הנאום הכלכלי הראשון של קמפיין הילרי קלינטון: ביקורת על כלכלת השיתוף; קריאות ביניים מהקהל

המועמדת הדמוקרטית המובילה לנשיאות ארה"ב הציגה את עמדותיה הכלכליות בנאום מדיניות מרכזי בניו יורק, שכלל ביקורת על הבנקים של וול סטריט ועל הפערים הכלכליים

סוכנויות הידיעות
בלומברג

הילרי קלינטון נשאה היום את אחד מנאומי המדיניות המרכזיים הראשונים של המרוץ שלה לנשיאות ארה"ב, בו הציגה את עמדותיה הכלכליות, ואמרה דברי ביקורת כלפי התנהלות הבנקים בוול סטריט והפערים הכלכליים בארה"ב.

עם זאת, קלינטון - המועמדת המובילה בהתמודדות על ראשות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ב-2016 - הקדישה בנאום גם ביקורת מיוחדת לאחד מתוצריה השליליים של "כלכלת השיתוף" שעליה מבשרות חברות טכנולוגיה דוגמת אובר ו-Airbnb: שוק עבודה שבו אנשים אמנם לא כבולים למקום עבודה אחד, אך גם אינם נהנים מהטבות של שכירים כמו פנסיה, שיעורי מס נמוכים יותר וביטוח בריאות מוזל.   

"אמריקאים רבים משתכרים כסף נוסף מהשכרת חדר פנוי בבית, מעיצוב אתרים, ממכירת מוצרים שהם מפתחים בעצמם בביתם, או אפילו מנהיגה במכונית שלהם", אמרה קלינטון   בנאום בפני סטודנטים וסגל אקדמי באוניברסיטת ניו סקול בניו יורק.

עם זאת, עבודה מסוג זה טומנת בחובה בעיות משלה, הוסיפה קלינטון. "מציאות של 'לפי דרישה' או כפי שנהוג לכנות אותה, 'כלכלת ג'ובים' (gig economy), יוצרת הזדמנויות מלהיבות וחדשנות, אך גם מעלה שאלות קשות לגבי ההגנה שאמור לספק מקום עבודה וגם לגבי איך תיראה משרה טובה בעתיד".

ביקורת על וול סטריט

קלינטון, שבתקופתה כחברת סנאט מטעם מדינת ניו יורק נחשבה למקורבת לוול סטריט, יצאה בנאום גם בביקורת על המגזר הפיננסי, ואמרה כי "גדול מכדי ליפול עדיין מהווה בעיה גדולה מדי". היא גם נזפה בחברות שהזרימו את רווחיהן למימון קנייה חוזרת של מניות במקום להשקעות הון והשקעות בכוח העבודה. "מגיע לאמריקאים שעובדים קשה ליהנות מרווחי השיא התאגידיים שהם סייעו ליצור", אמרה קלינטון.

לדבריה, יש צורך לשפר את האכיפה של חוקים קיימים הנוגעים לבנקים בוול סטריט, וגם יש לחוקק חוקים חדשים. היא ציינה כי עדיין ישנן חברות פיננסים "מורכבות מדי שמהוות סיכון גדול מדי", ובכלל זה החברות ב"מערכת בנקאות הצללים" - קרנות גידור, חברות מסחר במהירות גבוהה, חברות פיננסים לא בנקאיות - שעליהן יש להדק את הפיקוח.

הילרי קלינטון. האם הקשרים הרבים עם המגזר העסקי יעיבו על בחירתה?צילום: רויטרס

קלינטון גם קוננה על כך שרק מעטים מבין הבנקאים שמילאו חלק באירועים שהובילו למשבר הפיננסי של 2008, נענשו על כך. לעיתים קרובות מדי, אמרה, בנקאים אלו נענשו בצורה קלה בלבד או "בכלל לא למרות שהם כבר שלשלו לכיסם את הרווחים".

"אין הצדקה להתנהגות נפשעת כזו; אי אפשר לגלות סובלנות כלפיה", אמרה קלינטון. "זה לא מוצדק, ותחת נשיאותי זה ישתנה".

"אני מאמינה שאנחנו צריכים לבנות כלכלה שמושתתת על צמיחה ועל הגינות. אין אחת ללא השנייה", המשיכה קלינטון. "איננו יכולים ליצור מספיק משרות ועסקים חדשים ללא עוד צמיחה, ואיננו יכולים לבנות משפחות חזקות ולתמוך בכלכלת הצרכנים שלנו ללא יותר הגינות".

קריאות ביניים בנאום

לקראת סיום נאומה של קלינטון, צעיר מהקהל קם על רגליו ודרש מקלינטון לומר אלו אמצעים בכוונתה לקדם כדי להדק את הפיקוח על הבנקים. "סנאטורית קלינטון, האם תחזירי את חוק גלאס-סטיגל?", צעק לעברה בהתייחסו לחוק הבנקאות המכונה גלאס-סטיגל, אשר נחקק בשנת 1933 בתקופת השפל הכלכלי הגדול כדי ליצור הפרדה בין בנקאות מסחרית לבנקאות השקעות, ואשר בוטל בתקופת נשיאותו של בעלה, ביל קלינטון.

בעקבות קריאת הביניים נראתה קלינטון תחילה מעט המומה, והיא לא ענתה על השאלה. תומכיה בקהל מיהרו לפתוח במחיאות כפיים שהאפילו על קולו של הצעיר, שלווה החוצה על ידי אנשי אבטחה.  

עמדתה של קלינטון לגבי החזרת חוק גלאס-סטיגל אינה ברורה, אולם שניים מהמתמודדים מולה על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, מרטין או'מאלי וברני סנדרס, כבר הביעו תמיכה בהחזרת החוק.

בנאומה, זקפה קלינטון לזכותו של הנשיא ברק אובמה את חילוץ כלכלת ארה"ב מספו של שפל כלכלי. לדבריה אובמה הוא אחד משני נשיאים דמוקרטיים שבמהלך 20 השנים האחרונות, נאלצו "לנקות את הבלגן" שהותירה אחריה מדיניות כלכלית רפובליקנית ש"הזניקה את החוב הלאומי" וגרמה ל"ריכוזיות של העושר". מי היה הנשיא הדמוקרטי השני? בעלה של קלינטון, ביל.

"תחת נשיאות קלינטון - אני אוהבת איך שזה נשמע", היא אמרה, "אמריקה נהנתה מהצמיחה הממושכת ביותר מעולם בזמן שלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker