוון בלי ציפייה לראותם בחזרה. העברות אלו יסתכמו בסכום הקרוב להלוואה החדשה שמוצעת ליוון במסגרת החילוץ, בסך 86 מיליארד יורו. "העברות כספים שנתיות מפורשות לתקציב היווני", נכתב במיזכר – הן איחוד תקציבי. אפשרות אחרת שהועלתה היא הארכת תקופת החסד שבה יוון לא תצטרך לשלם ריבית או לפרוע קרן עד 2053 - זו לא שגיאת הקלדה – זהו איחוד תקציבי שמוצג בשם אחר. האפשרות השלישית היא ביטול חלק מחובות יוון, לה מתנגדת נמרצות ממשלת גרמניה. מחיקת חובות היא העברה תקציבית חד פעמית. בתרחיש זה יוון תצטרך להסתמך על הלוואות בתנאים נוחים מממשלות אירופה.

המיזכר מבהיר את העלות האמיתית לאירופה של החזקת יוון בגוש היורו: אם ממשלות אירופה רוצות שהיא תישאר, הן חייבות לשלם הרבה כסף בצורה זו או אחרת שאינה הלוואה. כמובן, החלופה העיקרית היא יציאת יוון מהיורו, שתעלה ביוקר למחזיקי אג"ח של יוון. אם יוון תצא ותעבור לדרכמה, חובותיה כנראה יפוחתו משמעותית. זוהי סיבה לממשלות אירופה להקשיב לקרן המטבע.

אולם נציגי קרן המטבע אומרים בעצם כי אינם יכולים להעמיד פנים שעסקת חילוץ תוביל לפרעון מלא. אם יוון תישאר ביורו, היא תהיה זקוקה משאר אירופה לתמיכה פיננסית גדולה יותר מזאת שעליה הכריזו בהסכם ביום שני – והקרן רוצה שממשלות אירופה יודו בכך במפורש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker