נקמה מתוקה בגרמניה: מה אם יוון תאמץ את היואן?

הכלכלן האירי דיויד מקויליאמס: "שוודיה, בריטניה ודנמרק הן חברות בו ויש להן מטבע משלהן, אז למה לא יוון?"

סוכנויות הידיעות

לדיויד מקויליאמס, כלכלן אירי שהיה מבין האנשים שחזו את משבר הנדל"ן שמוטט את כלכלת אירלנד, יש הצעה מקורית עבור יוון: לאמץ את היואן, ולקוות שסין תאמץ אותה.

מקויליאמס טוען כי ההצעה של גרמניה והאיחוד ליוון משמעה שיוון תצטרך לשאת עוד 10–15 שנות צנע ללא מודל תעשייתי אלטרנטיבי, וללא מחילת חובות. הוא חוזה כי במצב שכזה גם ענף התיירות, מקור ההכנסה העיקרי שלה, יתמוטט בשל אי־השקעה בנכסים שמביאים תיירים. היוונים יצטרכו למכור את המלונות והנכסים לגרמנים בחצי מחיר, וייהפכו למין "ג'מייקה עם אוזו". היוונים המוכשרים יהגרו.

צילום: רויטרס

מקויליאמס אומר כי כדי להצליח כמו שאירלנד הצליחה, יוון צריכה למשוך השקעות זרות. בעוד שאירלנד משכה בעיקר הון מארה"ב, היוונים יכולים לעשות זאת מול יוון. האירים השתמשו בארבעה מטבעות שונים בשלושה עשורים, והצליחו למשוך השקעות זרות.

לכן, מקויליאמס מציע כי היוונים יאמצו את המטבע הסיני. הסינים יקבלו דריסת רגל באירופה; ישקיעו מיליארדים ביוון, שם יוכלו לייצר מוצרים סיניים ולייצא אותם לאירופה בלי מכסים; ויפתחו את הכלכלה היוונית, שתייצר מוצרים מתוחכמים יותר. יהיה זה ניצחון דיפלומטי וגיאופוליטי גדול עבור סין. היוונים, מצדם, יזכו במטבע יציב ובהיגיון כלכלי — יוונים צעירים יוכלו לעבוד במפעלי היי־טק חדישים ולייצא מוצרי צריכה טכנולוגיים לאירופה.

מקויליאמס מוסיף וכותב כי המפסידה הגדולה ביותר מהתחרות הסינית־יוונית הזאת תהיה גרמניה: "תהיה זו נקמה מתוקה עבור אתונה, שהושפלה על ידי הגרמנים, אם המתקפה המסחרית על גרמניה תזעזע את הבונדשטג".

כל זה יתאפשר בהתאם לחוקי האיחוד האירופי. "שוודיה, בריטניה ודנמרק הן חברות בו ויש להן מטבע משלהן, אז למה לא יוון?", מציע מקויליאמס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker