השבוע בוול סטריט: עונת הדו"חות נכנסת להילוך גבוה בצל המשבר היווני

נדנדת המניות בסין ונתוני הצמיחה במדינה, תעלולי החילוץ של יוון וכניסה לעומק עונת הדו"חות יספקו השבוע למשקיעים בעולם תעסוקה רבה

ישראל פישר

עם פתיחת השבוע יתרכזו המשקיעים בשאלה אם יוון תזכה לחבילת חילוץ שלישית מקרן המטבע הבינלאומית. היום (ראשון) יתכנסו שרי האוצר של אירופה, כדי לדון אם יוון הציגה רפורמות מספקות כדי שתקבל חבילת חילוץ נוספת. פסגת מנהיגי האיחוד האירופי שאמורה היתה להיערך היום – בוטלה – אחרי ששרי האוצר לא הציגו התקדמות במגעים. הדלפות מחדרי הדיונים גורסות כי שרי האוצר של גרמניה ופינלנד מובילים את העמדה הקשיחה מול יוון, כשבפינלנד מנסים לקדים יציאה של יוון מגוש היורו.

אחרי שיוון החמיצה תשלומי החזר של 1.5 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינלאומית ב-30 ביוני, השבוע תעמוד יכולת ההחזר של המדינה למבחן פעם נוספת, כשיפקע מחר מועד התשלום של 460 מיליון יורו לקרן המטבע. ב-20 ביולי אמורה יוון להעביר 3.46 מיליארד יורו לבנק המרכזי של אירופה – וככל הנראה היא לא תצליח לעמוד בתשלומים האלה ללא הזרמת כספים מגופים כלשהם. בניגוד להשערות שפורסמו בעבר, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התייחס במהלך סוף השבוע למשבר ביוון ואמר כי ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, לא ביקש ממנו סיוע למדינה – ויוון נשארת תלויה בחסדי עמיתותיה לגוש היורו.

הדיווחים האופטימיים מאירופה ביום שישי, הובילו את בורסות היבשת לזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז שנת 2011 לאחר שיוון נעתרה למרבית דרישות הנושים, וחיזקה בכך את ההערכות כי הסכם בין יוון לנושיה נמצא בהישג יד.

בורסת פרנקפורט קפצה ב-2.9%; לונדון נסגרה בעלייה של 1.4%; בורסות פריז, מילאנו ומדריד, שנכנסו ביום שני לתיקון - שהגדרתו המקובלת היא נפילה ש 10% מהשיא - זינקו היום ביותר מ-3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 קפץ ב-2% בהמשך לזינוק של 2.2% ביום חמישי. בסיכום שבועי טיפס המדד ביותר מ-1%.

שוק המניות הסיני רשם צניחה של כ-25% מאז השיא ב-12 ביוני, אך ביום שישי זינקה הבורסות בשנחאי ב-4.55% הודות לציפיית המשקיעים להתערבות נוספת של הבנק המרכזי במדינה במסחר. ביום חמישי הורה הרגולטור על שוק ההון בסין לאסור בעלי מניות עם אחזקות גדולות בחברות ציבוריות למכור מניות, צעד שסייע להיפוך המגמה ולעליות חדות בשנחאי והונג קונג.

השבוע יפורסם מאזן הסחר בסין, וכן יפורסמו נתוני הצמיחה במדינה לרבעון השני, שצפויים להצביע על קצב צמיחה שנתי של 6.9% הממחיש את ההאטה בסין. החשש המרכזי בשוק הסיני הוא כי נתונים מאכזבים יחריפו את הירידות בשוק במדינה, שזינק מ-12 ביוני 2014 ועד 12 ביוני 2015 ב-155% - מה שגרם להערכות שהבועה בבורסה בשנחאי מתנפחת בקצב מהיר מדי.

בארה"ב יתמקדו המשקיעים בעונת הדו"חות שתיכנס להילוך גבוה ובדיונים הבלתי נגמרים על מועד העלאת הריבית במדינה. בורסות וול סטריט ננעלו ביום שישי עם הזינוק היומי החד ביותר זה חודשיים. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.2% והצליח לחלץ עלייה שבועית של 0.2%; מדד נאסד"ק טיפס ב-1.5% אך נסוג בסיכום שבועי ב-0.2%; מדד S&P 500 הוסיף 1.2% - הזינוק היומי החד ביותר זה חודשיים - אולם סיים את השבוע כמעט ללא שינוי.

הבנקים הגדולים בארה"ב, כמו ג'יי.פי מורגן צ'ייס, וולס פרגו, בנק אוף אמריקה, סיטי וגולדמן סאקס יפרסמו את התוצאות שלהם במהלך השבוע לרבעון השני של 2015. גם גוגל, איביי ומטאל יפרסמו את התוצאות שלהן במהלך השבוע.

ביום חמישי תעיד ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, בפני הקונגרס האמריקאי במסגרת העדות הקבועה שהיא נדרשת להעניק על המדיניות של הבנק. בסוף השבוע אמרה ילן כי יהיה מקום להעלות את הריבית בארה"ב השנה, בנאומה הראשון מאז ישיבת המדיניות של הבנק המרכזי בחודש שעבר.

"התחזית האישית שלי לכלכלה ולאינפלציה תואמת רובה ככולה עם התחזיות שביטאו רוב משתתפי ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי ביוני", אמרה ילן. בישיבת הבנק הפדרלי בחודש שעבר הוחלט להשאיר את הריבית בארה"ב בשפל של 0%-0.25%, אולם מקבלי ההחלטות בבנק אותתו כי כנראה שתהיה הצדקה להעלאת הריבית בשלב כלשהו השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker