למרות האופטימיות בסוף השבוע: מבוי סתום בשיחות בין יוון לנושים

שרי האוצר של אירופה ייפגשו היום שוב בניסיון להגיע למתווה הסכם לפני פגית מנהיגי היבשת. המתנגדות הגדולות להסכם: גרמניה ופינלנד

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הקיפאון בשיחות בין שרי האוצר של אירופה על הסכם שיאפשר לשמור על יוון בגוש היורו, מוביל להימשכות השיחות גם היום (ראשון) ומאיים לעכב את הזרמת הכסף שלה זקוק נואשות ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס.

ליוון נגמר הכסף והבנקים במדינה סגורים כבר שבועיים, אך המדינות המתנגדות להסכם – בהובלת גרמניה – אותתו כי החוב של יוון גדול מדי, הרפורמות שמציע ציפראס לא מספיקות וכי בכל מקרה אי אפשר לסמוך על היוונים. עוזרים של שרי האוצר יעבדו במהלך הלילה, ושרי האוצר יתכנסו שוב בשעה 11 שעון בריסל (12 שעון ישראל) – לפני פסגת מנהיגי אירופה.

"המצב עדיין קשה מאוד, אבל העבודה נמשכת", אמר אחרי סיום הפגישה הלילית שר האוצר של הולנד שמשמש גם בתפקיד יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, ירון דיסלבלום. "שוחחנו על הנושא של אמון וביטחון, וגם כמובן על הנושאים הפיננסים".

שר האוצר של הולנד (מימין), ירון דיסלבלום, ושר האוצר של פינלנד, אלכסנדר סטאבצילום: אי־פי

הספקנות שהביעו מקבלי ההחלטות עלתה שעות בודדות בלבד אחרי שציפראס זכה ברוב מוחץ בפרלמנט היווני בהצבעה על ההסכם המוצע שכולל קיצוצים בהוצאות הממשלתיות, בפנסיות והעלאות מסים – כדי שיוון תוכל לקבל סיוע כספי של 74 מיליארד יורו (83 מיליארד דולר). לפי דיסלבלום, ההסכם שאושר לא משקף את ההידרדרות במצב הכלכלי של יוון מאז קריסת השיחות הקודמת והגבלות ההון שהוטלו ביוון לפני כשבועיים.

החששות של שרי האוצר האירופים עלו בכלי התקשורת במדינות המוצא שלהם. העיתון הגרמני "פרנקפורטר אלגמיין זונטגצייטונג" דיווח כי שרי האוצר הציעו "להשעות" את יוון מגוש היורו לחמש שנים. בכירים באיחוד האירופי דחו את הרעיון ואמרו כי הוא לא חוקי ולא הגיוני. בפינלנד דיווחו כלי התקשורת כי הממשלה בהלסינקי מתנגדת להסכם.

"אני לא מאמין כי בשלב הזה נאשר כל הלוואה נוספת ליוון", אמר שר האוצר של פינלנד, אלכסנדר סטאב. "חצי מהחברים (בקבוצת שרי האוצר) אומרים אותו דבר כמונו ואולי רק לכמה יש עמדה שונה".

יוון וציפראס ומתקשים לגייס תמיכה אחרי שציפראס החמיץ את התשלום לקרן המטבע הבינלאומית ב-30 ביוני ואיפשר לחבילת החילוץ למדינה לפקוע באותו יום. אם יוון תחולץ – תהיה זו הפעם השלישית בחמש שנים.

המצוקה הכלכלית של יוון העמיקה בתום חמישה חודשים של עימות בין מנהיג הסטודנטים הקומוניסטי, שמפלגתו היא קואליציית שמאל רדיקלי, לבין נושי המדינה. משיכת הכסף מהבנקים ביוון מוגבלת ל-60 יורו ביום, הוטלה הקצבה על תשלומי הפנסיות והמסחר הואט באופן משמעותי.

"כלכלת יוון מתקרבת במהירות אל התהום", אמר שר האוצר של סלובקיה, פיטר קזימיר, לפני פגישת שרי האוצר אתמול.

שרי האוצר של אירופה דחו גם הצעות להקלה בחוב של המדינה. "מחיקת חובות היא בלתי אפשרית", אמר שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה", בדרכו אתמול לישיבה. בתום הישיבה אמר שר האוצר של ספרד, לואיס דה גווינדוס כי "המצב יכול היה להיות טוב יותר, אבל יכול היה להיות גם גרוע יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker