כשהבורסות קורסות - עשירי סין נוהרים לנדל"ן ברחבי העולם

שוק המניות הסיני צנח ביותר מ-20% מאז אמצע יוני, ועשירי המדינה מחפשים אפיקים בטוחים יותר - כמו שוקי הנדל"ן בבריטניה, אוסטרליה וקנדה ■ נהירת המשקיעים הסינים זוכה לביקורת מצד תושבים מקומיים, שטוענים כי היא גורמת לעליית מחירי הדיור

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

מתווכים באוסטרליה, בבריטניה ובקנדה מקבלים בברכה את העלייה בהתעניינות בשוקי הנדל"ן במדינות אלה — שנחשבים לחמים גם ככה. עשירים ומשקיעים מסין מחפשים מקום בטוח להשקיע בו לעומת שוק ההון הסוער בשנחאי.

מייקל פיילר, מתווך מסידני, אמר כי בשבוע שעבר בלבד הוא מכר שתי דירות והראה בית בשווי 13.8 מיליון דולר אוסטרלי (10.3 מיליון דולר) לרוכשים מסין, שמחפשים אלטרנטיבה למניות.

"הרבה משקיעים עשירים כבר הוציאו כסף משוק המניות מכיוון שהוא נהפך ל'חם מדי'", אומר פיילר, מנהל הסניף בסידני של סוכנות הנדל"ן של סותבי'ס. "יש הרבה מאוד כסף ששוכב בסין ואני חושב שחלק גדול ממנו יגיע לשוק הנדל"ן האוסטרלי".

מאז אמצע יוני, איבד שוק המניות הסיני יותר מ–20%, על אף שהתערבות הממשל הובילה לזינוק במסחר ביום שישי. בעלי מניות מרכזיים בסין מכרו מניות בשווי של 360 מיליארד יואן (58 מיליארד דולר) בחמשת החודשים הראשונים של 2015, לעומת 190 מיליארד יואן ב–2014 כולה ו–100 מיליארד יואן בממוצע בשנים הקודמות — כך לפי נתונים של בנק אוף אמריקה מריל לינץ'.

סוכנות נדל"ן בסידניצילום: רויטרס

ייתכן שחלק גדול מהכסף הזה יושקע בתחילה בנכסים נזילים יותר כמו אג"ח אמריקאיות או במטבעות בטוחים יחסית כמו הפרנק השווייצי, אך מצטברות עדויות שלפיהן שוק הנדל"ן העולמי יקבל זריקת מרץ. "יש ראיות נסיבתיות לכך שרוכשים מסין הגדילו את העניין שלהם ב'חופי מבטחים' שונים בשוק הנדל"ן העולמי כתוצאה מחוסר היציבות בשוק המניות", אומר טום ביל, ראש מחלקת מחקר לנדל"ן בנייט פרנק.

אד מיד, מנכ"ל חברת תיווך לונדונית, אמר כי החברה שלו משרתת שני רוכשים מסין, שמעוניינים לרכוש שני קומפלקסים שלמים של דירות. "חריג לראות סינים רוכשים בהיקפים כאלה. זה מצביע על כך שיש תנועה של הון, ולא מדובר רק באנשים בודדים שמחפשים איפה להשאיר את הכסף שלהם".

"הם רוצים להשקיע סכומי כסף גדולים"

משנת 2000 נהפכה סין למובילה עולמית ביצוא עשירים. לפי דו"ח של חברת ההשקעות ליו גלובל, כ–91 אלף מעשיריה ביקשו להוציא אזרחות שנייה בין 2000 ל–2014 — מה שמוביל להגדלת הביקוש לנכסים זרים.

עלייה נגד עליית מחירי הדיור בקנדהצילום: רויטרס

רבים מהעשירים האלה — שמוגדרים כבעלי שווי נכסים של מיליון דולר או יותר, לא כולל מקום מגורים עיקרי — עוברים לארה"ב, הונג קונג, סינגפור ובריטניה. בריאן וורד, מחברת השקעות הנדל"ן קוליירס אינטרנשיונל, אומר כי משקיעים מסין הזרימו לשוק הנדל"ן האמריקאי 5 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2015, לעומת כ–4 מיליארד דולר שהושקעו במהלך 2014 כולה.

אלכס ניואל, מנכ"ל חברת נדל"ן יוקרה, אמר כי הוא רואה עלייה בעניין בנדל"ן יוקרתי מצד משקיעים סיניים, על אף שלא נחתמו עדיין עסקות. "הם רוצים להשקיע סכומי כסף גדולים — אני מדבר על טווח שבין 25 מיליון ליש"ט (38.5 מיליון דולר) ל–150 מיליון ליש"ט", הוא מספר.

גם אוסטרליה וקנדה עולות במדד הפופולריות בקרב המשקיעים הסינים, כשהיחלשות המטבעות המקומיים שלהן מספקת להן יתרון תחרותי. "מחירי הנדל"ן באוסטרליה עדיין זולים במונחי יואן", אומר טימותי צ'יאונג מחברת נדל"ן בסידני.

ממשלת אוסטרליה נלחמת בהצפת השוק

הנהירה של משקיעים מסין לנדל"ן בכל העולם זוכה גם לביקורת. בלונדון, וונקובר וסידני מאשימים את המשקיעים מסין בכך שהם גורמים לעלייה במחירי הדיור — הגבוהים גם כך.

ממשלת אוסטרליה מנסה להגביל את הצפת השוק, וקבעה קנסות ועונשי מאסר למי שיפר את חוקי ההשקעות הזרות. בתחילת השנה אזרח סיני בעל אחוזה ששוויה 39 מיליון דולר אוסטרלי נדרש למכור אותה, לאחר שנחשף כי היא נרכשה באופן לא חוקי באמצעות שורה של חברות קש.

אחרים מוטרדים מהאפשרות שמשקיעים סינים שלא יצאו מהר מספיק משוק המניות יהיו לנטל על שוק הנדל"ן העולמי — בעיקר אחרי שהממשלה הסינית אסרה ביום חמישי על בעלי מניות עיקריים בחברות נסחרות למכור את מניותיהם במשך שישה חודשים.

נעמי היטון, מנכ"לית חברת הנדל"ן סנטרל פורטפוליו, אמרה כי היא שמעה על משקיעים שמושכים השקעות בבנייה מכיוון שאין להם יותר את ההון הדרוש. לפי סוכן הנדל"ן אנדרו האסמן, המצב דומה גם בוונקובר: "קיבלתי שיחת טלפון בשבוע שעבר ממתווך אחר, שרצה לדעת אם המוכר בעסקה שרק ביצענו יאפשר לרוכש לצאת ממנה — כי הרוכש הפסיד הרבה כסף בשוק המניות הסיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ