הפרלמנט היווני דן בהסכם עם אירופה; ציפראס חוטף אש

(עדכון) חברים בפרלמנט היווני מתנגדים להסכם: "אסור לנו לאפשר את הסחיטה הזאת"; שר האוצר לשעבר וארופאקיס: "הכל תלוי בפריסת חובות. למרבה הצער זה יקרה רק אחרי שההסכם ייכשל"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ביום ראשון בלילה הגיע ראש ממשלת יוון להסכם עם עמיתיו המנהיגים על שתשאיר אותה בגוש היורו ותמנע את קריסת כלכלתה. היום הוא עומד בפני אחד המבחנים הקשים ביותר שלו - הצבעה בפרלמנט היווני על אישור ההסכם, שכולל צעדי צנע נוספים ונתפש על ידי רבים כמשפיל. ציפראס מתמודד עם התנגדות הן מצד שרים וחברי פרלמנט והן מצד הציבור ביוון, שיצא להפגין ברחובות הערים הגדולות. 

אף שהפרלמנט צפוי לאשר את ההסכם, עומדת מול ציפראס התנגדות קשה, בין היתר מצד 30 חברי פרלמנט ממפלגתו סיריזה, מה שמעלה שאלות לגבי הישרדותו הפוליטית. "גרדיאן" דיווח כי 107 מתוך 201 חברי הוועדה המרכזית של מפלגת סיריזה חתמו על הודעה שמגנה את ההסכם שאליו הגיע ציפראס עם מנהיגי גוש היורו. "ראש ממשלה חייב להיאבק, לומר את האמת, לקבל החלטות ולא לברוח", אמר ציפראס אתמול בראיון לטלוויזיה הציבורית ביוון, כשנשאל אם יתפטר אם ההסכם לא יאושר או שיאבד את הרוב שלו בפרלמנט.

הפרלמנט החל בשעות הצהריים את הדיון בנוגע להסכם, עם דברים שנשא שר האוצר של יוון, אוקלידס צקלוטוס. צקלוטוס אמר כי "זהו הסכם קשה, שרק הזמן יראה אם הוא כדאי מבחינה כלכלית". 

יו"ר הפרלמנט, זואי קונסטנטופולו, קראה לחברי הפרלמנט לעמוד נגד הנושים של יוון. "אסור לפרלמנט לאשר את הסחיטה הזו של הנושים", אמרה. "תוך מודעות מלאה לחומרת הנסיבות, אני חושבת שחובת הפרלמנט לא לאפשר לסחיטה הזאת להתממש". 

ראש ממשלת יוון, ציפראסצילום: אי־אף־פי

שר האוצר לשעבר יאניס וארופאקיס, אשר התפטר בשבוע שעבר מתפקידו, תקף בדיון את ההסכם, ואמר כי "הכל תלוי בפריסת חובות. למרבה הצער, זה יקרה רק אחרי שההסכם ייכשל".

אתמול נפגש ציפראס עם חברי סיעתו בפרלמנט בניסיון לזכות בתמיכתם לקראת ההצבעה על ההסכם. "רוב חברי סיריזה מתנגדים להסכם. מבחינת סוגיות פנסיה ועבודה זה חמור יותר משתי חבילות החילוץ הקודמות", אמרה סגנית נשיא הפרלמנט, דספוינה הרלמבידו, לרדיו וימה.

אחד מחברי מפלגתו, שר האנרגיה של יוון, פנגיוטיס לפזאניס, פירסם הצהרה בה טען כי ההסכם שהושג עם נושיה של יוון בלתי מתקבל על הדעת "ומבטל את המנדטי העממי ואת ה'לא' הגאה של העם היווני במשאל העם". לפזאניס כתב כי "ה'שותפים' שלנו, בהובלת הממסד הגרמני, התנהגו למדינתנו כאל קולוניה, ואינם יותר מסחטנים אכזריים ורוצחים שכירים פיננסיים". הוא קרא לציפראס לדחות את ההסכם.

גם במפלגת היוונים העצמאיים, שותפתה של סיריזה בקואליציה, נשמעו קולות נגד ההסכם. "ההסכם מדבר על ערבויות של 50 מיליארד יורו בנכסים ציבוריים, על שינויים בחוק הנוגע לעיקולי בתים, אנחנו לא יכולים לאפשר זאת", אמר פאנוס קמנוס, מנהיג המפלגה, והוסיף כי בכל זאת היא מתכוונת להישאר בקואליציה.

סקרים שפירסם אתמול מכון המחקר קאפה ריסרץ' מצאו כי 72% מהיוונים דווקא סבורים שההסכם הכרחי. עם זאת, ההצבעה לא צפויה לעבור בשקט. איגוד עובדי המדינה היווני, Adedly, מקיים היום שביתה בת 24 שעות - השביתה הגדולה הראשונה מאז שציפראס עלה לשלטון בינואר - ואלפים מפגינים בכיכר סינטגמה שבסמוך לפרלמנט באתונה. הבוקר מתקיימת גם הפגנה גדולה בסלוניקי. 

בגרמניה צפוי הפרלמנט להצביע על ההסכם ביום שישי. סקר חדש הראה כי 55% מהגרמנים תומכים בהסכם עם יוון, בעוד ששליש מעדיפים שיוון תעזוב את גוש היורו.

הפרלמנט באתונה חייב לאשר את צעדי הצנע שכולל ההסכם כדי שציפראס יוכל להתחיל לדון עם מנהיגי גוש היורו בתוכנית החילוץ השלישית של יוון בתוך חמש שנים. התוכנית תהיה לשלוש שנים ובשווי המוערך ב-86 מיליארד יורו (95 מיליארד דולר).

בנפרד, אמר אתמול בערב בכיר בקרן המטבע כי הקרן סבורה שיוון זקוקה למחילת חובות מאסיבית חדשה כדי שלכלכלתה תהיה הזדמנות להתאושש ועם הזמן להתחיל לתמוך בעצמה. משמעות הדבר היא שנושיה של יוון יצטרכו למחוק חלק מהחובות או לתת ליוון תקופת חסד של עד 30 שנה. בשבועיים האחרונים גדלו ההערכות לגבי צרכיה של יוון במטרה להימנע מהרס כלכלי ל-85 מיליארד יורו לעומת 60 מיליארד יורו, בעיקר משום שצריך להוון מחדש את מערכת הבנקאות, לדברי הבכיר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker