"יוון באושוויץ: שויבלה מנסה לעשות שואה בגוש היורו"

זעם במערכת הפוליטית ובתקשורת של יוון על ההסכם עם הנושים ■ "גרמניה שוב קורעת את אירופה לגזרים - בפעם השלישית תוך מאה שנים" ■ ההאשטאג הכי פופולרי בטוויטר ביוון ובגרמניה: "זוהי הפיכה"

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

במערכת הפוליטית ובתקשורת של יוון הגיבו בזעם על הדרישות האירופיות האחרונות לקיצוצים בתקציב ולהכבדת נטל מס, וחלק מהדוברים אף השתמשו בדימויים הלקוחים ממלחמת העולם השנייה ומעינוי עצירים במלחמתה של ארה"ב בטרור כדי לתאר את המצב הקשה של ארצם.

מנהיגי גוש היורו משתמשים נגד יוון בשיטת העינויים של "הדמיית הטבעה" (waterboarding - אילוץ אדם לשאוף מים אל דרכי הנשימה), אמר הבוקר דובר מפלגת השלטון סיריזה, ניקוס פיליס, בראיון לערוץ הטלוויזיה ANT1 TV. הוא האשים את גרמניה בכך שהיא "קורעת את אירופה לגזרים" זו הפעם השלישית במאה השנים האחרונות.

בעיתונים ביוון הועלו טענות דומות נגד גרמניה, שהובילה את מצדדי הקו הנוקשה בשיחות הליליות שהסתיימו בהסכם על התנאים הנדרשים מיוון כדי לקבל חבילת חילוץ שלישית.

"יוון באושוויץ: שויבלה מנסה לעשות שואה בגוש היורו", זעקה הכותרת הראשית של צהובון הימין "דמוקרטיה" במהדורתו היום, בהתייחסו לשר האוצר הגרמני וולפגנג שויבלה. העיתון ירד לדפוס עוד בטרם ההודעה על השגת הסכם בין יוון לנושיה. הכותרת הראשית של העיתון "אווגי", המזוהה עם סיריזה, היתה "גרמניה שוב הורסת את אירופה".

התגובות ברשתות החברתיות אף הן היו נזעמות, וההאשטאג #ThisIsACoup  (זוהי הפיכה) הפך להאשטאג בעל החשיפה הגדולה ביותר הן ביוון והן בגרמניה במהלך המשא ומתן שנמשך עד לשעות הבוקר המוקדמות. שר ההגנה של יוון, פאנוס קאמנוס, צייץ בטוויטר "הם רוצים להרוס אותנו".

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, עלול להתקשות לשכנע את הציבור היווני כי תנאי חבילת החילוץ מוצדקים, לאחר שבשמאל עם שנערך בתחילת שבוע שעבר דחה הציבור בנחרצות חבילת חילוץ קודמת שהיתה פחות תובענית מזו שנידונה כעת.

כדי להעביר את החקיקה הנדרשת לצורך אישור ההסכם עם הנושים, ייאלץ ציפראס ככל הנראה להתבסס על קולות מפלגות האופוזיציה. מהלך כזה עלול לגרום להתפוררות הקואליציה שלו ולהביא להקדמת הבחירות - דבר שעלול להחריף את המשבר הפוליטי והכלכלי שבו נתונה יוון.

מחאה נגד קרן המטבע באתונה, יווןצילום: בלומברג

דספינה, מוכרת בת 37 בחנות במרכז אתונה, אמרה כי היא חרדה מההסכם החדש. "הופתעתי כמה כבד היה הלחץ מצד הגרמנים", אמרה. "האירופאים מנסים לגרום לנו לקרוס".

יוונים אחרים אמרו כי כל רצונם כעת הוא לסיים את המשבר. "נמאס לי מזה שנמאס לי", אמרה כריסטינה, מזכירה בת 39 בחברת IT. "המשבר הזה הוא ללא סוף. הגענו כעת לנקודה שבה בתור מדינה אנחנו צריכים להחליט מה פחות גרוע: להישאר ביורו עם התנאים שנכפים עלינו, או לצאת מהיורו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker